STIRI Liga I DIN NOU EGAL

Gabriel Paraschiv - marcatorul golului egalizatorGabriel Paraschiv - marcatorul golului egalizatorUniversitatea Cluj - Oțelul Galați 1-1(1-1)
După ce reușise să spargă șirul ghinioanelor, câștigând împotriva Astrei etapa trecută, Oțelul a revenit la vechile obiceiuri, obținând doar o remiză împotriva uneia dintre vecinele de clasament, U Cluj. Deși ambele echipe anunțau că vor toate cele 3 puncte, realitatea din teren a fost puțin (mai mult) diferită. După un start fulminant cu un gol în secunda 59, urmat de o primă repriză încinsă cu alte situații bune la cele două porți și un gol egalizator, a urmat o parte secundă complet diferită. Atât gazdele cât și oaspeții au avut doar tentative timide de a tranşa meciul în favoarea lor, părând a prefera un egal plecării cu mâna goală.
Nici nu se așezaseră bine comentatorii pe scaune că gazdele au și marcat, Cleiton trimițând pe sub Brăneț, în urma unui contraatac care a găsit aproape toată echipa Oțelului în jumătatea adversă, deși era abia minutul 1. Putea fi și 2-0, în minutul 5, însă Brăneț a reținut.
Amintindu-și că meciul a început deja, junii oțelari, mulți cam trecuți de prima tinerețe, au replicat rapid și ar fi putut egala în 3 rânduri, în decurs de numai câteva minute. Mai întâi Iorga, într-o formă bună în acest meci, a șutat pe lângă poartă(6). A urmat o lovitură de cap a lui Sipovic, reținută de Balauru(13). Cea mai mare ocazie a reprizei a fost ratată tot de Iorga, după un dribling frumos și un șut puternic respins de același “balaur” din poarta clujeană(17).
Dominarea gălăţenilor s-a concretizat în cele din urmă, veteranul Paraschiv trimițând pe sub Balauru după o centrare venită de la Stromajer(32).Deși partida a avut în continuare un ritm alert, marile ocazii au lipsit până la pauză, combatantele părând a-și conserva energiile pentru partea secundă.
Marile speranțe de vizionare a unei a doua jumătăți la fel de antrenante au fost risipite rapid, însă. Dubla ocazie semnată de Didi, șut în blocaj din poziție excelentă urmată de o foarfecă peste poartă, a fost un simplu foc de paie(51). A urmat o perioadă lungă de acalmie, mingea stând plictisită undeva în treimea mediană a terenului, într-un bambilici enervant pentru toți privitorii.
Monotonia a fost spartă doar în câteva rânduri. În minutul 69 Brăneț a respins, cu un plonjon frumos, lovitura de cap trimisă de un adversar. În minutul 77 oțelarii și-au bătut joc de o nouă mare ocazie, mingea trecând prin spatele lui Paraschiv și Neagu, aflați pe linia careului mic.
Pe final, ambele echipe ar fi putut da lovitura, nemeritat dacă ținem cont de “pofta” de joc arătată, însă șutul lui Viglianti a trecut puțin peste vinclu, în timp ce Brăneț a avut o intervenție de excepție, în poziție de 1 la 1 cu același Cleiton, chiar la ultima fază a partidei.
S-a terminat 1-1, echitabil și meritat, în condițiile în care niciuna dintre formații nu a părut să-și dorească victoria suficient cât să riște ceva mai mult. Și cum atunci când îți propui puțin, puțin reușești, amândouă își pot da palme pentru cele două puncte pierdute. Deși mult mai bine închegat decât etapa trecută, datorită valorii (lipsă) adversarului, jocul Oțelului prezintă în continuare aceleași hibe sâcâitoare. Dacă la nivel global lipsa de determinare ne omoară, la nivel individual ne-am remarcat prin aceleași piruete superbe, apreciate în balet dar complet ineficiențe pe terenul de fotbal, mingi simple bâlbâite precum discursul unui elev prins cu lecția neînvățată, și lipsă de clarviziune pe ultimii 20 de metri.
Urmează o nouă partidă capitală, împotriva “vecinilor” de deasupra, de la Gaz Metan, și tare frumos ar fi să tropăim noi desupra lor după meciul direct. Până atunci, însă, avem meci în Cupă, într-un joc animat doar de rivalitatea dintre două orașe vecine, din moment ce la nivel fotbalistic nu poate exista nicicând o comparaţie.

UNIVERSITATEA CLUJ - OŢELUL GALAŢI 1-1(1-1)
Liga I – Etapa 13 - Stadion “Cluj Arena“
Au marcat: Cleiton 1’/ Paraschiv 32’
Cartonaşe galbene: Da Silva 12’, Paulinho 24’, Pătraşcu 31’ / Sipovic 45’, Sirghi 75’
U Cluj: Balauru - Ciupe, Erico, Szilagyi (84’ Paraskevas), Lupu – Paulinho (64’ Nastasie), B. Pătraşcu, V. Gheorghe, Alex Dos Santos (79’ Nicola) - Cleiton, Drăghici
Oţelul: Brăneţ - Cîrjă, Sîrghi, Sipovici, Cucu - Giurgiu, Neagu - Iorga, Paraschiv, Stromajer (89’ Ljubinkovic) – Didi (65’ Viglianti)
Arbitri: Marcel Bârsan - Dragoş Mihai Iliescu, Alexandru Vodă - Florin Ghimbăşan