STIRI Liga I EFICIENŢĂ MAXIMĂ

FOTO Marian BrailescuFOTO Marian BrailescuOțelul Galați - Gaz Metan Mediaş 2-0(1-0)
Oțelul a reușit a doua victorie pe teren propriu, din acest sezon, câștigând cu 2-0 duelul crucial împotriva “vecinilor” de clasament de la Gaz Metan.

Contrar stilului care ne-a adus patru remize și o înfrângere acasă, în partida împotriva medieşenilor “oțelarii” nu au mai ratat ocazii cu duiumul, ci au avut o eficienţă de 100%, înscriind la singurele mari ocazii avute. E drept, nici adversarii nu pot trece prea multe în planul realizărilor, aceştia ratând tot două mari ocazii la rândul lor, Brăneț opunându-se de fiecare dată.
Prima parte, anostă și fără ocazii la cele două porți, a mai fost animată doar de golul superb marcat de Giurgiu și de deciziile enervante ale centralului Crăciunescu. Golul care a decis soarta primei reprize a fost marcat în minutul 14, atunci când Neagu a întors o minge spre Giurgiu, iar căpitanul Oțelului a șutat puternic de la 25 de metri, mingea oprindu-se în plasă, lângă rădăcina barei.
Partea a doua a fost ceva mai agitată, deși nu cu mult, oaspeții insistând în atac, în timp ce elevii lui Tase s-au mulțumit să apere rezultatul și să încerce câteva contre, însă fără efect. Prima mare șansă a oaspeților a venit în minutul 54, Bawab trezindu-se liber la 9-10 metri de poartă, însă Brăneț a respins cu un plonjon spectaculos șutul acestuia. Replica a venit repede, în minutul 60, și a însemnat și golul doi pentru gazde. Băjenaru a trimis în careu dintr-o lovitură liberă din colțul careului mare, Pena s-a înălțat ca un somon din apele reci ale unui râu de munte și a trimis cu capul în plasa porții adverse.
Golul a avut un efect mai calmant decât al unui Distonocalm, atât pentru jucătorii celor două echipe, cât și pentru suporterii mult încercați ai Oțelului. Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până în prelungiri, cu excepția unui gest nesportiv al lui Ciucă, iertat de Teo Crăciunescu, dar sancționat de tribune, fotbalistul medieșean fiind huiduit la fiecare atingere de balon până la finalul meciului.
Chiar și așa, oaspeții ar mai fi putut salva ceva din imagine, la chiar ultimul atac al partidei, atunci când Eric a trimis spre vinclul porții apărate de Brăneț, din lovitură liberă de la 25 de metri. Din fericire, goalkeeperul Oțelului a fost într-o formă de zile mari și a respins cu un reflex de excepție, păstrând imaculată poarta noastră.
Urmează o nouă confruntare crucială, în deplasare la altă vecină de clasament, Ceahlăul Piatra Neamț. Dacă teoretic, fără sancțiunea primită, ne aflăm deasupra locurilor care duc în liga secundă, clasamentele oficiale ne plasează imediat sub linie, Tase și ai săi jucători trebuind să se întoarcă măcar cu un punct dintr-o deplasare extrem de dificilă.

FC Oțelul Galați – Gaz Metan Mediaş 2-0 (1-0)
Liga 1 – Etapa a 14-a
Stadion “Oțelul“ – 4000 spectatori
Au marcat: Gabriel Giurgiu 14’, Marius Pena 59’
Cartonaşe galbene: Brăneţ / Negru
Oţelul Galaţi: Brăneţ - Cârjă, Sîrghi, Sipovici, Cucu - Giurgiu, Neagu - Iorga, Băjenaru (Filip '70), Stromajer (Chipirliu '89) - Pena (Didi '79). Antrenor: Viorel Tănase.
Gaz Metan Mediaş: Loncarici - Ciucă, Frăsinescu, Muth, Buzean - Tahar, Negru (Todea '62) - Astafei, Eric, C. Petre (Vasilache '57) - Bawab (Bud '75). Antrenor: Cristian Pustai.
Arbitri: Teodor Crăciunescu (central) - Valentin Avram, Marius Nicoară (asistenţi) - Dragoş Teodor (rezervă).