STIRI Liga I CE INCEPE PROST SE TERMINA SI MAI PROST

Otelul Galati – Petrolul Ploiesti 0-3(0-1) Foto: Ionut BadalutaOtelul Galati – Petrolul Ploiesti 0-3(0-1) Foto: Ionut BadalutaOtelul Galati – Petrolul Ploiesti 0-3(0-1)

Aplicabilitatea legilor lui Murphy la Galati, nu mai poate fi contestata de nimeni dupa infrangerea usturatoare, 0-3, in mansa tur a semifinalelor Cupei Romaniei la fotbal. Ceea ce incepuse deja prost, desi e greu de spus daca acel inceput prost se poate limita doar la golul din startul partidei sau se poate extinde la decizia maririi pretului biletelor sau chiar la tragerea la sorti, s-a terminat si mai prost pentru noi, cu o infrangere pe cat de dureroasa, pe atat de greu de inteles.

Singura certitudine care ne-a ramas este ca TOTUL a mers cum nu se putea mai prost, joi seara. Incepand de la prestatia jucatorilor(cu precadere in partea a doua) si deciziile bancii tehnice respective conducerii clubului, continuand cu prestatia noastra din tribune (inexistenti in repriza secunda), la care putem adauga si obisnuita doza de nesansa de partea noastra, dublata de norocul adversarilor si terminand cu nelipsitele greseli de arbitraj.

Nu trecusera nici 3 minute cand favoritii nostri au si inceput sarabanda mingilor scoase…din poarta. Evident, totul se intampla la o faza fixa. Corner Petrolul, Geraldo se inalta sprijinindu-se pe Vancea, arbitrul de poarta se dovedeste o prezenta complet inutile si costisitoare, la fel cum se dovedeste si Branko, spectator in propriul careu de protectie, iar scorul devine 0-1.

Peluza Nord nici nu apucase sa afiseze coregrafia pregatita si deja era cu un pas in afara finalei. Totusi, parka treziti din pumni, cei 11 jucatori, impinsi in unele momente de la spate si de intreg stadionul, au inceput sa isi revina. In minutul 6, gazdele solicita penalty la un sut al lui Neagu, insa reluarile au aratat ca jucatorul n-a avut nici cea mai vaga intentie de a juca mingea cu mana. Minutul 8 a adus o dubla ocazie uriasa, Bornescu, cel mai bun jucator al oaspetilor, reusind sa respinga cu greutate suturile lui Stromajer, de la marginea careului, si apoi Iorga, din coltul careului mic.

Suparat, probabil, de faptul ca este eclipsat de spectacolul de pe gazon si din tribune, centralul inchide ochii la un fault in careul petrolist, asupra lui Astafei(13). La atacul urmator al oaspetilor, Benga in blocheaza excellent pe Bokila, chiar cand acesta se pregatea sa suteze.

Asediul la poarta lui Bornescu a continuat, insa fie Iorga a trimis in bratele acestuia(27), fie centrarea lui Vancea, care se ducea spre un Stomajer complet liber, a fost deviate in ultimul moment de un fundas al oaspetilor(32) pentru ca Neagu sa trimita in cele din urma, foarte periculos, insa la o palma de stalpul portii(33).

Si cum coechipierii sai incepusera sa joace parka prea bine, Grahovac a decis sa-I ajute, respingand de langa bara la sutul lui Hoban. Din pacate, a repins in stilu-I characteristic, spre centru, sin u in lateral, si doar interventia unui coechipier ne-a salvat de la un nou gol prostesc(38). Dealtfel, a fost si ultima faza importanta a reprizei, singura alta faza pe muchie de cutit fiind conflictul dintre Grig si mult prea guralivul Contra, cel dintai fiind la un pas sa-I inchida gurita papagalului de…”Gurita”.

Desi condusi cu 1-0, otelarii au lasat o impresie destul de buna in prima parte si nimeni nu se astepta la caderea din partea a doua, probabil nici macar petrolistii.

Din pacate, mitanul second a fost unul de-a dreptul lamentabil in toate privintele si din partea intregii suflari otelare. Nu doar jucatorii au parut anesteziati, ci si suporterii din tribune, care au lasat impresia ca sunt deja in drum spre casa.

Vazandu-si sarcina facilitate chiar de adversary, in conditiile in care doar cei din Peluza Nord mai pareau a fi la meci, ploiestenii au mai lovit de doua ori pe contraatac. Dupa 15 minute in care mingea se plimbase fara tinta intre cele doua careuri, Morar a ajuns la marginea suprafetei de pedeapsa galatene, de unde a sutat spre coltul scurt, o minge care nu i-ar fi pus nicio problema nici macar bravului Grahovac…daca n-ar fi fost deviate tocmai in celalalt colt, fara intentie, evident, de catre preanefericitul Cojoc(61). Adevarul este, ca la cat de bine mersese totul pana atunci, numai autogolul ne mai lipsea.

Si cum o nenorocire nu vine niciodata singura, in minutul 71 Bokila a facut 0-3, dupa un nou contraatac si un sut puternic.

Otelarii au reusit sa mai dea tarcoale portii abia in ultimele 10 minute, insa si atunci s-a confirmat, daca mai era nevoie, ca nu este ziua noastra. In minutul 84 Marquinhos a intrat cu mingea la picior in careu, a fost obstructionat clar de un adversary, fara reactie din partea centralului, mingea a ajuns la Paraschiv, care a cerut la randu-I lovitura de pedeapsa pentru interventia adversarului, insa nici de aceasta data nu am primit nimic. Am primit, insa, un minut mai tarziu, al doilea galben pentru un fault evident al lui Benga, si eliminarea implicita.

Coliva a fost completata cu o bomboana colorata in chiar minutul 90, atunci cand Bornescu a fost batut pentru prima data, insa lovitura de cap a lui Didi s-a lovit de refuzul unui fundas petrolist, prost amplasat pe linia portii, fiind nevoita sa se intoarca la Iorga, al carui sut a trecut peste poarta.

S-a terminat 0-3, nemeritat dupa numarul de ocazii, insa fotbalul se joaca pe goluri, nu pe ocazii. In cele din urma a castigat echipa mai eficienta, mai ambitioasa, cu jucatori mai valorosi, desi niciunul nu a reusit driblingurile lui Iorga, cu mai multa sansa, nedezavantajata de arbitri, cu suporteri mai patimasi si portar care a scos mingile inainte sa intre in poarta. Daca toate aceste element ear fi fost de partea noastra, cu siguranta noi am fi castigat. Dar sunt mult prea multi de daca petru a ridica asemenea pretentii.

Pentru familia Otelul urmeaza noi confruntari cruciale in campionat, acolo unde suntem departe de a fi deja salvati de la retrogradare si acolo unde fiecare punct conteaza. Cu siguranta dezamagirea e mare dupa acest ultimo meci, insa trebuie sa stragem randurile cu totii sis a facem uitata aceasta seara trista pentru a putea trai alte nopti magice in viitor.