STIRI Liga I RĂPUȘI DIN NOU PE FINAL

FOTO Ionut BadalutaFOTO Ionut BadalutaOțelul Galați – Petrolul Ploiești 1-2(1-1)
Oțelul nu și-a învățat lecția, după înfrângerea de etapa precedentă, pierzând acasă, scor  1-2 împotriva Petrolului, după coordonate aproape identice. Ploieștenii veneau tot după o deplasare obositoare în Europa, însa nu au folosit rezervele, ci jucătorii de bază. Oțelul a avut din nou o prestație bună, ce ne îndreptățea să sperăm la un rezultat bun. A picat și golul, în poarta care trebuia, dar, la fel ca și la Tg. Jiu, adversarii au întors rezultatul, caștigând cu un gol în ultimele minute.

După primele 45 de minute, în ciuda scorului de 1-1, Oțelul părea a fi pe drumul bun, în condițiile în care dominase autoritar și ratase 3 mari ocazii până la deschiderea scorului. În minutul 6 Costin a deviat în bară centrarea venită de la Iorga, Marquinhos a fost blocat de Pecanha după ce înșirase 3-4 adversari, iar lovitura de cap trimisă de Sîrghi, după o centrare a lui Neagu, a trecut puțin pe lângă poartă. Petroliștii... ca și inexistenți.
În minutul 20 favoriții noștri au beneficiat de o lovitură liberă de la 25 de metri. Costin a executat jos și tare, iar portarul prahovenilor nu a reușit decât să devieze mingea în vinclu, confirmându-se încă o dată că Oțelul se simte bine la fazele fixe. Din păcate, bucuria nu a durat decât 3 minute, Geraldo reușind să egaleze la chiar prima ocazie a oaspeților, în urma unei încâlceli, la un corner executat de pe partea dreaptă a atacului prahovenilor(23’). Putea fi 2-1, însă Giurgiu a șutat în Pecanha, deși a avut tot timpul din lume să-și pregătească execuția(25’).
Totul avea să se năruiască odată cu schimbarea marcatorului golului, Costin ieșind accidentat în minutul 38. Milea, intrat în locul său, a trecut în locul lui Filip, iar Filip a trecut în locul lui Costin, improvizație ce avea să se dovedească complet neinspirată! Profitând de degringolada din tabăra gălățeană, oaspeții au mai ratat o ocazie până la pauză, Brăneț reținând cu greutate șutul lui Teixeira.
Partea a doua a avut o desfășurare diametral opusă, cu ploieștenii la conducerea jocului, în timp ce oțelarii păreau complet dezorientați în noua formulă. Nu-i de mirare că ocazii mai multe au fost la poarta lui Brăneț, însă mingea a avut bunul simț de a nu intra în poartă la ocaziile lui Boudjema(48’), Hoban(58’), Dore(59’) sau Hamza(78’). De partea cealaltă, oțelarii au avut cea mai mare ocazie la șutul lui Astafei(49’), respins cu greu de goalkeeperul copacabano-ploieștean, iar şuturile lui Milea(56’) și Iorga(74’) au ocolit poarta. În rest, multă apatie, provocată în principal de căldura insuportabilă pe care au fost nevoiți să o suporte toți cei prezenți, și multe atacuri încâlcite.
Din păcate, zeița Fortuna ne-a întors din nou spatele, atunci când Hamza a marcat în minutul 87, din mijlocul unei defensive visătoare, fără veteranul Costin. Epuizarea fizică și psihică i-a împiedicat pe oțelari să mai reușească măcar să pună în pericol poarta adversă, în minutele rămase, astfel încât am rămas doar cu amintirea unei prime reprize reușite.
Ce se poate remarca foarte ușor, este faptul că lipsa unor achiziții serioase face că munca întregii echipe să fie năruită de 2-3 verigi slabe, pentru care nu avem soluții de înlocuire. Urmează partida de pe teren propriu, împotriva celor de la FC Brașov, o echipă ce nu trebuie luată în derâdere, în ciuda faptului că nu au decât 2 puncte după 4 etape disputate.

Oţelul – Petrolul Ploieşti 1-2 (1-1)
Liga I – Etapa 4
Stadion „Oţelul”; Spectatori 4000
Au marcat: Costin 21’/ Alves 23’, Hamza 86’
Cartonaşe galbene: D. Popescu, Sârghi / Achim, Texeira, Dore, Hoban, Mustivar
Oţelul: Brăneţ – Antunes, Sîrghi, Costin (40’ Milea), D. Popescu – Neagu, Filip, Giurgiu – Iorga, Astafei (78’ Paraschiv), Marquinhos (63’ Gavrilă). Antrenor Ionuţ Badea
Petrolul: Pecanha – Achim (Alcenat 46’), Geraldo Alves, Yamissi, Guilherme – Holban, Mustivar – Boudjema, Teixeira (Hamza 68’), Grozav (Priso 46’) – Dore. Antrenor: Cosmin Contra
Arbitri: Alexandru Tudor (Bucureşti) – Ovidiu Artene, Daniel Hulubei (ambii Vaslui).