FOTO Ionut BadalutaFOTO Ionut BadalutaOțelul Galați - Petrolul Ploiești 0-1(0-0)
“Noul” Oțelul a reușit să dea chix încă de la primul meci. Noul antrenor (vechi și în tribună), noile achiziții și noul echipament nu au adus și norocul în “Noul Galaţi”, oțelarii pierzând un meci pe care l-au controlat (steril ce-i drept) aproape în întregime.

Cei care se așteptau ca venirea lui Petre Grigoraș la Galați să reînvie fotbalul spectacol au avut parte de un mic șoc. Echipa din orașul de la malul Dunării a arătat extrem de prudentă în atac, dar și precisă în defensivă. Tactica ar fi putut da roade, adversarul prezentându-se neașteptat de slab pentru o echipă de locul 6.
Obișnuita perioadă de tatonare s-a întins pe primul sfert de oră și a fost urmată de o dominare accentuată, dar concretizată prin puține ocazii la poarta petrolistă. Paraschiv a semnat ceea ce avea să fie cea mai mare şansă a întâlnirii, trimițând de la marginea suprafeței de pedeapsă în bară, de unde mingea a ricoșat în spatele goalkeeperului ploieştean, dar nu a intrat în poartă. Tot Paraschiv a contribuit și la cealaltă ocazie mare a gazdelor, când i-a pasat lui Iorga, însă acesta a șutat peste poartă dintr-o poziție bună, iar cele două combatante au intrat la cabine la egalitate.
Partea a doua s-a desfășurat după aceleași coordonate plictisitoare, deși ploieștenii au reușit să mai echilibreze disputa în unele momente și au avut câteva acțiuni destul de periculoase. Marile ocazii au fost tot la poarta oaspeților, însă Iorga și-a bătut joc de o situație de unu la unu, iar Bornescu a respins(65’), în timp ce Astafei a trimis puțin pe lângă, atingând şi bara(73’).
Răutăcioșii din tribune pretind că minutul 69 a fost decisiv, atunci când la Oțelul s-a produs o modificare aparent neinspirată, prin introducerea acestui adevărat Frank Sinclair de Galatz (Ioan Filip), care în numai 20 de minute a reușit să piardă aproape toate duelurile. Rezultatul s-a văzut în minutul 81, atunci când ploieștenii au trecut din nou prin breșa de la mijlocul echipei noastre și au obținut o lovitură liberă de la 30 de metri. Centrare, cap Bokila pe spate și un gol care a venit de niciunde, iar istoria partidei era deja scrisă.
Degeaba a debutat tânărul Tudorie pentru Oțelul la numai 16 ani, deoarece, așa cum s-ar zice în barbut, zarurile fuseseră deja aruncate. Ceața care s-a lăsat la pauză pare a se fi lăsat și pe unele minți, nu doar pe arena de pe dealul Ţiglinei, consecințele, deși departe de a fi tragice, fiind un semnal puternic de alarmă în privința perspectivelor de viitor.
Urmează o nouă partidă dificilă, împotriva unui adversar mult mai puțin iertător decât cel de astăzi, un adversar dornic de revanșă după eliminarea din Cupa UEFA. Chiar și așa, partida nu e pierdută dinainte, speranțele noastre mergând în primul rând spre rezolvarea problemelor de ordin administrativ care cu siguranță și-au pus amprenta asupra evoluției favoriților nostri.

OŢELUL GALAŢI – PETROLUL PLOIEŞTI 0-1 (0-0)