FOTO Marian BrailescuDirectorul general Narcis Răducan a vorbit despre cele două subiecte delicate care macină clubul de fotbal Oţelul zilele acestea.
Referitor la plecarea antrenorului Petre Grigoraş de la echipă, conducătorul a declarat că îl înţelege pe tehnician pentru poziţia adoptată, dar că speră în continuare ca acesta să revină asupra deciziei. Deşi nu a vrut să discute prea mult pe acest subiect, preşedintele executiv a dat de înţeles că există o listă cu antrenori, în caz că nu va reuşi să-l convingă pe “Grig” să revină.
Narcis Răducan: “Eu încă mai sper ca Petre Grigoraş să se întoarcă, am vorbit de mai multe ori pe zi cu el, îi înţeleg poziţia şi nu am argumente să-l conving deocamdată. Nu pot să-l oblig, dacă aşa consideră că e bine, dar a muncit şi el o lună de zile să formeze această echipă. Ne-am chinuit să-l aducem în curtea noastră, luând faţa multor echipe şi normal că îmi pare rău dacă va pleca. Avem o listă cu antrenori, care ar putea ajunge aici, dar deocamdată nu ne-am decis, avem doar discuţii preliminare. Eu sper însă ca Petre Grigoraş să revină, mai ales că şi suporterii îl doresc foarte mult”.
Referitor la megascandalul dintre primarul Marius Stan şi investitorul Dan Adamescu, Narcis Răducan a afirmat că se află la mijloc, între dorinţa omului care l-a adus la Galaţi (Stan) şi cel care îi este şef la acest moment (Adamescu). Directorul general a explicat că nu are de gând să părăsească echipa la greu, mai ales că a venit la Galaţi ca să rămână, motiv pentru care s-a mutat aici cu toată familia. El a dat asigurări că va încerca să gestioneze situaţia actuală cât mai bine cu putinţă şi îşi va face meseria, lăsând la o parte sentimentele şi a explicat că restanţele către jucători au fost achitate. Din păcate, o parte a declaraţiei lui Narcis Răducan conţine şi o referire la “un club mare” de la care acesta a plecat, făcând un sacrificiu pentru a veni la Galaţi. Probabil directorul general se referea la FC Barcelona... Nu-i cerem d-lui Narcis Răducan să simtă la fel pentru Oţelul cum o facem noi, suporterii, dar parcă un pic de respect pentru clubul (ală mic) care îi plăteşte salariul nu ar strica. Pentru noi doar Oţelul e club mare, mai ales în România.
Narcis Răducan: “Cert este faptul că d-l Adamescu mi-a transmis că vrea să continue activitatea la club. Deja s-au plătit restanţele financiare, mai e o parte care va fi plătită azi. D-l Adamescu şi-a exprimat promisiunea că în continuare va susţine clubul. Vă daţi seama că sunt într-o situaţie delicată, pentru că eu am venit la Galaţi din respectul pe care i-l port d-lui primar. Nu mi-aş fi mutat familia şi nu aş fi plecat de la un club mare (!?), într-un loc unde este incertitudine. Trebuie să ne adaptăm situaţiei, pentru că nişte băieţi (n.r. jucătorii) au nevoie de ajutor, pe de o parte mă refer la fotbaliştii pe care i-am găsit aici şi apoi e vorba şi de transferurile din acest an. M-am chinuit 3 luni să-i conving pe unii dintre ei să vină la noi, în dauna unor cluburi foarte mari, iar acum nu ar fi corect să plec. Chiar dacă este foarte dificil să gestionez sentimentele pe care le am în momentul acesta, prioritară este meseria mea şi atunci îi asigur pe suporteri că voi rămâne lângă echipă. Vom vedea cum vor decurge lucrurile, eu în continuare sper la o împăcare între părţi.”
Maresalul
Respecta.ne clubul,culorile si pe noi,Narcis!Daca ma uit pe contractul tau sunt sigur ca scrie OTELUL GALATI si nu echipa de care amintest??????tu mereu.
FCOG1991
costy81gl
Maresalul
nu au mai cumparat de ceva ani cei mai buni jucatori de la Otelul, ultimul e Rapa de care nici nu prea mai aveam nevoie. o spui de parca au facut ei stadionul, acolo sunt banii tuturor romanilor, daca erau atat de smecheri pe cat ii crezi nu plecau de pe propriul stadion. si da, ne-am facut poze pentru ca am fost prima echipa de club care a jucat pe National Arena. si nu stiu de unde ai vazut tu ca s-au rezolvat toate problemele, probabil tu astepti meciul cu Chelsea
Maresalul
schillaci
Raducu.fcog
romeo
costy81gl
...si uite asa ies la suprafata stelistii, trebuie doar sa-i provoci un pic!
MARIO 23
Dregan
Marinica
tio.gl
cred ca putin exagerezi. am vazut si eu reportajul in care facea referire ca a plecat de la o echipa mare si a venit la una cu situatia incerta, parca asa, nu?
alas
Citat:
Domnul Raducan, noi vrem fapte nu vorbe. Ca acest Adamescu a zis ca plateste salariile si eu mai stiu ce...si cei cu asta? Daca dam din scandal in scandal si se mai trezeste Adamescu inca de vreo 10 ori sa nu plateasca la timp salariile si alte utilitati dapoi astea nu mai sunt conditii de functionare a unui club, conditii de performanta. Sper sa nu vina iar sa ne spuna de ce s-au cheltuit atatia bani pe jucatori, de ce s-au adus atatia jucatori cand nu s-a vandut nimic. Daca le are atata cu fotbalul acest Adamescu, atunci sa iasa in fata si sa vorbeasca, dar cred ca nu le are cu fotbalul, asa ca sa-si lase angajatii(N. Raducan) sa-si faca treaba.
Domnul Raducan uitati o dovada clara ca iubirea dintre noi, Otelul si omul Petre Grigoras nu se poate evapora nici intr-o mie de ani, de aceea omul Petre Grigoras cred ca avea de gand "sa imbatraneasca in cariera de antrenor la clubul Otelul Galati" ca sa spun asa, numai ca disputele unor oameni de la alte nivele i-au lasat un gust amar. Totusi daca citesti acel link din ProSport , domnule Raducan, ai observa ca Grig doreste sa revina la Otelul, asa ca incetati cu cearta, scandalul de la nivelul vostru, dati dovada de seriozitate si puneti mana pe telefon si aduceti-l pe Grig inapoi. Si dumneavoastra sa aratati ca aveti coloana vertebrala.
Arbok
catalin84gl
Ciaky
Tudor
Aruon
cosmynOG
schillaci
Pai Narcis vorbea despre contractele lui de munca. Nu vad ce legatura are cu asta cu preferintele tale.
costy81gl
Inseamna ca esti prea idiot sau ai fumat spice-uri cand ai scris comentariul asta.
Ciaky
Mai citeste o data comentul meu...poate de data asta il intelegi..
@ciaki
am inteles cu totii din ce categorie faci parte, atat din ceea ce scrii, cat si din modul in care o faci, repede apelezi la jigniri (altfel nu poti...), cred ca ai gresit site-ul..locul tau e pe gsp cu o oaie in dreptul tau.. nu pe DB!!
cosmynOG
crys38
crys38
crys38
RSS pentru acest articol.