STIRI Liga I Pasa proastă continuă

Gabriel VigliantiGabriel VigliantiSteaua Bucureşti – Oţelul Galaţi 2-1 (2-1)
Oţelul a continuat seria rezultatelor negative, plecând cu mâna goală şi din fieful Stelei şi ajungând la al 6-lea meci fără victorie în 7 etape disputate din sezonul 2012-2013.

Debutul de meci a fost absolut dezastruos pentru echipa noastră, care după doar opt minute era condusă la diferenţă de două goluri pe tabelă. La prima fază de atac, o minge aruncată în careul apărat de roş-alb-albaştri îl găseşte pe Pintilii absolut liber, acesta recentrează, iar Adi Rocha înscrie simplu, cu capul, dintr-o poziţie mai mult decât clară de ofsaid. Poziţia afară din joc a atacantului stelist a fost evidentă cu ochiul liber şi s-a văzut uşor chiar şi în direct, nefiind nevoie de grafica televiziunii, doar asistentul Urzică făcându-se că plouă. Trebuia menţionat faptul că arbitrajele din primele etape au lăsat foarte mult de dorit, echipa noastră fiind clar dezavantajată în mare parte a meciurilor disputate până acum. Totuşi nu putem trece cu vederea nici lipsa de reacţie a apărării Oţelului, cu Râpă comiţând din nou greşeala de a strânge în centru şi de a lăsa partea sa liberă.
Începutul nefast a turnat plumb în ghetele alor noştri, care au fost făcuţi din nou şah-mat peste numai 6 minute. Rusescu i-a luat faţa unui Ljubinkovic tot mai uşor de depăşit, iar Pintilii a marcat cu un şut în diagonală de pe partea dreaptă, fază la care Cristian Brăneţ a preferat să se pună pe genunchi în locul unui plonjon. Era 2-0 în minutul 8, iar partida se îndrepta spre un debut dezastruos al lui Viorel Tănase pe banca Oţelului. Salvarea a venit din atac, acolo unde o recuperare a lui Stromajer şi o pasă cu călcâiul a lui Pena l-au pus în poziţie de şut pe Gabriel Viglianti. Argentinianul a trimis o torpilă ca în vremurile bune, de la 30 de metri, mingea a şters bara transversală şi s-a oprit în plasa porţii lui Tătăruşanu. Odată cu această reuşită, avântul celor două formaţii s-a calmat brusc. Oţelul s-a aşezat mai bine în teren, a încercat să recupereze cât mai sus, în timp ce Steaua s-a mulţumit să contraatace, rezultând un joc încâlcit, cu multe pase greşite din partea ambelor formaţii. Marius Pena nu a profitat de cadoul făcut de Chiricheş, în minutul 30, trimiţând pe lângă poartă din poziţie favorabilă. Repriza s-a încheiat cu ai noştri încă în viaţă după iureşul de început.
Din păcate repriza a doua a fost şi mai slabă, echipele practicând acelaşi fotbal greoi din finalul primului mitan. Încercările disperate ale antrenorului gălăţean de a întări atacul au fost sortite eşecului, cei intraţi nereuşind să aducă nimic nou în jocul roş-alb-albaştrilor. Tănase a mutat curajos, scoţându-l pe mijlocaşul la închidere Ionuţ Neagu, care oricum risca un cartonaş roşu şi l-a introdus pe atacantul Bratislav Punosevac. De asemenea, benzile au fost reîmprospătate cu Iorga şi Băjenaru, dar jocul a curs inevitabil tot în favoarea Stelei. Mai mult, bucureştenii au "arestat" mingea pe final, ai noştri nereuşind măcar să se mai apropie periculos de poarta lui Tătăruşanu. S-a terminat 2-1, iar Oţelul rămâne la retrogradare, şocul mult aşteptat la nivelul echipei, odată cu schimbarea lui Dorinel Munteanu, nefăcându-şi apariţia şi demonstrând că problema nu era pe banca tehnică, ci la jucători, mult prea blazaţi în ultima vreme.
Vestea bună este că seria de jocuri cu echipele din partea de sus a clasamentului a luat sfârşit, urmând câteva etape în care vom întâlni formaţii mai slab cotate. Pe de altă parte, aceste partide trebuie tratate ca adevărate finale, pentru că orice rezultat negativ ar putea afunda formaţia gălăţeană şi mai mult în groapă. Urmează o pauză de două săptămâni, prilejuită de jocurile naţionalei României, timp în care noul antrenor şi staff-ul său, pot încerca să monteze fotbaliştii pe care îi iau la dispoziţie în vederea următorului joc de pe teren propriu contra Viitorului Constanţa. De asemenea, aşteptăm cu interes rezolvarea problemelor la nivel de conducere, aşa cum s-a promis din nou, pentru că este tot mai clar că situaţia incertă de acolo afectează tot clubul, iar rezultatele sunt de-a dreptul îngrijorătoare!

Steaua Bucureşti - OŢELUL GALAŢI 2-1(2-1)
Liga I – Etapa 7
Stadion ”Ghencea”; Spectatori - 12320
Au marcat: Adi Rocha 2’, Mihai Pintilii 8’ / Gabriel Viglianti 13’
Cartonaşe galbene: Szukala 64’ / Neagu 45’, Giurgiu 58’, Pena 66’, Râpă 80’
Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu - Bourceanu, Pintilii – Chipciu(46’ A.Popa), Rusescu(71’ M.Costea), Cr.Tănase - Adi Rocha(58’ Nikolic).
Oţelul: Brăneţ - Râpă, Perendija, Costin, Ljubinkovic - Giurgiu, Neagu(74’ Punosevac) – Inkango(84’ Băjenaru), Viglianti, Stromajer(46’ Iorga) – Pena. Antrenor: Viorel Tănase
Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) - Sebastian Stoianov (Constanţa), Vladimir Urzică (Piatra-Neamț)