STIRI Cupa Romaniei SET LA DOI

FOTO Ionut BadalutaFOTO Ionut BadalutaOțelul Galați - Concordia Chiajna 6-2(2-0)
Oțelul s-a calificat în optimile Cupei României la fotbal după ce a învins, la scor de tenis, 6-2, formația de primă ligă Concordia Chiajna. În afara de cele opt goluri, cele două formații au mai ratat și câte o lovitură de pedeapsă și au irosit şi alte oportunități bune de a marca.
Deși egalul din urmă cu numai 3 zile anunța o dispută echilibrată, partida a fost la discreția Oțelului. Probabil că un factor important în desfășurarea impresionantă de reușite a avut-o și decizia antrenorilor de a utiliza mulți jucători care au fost folosiți mai puțin în acest sezon. Astfel, Gavrilă, Simaitis, Murgoci și Pungă, precum și nou-venitul Henrique, au primit șansa de a-l convinge pe Ionuț Badea că merită mai mult credit.
N-a mai fost loc de tatonări, pentru că “Filipinezul” de la mijlocul Oțelului a deschis scorul încă din minutul 5, cu un șut pe jos, de la 17 metri. Putea fi chiar 2-0 în minutul 35, însă Marquinhos a ratat lovitura de pedeapsă dictată de centralul partidei la un henţ al lui Melinte. Nu a fost decât o amânare a detașării, reușite de Sîrghi, la o învălmășeală în careu, în minutul 44, acesta fiind și scorul pauzei.
Partea secundă a început la fel de bine, Melinte trimițând imparabil… în propria poartă, după o centrare bună a lui Gavrilă(47’). Replica palidă a oaspeților a venit în minutul 50, atunci când jucătorul cu nume de capitală de țară, Wellington, a marcat cu un șut de la marginea careului. Diferența a fost refăcută în minutul 55, atunci când Marquinhos a fost servit în careu de Gavrilă și a trimis din întoarcere, la colțul lung. Proaspăt intrat pe gazon, Astafei și-a trecut la rându-i numele pe tabela de marcaj, după o pasă a lui Iorga(62’). A urmat un sfert de oră mai liniștit, acalmia fiind spartă de același Marquinhos, după un “assist” venit de la Astafei.
Pe fondul relaxării gazdelor, jucătorii de la Chiajna au marcat golul 2 în minutul 82, prin Serediuc, acesta păcălindu-l cu un șut la colțul scurt pe Simaitis. Putea fi chiar 6-3, însă Contele Onduku a ratat penalty-ul provocat de ieșirea întârziată a lui Simaitis, execuția sa, scăriță peste transversală, stârnind ropote de aplauze în tribune.
S-a terminat 6-2, cel mai mare scor al șaisprezecimilor Cupei (din 15 meciuri disputate), însă jocul nu a fost deloc unul edificator asupra valorii reale a celor două formații. Totuși, pot fi trecute la capitolul câștiguri pofta de joc a lui Marquinhos sau Astafei, precum și evoluția bună a lui Gavrilă, jucător care ar trebui cu siguranță încercat mai mult în jocurile oficiale.
Urmează o nouă partidă pe teren propriu, împotriva celor de la Dinamo, confruntare în care cu siguranță atmosfera nu va mai fi una de picnic.

FC OŢELUL GALAŢI - CS CONCORDIA CHIAJNA 6-2 (2-0)
Cupa României – şaisprezecimi de finală
Stadion “Oţelul” – Spectatori 1500
Au marcat: Filip (5’), Sîrghi (44’), Melinte (47’ - autogol), Marquinhos (55’, 77’), Astafei (62’) / Wellington (50’), Serediuc (82’)
Oţelul: Simaitis - Cojoc, Sîrghi (70’ Mişelăricu), Costin, Murgoci - Filip, Giurgiu - Gavrilă, Marquinhos, Iorga (65’ Pungă) - Henrique (62’ Astafei). Antrenor: Ionuţ Badea
Concordia: Râmniceanu - Creţu (46’ Dima), Leca, Melinte, Bambara - Papasterianos - Coşereanu (46’ Onduku), Neagu (52’ Serediuc), Purece - Wellington, Zaharia. Antrenor: Ionuţ Chirilă
Arbitri: Florin Miron - Sebastian Stoianov, Vlad Bârleanu - Andrei Moroiţă