STIRI File de poveste FILE DE POVESTE: 1 septembrie 1993

Costin MalesCostin MalesOţelul Galaţi – Dinamo Bucureşti 2-0 (0-0)
Prima zi de septembrie a anului 1993 va râmâne întipărită în memoria suporterilor gălăţeni pentru totdeauna. În acea zi Oţelul reuşea, pentru prima dată de la înfiinţare, să învingă echipa Ministerului de Interne - Dinamo Bucureşti.
Etapa a IV-a a Diviziei A de fotbal programa la Galaţi întâlnirea dintre Oţelul - locul 12, 2 puncte, 1 victorie, 0 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 3-2 şi Dinamo Bucureşti ocupanta locului 10, 3 puncte, 1 victorie, 1 egal, 1 înfrângere, golaveraj 3-3.
Ora 17.00 şi tribunele stadionului „Oţelul” sunt neîncăpătoare pentru acest meci, în jur de 15 000 de spectatori sunt prezenţi pentru a-şi urmări la lucru favoriţii, care nu i-au dezamăgit, au jucat dezinvolt, au alergat şi au pasat mai mult, periclitând în numeroase rânduri poarta apărată de Prunea.
Încă din start fotbaliştii gălăţeni se instalează la cârma jocului şi ratează o primă ocazie în min. 5 prin Costin Maleş. Peste 10 minute Vali Ştefan centrează perfect în careu, Gheorghe Cornea trimite cu capul din 5 metri, dar portarul dinamovist are un reflex de zile mari şi respinge în corner. Dinamoviştii contraatacă şi ei periculos prin Puşcaş şi Militaru, dar portarul Tudorel Călugăru reuşeşte să reţină. Jocul se mai domoleşte, astfel că până la finalul primei reprize nu se mai întâmplă nimic semnificativ, iar după primele 45 de minute scorul este egal 0-0.
După cele 15 minute de odihnă, „oţelarii” ies şi mai hotărâţi de la cabine. În minutul 55 cursă excelentă a lui Radu Caşuba, care trece de doi dinamovişti, pasă la Dumitraşcu, centrare exactă şi Voda înscrie: 1-0! După înscrierea acestui gol fotbaliştii de la malul Dunării se retrag în defensivă, se apără grupat şi exact, nelăsând nicio şansă bucureştenilor de a trece spre poarta apărată de Călugăru.
Min. 90+3, ultima fază a partidei, Oţelul întreprinde un atac susţinut, Cornea este lansat pe stânga, centrează în marginea careului mic, de unde Maleş, cu un şut spectaculos închide tabela : 2-0!!
Fluier final al arbitrului Ion Crăciunescu, care a condus bine acest joc şi Oţelul urcă până pe locul 6, cu 2 victorii, 0 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 5-3, 4 puncte.

Oţelul Galaţi: Călugăru - Masati, Tofan, Budacă, Savu - Maleş, Vali Ştefan, Caşuba (min. 61 Bedreagă), Dumitraşcu - Cornea, Voda (min.70 Popescu). Antrenor Aurel Ţicleanu.

Dinamo Bucureşti: Prunea - Kadar, Mihali, Grozavu, Cristea - C.Pană, Constantinovici, Tănase (min. 76 M.Pană), Militaru (min. 45 Demollari) - Moldovan, Puşcaş.

Bibliografie: Viaţa Liberă, nr. 1127, 2 septembrie 1993.