STIRI Liga I DOAMNE MAI ÎNTOARCE… MECIUL

FOTO Ionut BadalutaFOTO Ionut BadalutaOțelul Galați - Ceahlăul Piatra Neamț 3-2(2-2)
Deși fără vreun obiectiv urgent pe final de sezon, Oțelul a reușit o victorie extraordinară, întoarcând rezultatul după ce oaspeții conduceau cu 2-0 încă din minutul 15! Nu puțini am fost cei care, văzând cum a debutat partida, am ridicat serios din sprâncene, însă continuarea a luat prin suprindere chiar şi pe cei mai optimiști dintre noi.
Cu spectrul retrogradării planând deasupra lor, nemţenii au dat lovitura încă din minutul 5, la primul atac mai serios. Bădescu a scăpat foarte ușor din marcajul lui Ljubinkovic, Grahovac l-a blocat în careu, însă fostul oţelar a revenit și i-a pasat lui Stana, acesta șutând în plasă cu toată opoziția lui Benga şi Sîrghi. Roş-alb-albaştrii nu și-au revenit din șoc și au încasat încă un gol. În minutul 14, Paraschiv a pierdut o minge la 30-40 de metri de propria poartă, Ljubinkovic nu a reușit să blocheze centrarea nemţenilor, iar Constantinescu a reluat cu capul în plasă, dintre Sîrghi și Cojoc.
Semnalul trezirii l-a dat Astafei, a cărui insistență la un atac la care mulți s-ar fi mulțumit cu un corner, a făcut ca scorul să devină 1-2. În minutul 19 acesta a luat o acțiune pe cont propriu și a trimis pe jos, spre centrul careului, de unde Neagu a pus latul pentru primul său gol după o pauză de 3 ani!
Tot Astafei a fost în centrul atenției și în minutul 33. Neagu a trimis o centrare înspre un careu în care se afla doar Victoraş, care, cu un voleu fabulos pe spate, de la 13-14 metri de poartă, a trimis mingea în vinclul porții, nu înainte de a atinge și bara transversală. Execuția concurează, fără dubii, la titlul de golul sezonului!
Ceahlăul ar fi putut reveni în avantaj, numai două minute mai târziu, atunci când lobul lui Constantinescu a trecut de Grahovac, însă Sîrghi a reușit să respingă din fața porții goale. Și Oțelul putea intra în avantaj la pauză, însă șutul bun trimis de Giurgiu, de la 20 de metri, a fost respins de sub transversală de Miron(40’).
Pauza a fost un sfetnic bun pentru oțelari, care au intrat revigorați pe teren, atitudine care s-a transmis și celor 1500 de suporteri oțelari, aceștia încurajându-și (în sfârșit) favoriții așa cum merită. Veteranul Para a fost primul care a trecut pe lângă gol, lovitura sa de cap, venită după o centrare bună a lui Iorga, trecând puțin peste vinclul porții adverse(48’). La poarta cealaltă, ex-oțelarul Bădescu a fost blocat de Grahovac(52’).
Cu oaspeții mulțumiți și cu un egal, oțelarii au dominat teritorial partida, însă fără prea mari ocazii de a marca. Totul s-a schimbat însă, în minutul 73. Chiar când întreg stadionul s-a ridicat în picioare și a început să cânte, Cojoc a luat o acțiune pe cont propriu, a înaintat cu mingea la picior 30 de metri, trecând inclusiv printre doi adversari și i-a pasat elegant lui Iorga. Acesta a depăşit un adversar din preluare, iar apoi a rezistat atacurilor altor doi fundaşi și a trimis plasat, de la 14 metri, pe lângă Miron, ieșit în întâmpinare. Un nou gol superb, după o acțiune demnă de toată lauda, care face cinste oricărei echipe de fotbal.
Finalul s-a jucat pe contre, ambele formații având posibilitatea de a mai marca. Dacă şuturile bune trimise de la distanță de Constantinescu(75’) și Stana(81’) au fost respinse excelent de Branko, bara ne-a salvat la șutul din careu trimis de Lukanovic.
La poarta cealaltă Iorga l-a lobat pe Miron, dar și poarta, în minutul 76, iar șutul lui Costin a fost prins de goalkeeperul advers. Din păcate, centralul “Brad Pitt” Tudor nu s-a putut abține să nu iasă în evidență și a închis ochii la două faulturi clare în interiorul careului nemțean, Marquinhos fiind cel trântit în ambele situații, de la penalty-ul neacordat în minutul 90 acesta rămânând și cu mâna dreaptă inutilizabilă până la finalul meciului.
Oțelul a câștigat cu 3-2 și și-a făcut o frumoasă reclamă, într-un moment în care mulți o arătau cu degetul. Urmează două deplasări foarte dificile, deși și fără o miză prea mare, la Ploiești, pentru returul semifinalelor Cupei României, și la Vaslui. Nu ne rămâne decât să sperăm că oțelarii noştri vor uita de toate necazurile și vor juca la fel de dezinvolt ca astăzi.

REZUMATUL MECIULUI AICI !

OŢELUL GALAŢI – CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ 3-2 (2-2)
Liga I – Etapa 32
Stadion “Oţelul” – Spectatori 1500
Au marcat: Neagu 19’, Astafei 33’, Iorga 73’ / Stana 5’, Constantinescu 14’
Cartonașe galbene: Astafei 61’, Sîrghi 71’ / Achim 60’, Cazan 77’, Golubovic 90+3’
OŢELUL: Grahovac - Cojoc, Sîrghi, Benga, Ljubinkovic – Filip, Giurgiu (66’ Stromajer), Neagu (82’ Costin) - Iorga, Paraschiv (64’ Marquinhos), Astafei. Antrenor: Marian Dinu
CEAHLĂUL: Miron - Dumitraş, Cazan, Ichim, Rusu (57’ Barna) – Bădescu (64’ Garcia), Monroy, Achim (79’ Lukanovic), Stana - Golubovic, Constantinescu. Antrenor: Viorel Hizo
Arbitri: Alexandru Tudor (Bucureşti) - Mihai Dragoş Iliescu şi Daniel Mitruţi (ambii din Craiova) - Eduard Ioniţă (Constanţa)