FOTO Ionut BadalutaFOTO Ionut BadalutaOțelul Galați - Dinamo București 1-2(1-0)
Oțelul nu a reușit să câștige nici în etapa cu numărul 9, ajungând astfel la 4 partide consecutive fără victorie, dintre care 3 au fost înfrângeri. Meciul împotriva dinamoviștilor a reprezentat un cumul a două direcții ce tind să devină scenariu obișnuit. Oțelul a avut, ca și în meciul cu Astra, un jucător foarte experimentat care a fost eliminat din propria-i prostie. Să fie un mesaj al veteranilor către tehnicianul Badea? Apoi, Oțelul a condus cu 1-0 timp de o oră dar, la fel ca în meciurile cu Pandurii și Petrolul, a pierdut cu 2-1, după ce oaspeții au întors rezultatul în numai 3 minute.

Partida a început excelent pentru Oțelul, Iorga deschizând scorul încă din minutul 5, după ce a preluat o mingea aruncată de Giurgiu peste defesiva adversă, a înaintat cu ea la picior și a șutat plasat din interiorul careului.
În continuare Oțelul a controlat jocul fără prea mari probleme, adversarii părând mai degrabă echipă de ligă secundă decât candidată la primele locuri. Din păcate, Astafei și Iorga nu au reușit să pună în pericol poarta adversă din situații bune. În schimb pericolul a venit de la Marquinhos care a trimis spectaculos, puțin peste poartă, de la 25 de metri(9’). Tot Marquinhos l-a pus la grea încercare pe Bălgrădean, cu un șut de la marginea careului, însă portarul dinamovist a respins în ultimul moment în corner(42’). La cornerul rezultat Cristi Sîrghi a trimis cu capul peste poartă, de la 7-8 metri(43’), aceasta fiind și ultima ocazie importantă a primei părți, dinamoviştii netrecându-şi în cont nicio situație de gol în primele 45 de minute!
Și cum lucrurile bune nu durează prea mult la Oțelul, partea secundă a adus și dezastrul pentru noi. În primele 19 minute jocul s-a desfășurat după scenariul așteptat, cu dinamoviștii departe de poartă oţelară. Și dacă Iorga(48’) și Antunes(60’) au șutat prea slab pentru a-l învinge pe Bălgrădean, putem trece o prima ocazie și în contul oaspeţilor, Thomas fiind incapabil de finalizare din cauza talonajului strâns marca Sîrghi(56’).
Lovitura sub centură a picat în minutul 64, atunci când, după o pasă greșită a lui Mişelăricu, dinamoviştii au scăpat spre poartă prin Lazăr, Brăneț l-a întâmpinat la marginea careului, iar jucătorul oaspeților a căzut ca lovit de o locomotivă, făcând 3 piruete în aer și executând alte 5 rostogoliri pe gazon, iar centralul a arătat punctul cu var, spre nemulțumirea tuturor celor prezenți. După 3 minute de parlamentări, în care Brăneț a văzut și cartonașul roşu, pentru injurii cel mai probabil, Grigore a transformat lovitura de pedeapsă, aducând o egalare nemeritată oaspeţilor.
Ce începe prost se termină și mai prost, spune una dintre legile lui Murphy și așa a fost și pentru întreaga suflare oţelară. Fai a aruncat o minge peste defensiva gazdelor, Rotariu a preluat și, profitând de marcajul extrem de larg făcut de Mişelăricu, a șutat puternic la colțul scurt, ducând scorul la 1-2(70’).
Căzuți complet după răsturnarea bruscă de scor, oțelarii nu au fost capabili de reacție, scorul putând urca chiar la 1-3, însă Boşneag a blocat șutul lui Lazăr.
S-a terminat 1-2 într-o nouă partidă pe care o aveam sub control, dar pe care am pierdut-o în urma unor greșeli copilărești coroborate cu unele decizii inexplicabile luate atât de centralul partidei cât și (mai important) de tehnicianul Ionuț Badea.

Probleme mari de arbitraj
Centralul partidei a reușit să facă praf partida, totul culminând cu penalty-ul acordat oaspeților în minutul 64. În privința loviturii de pedeapsă situația este greu de judecat, chiar și după zeci de reluări, nefiind suficient de clar în ce măsură l-a atins Brăneț pe Lazăr(cel din urmă jucând un teatru dezgustător oricum am privi lucrurile) și nici dacă acel contact s-a petrecut în afara sau în interiorul suprafeței de pedeapsă.
Eliminarea lui Brăneț pare să fie justificată, în condițiile în care probabil i-a adus injurii centralului, fie ele și justificate. Este inacceptabil ca un jucător cu atâția ani de experiență să-și lase voit echipa în inferioritate, ținând cont că în 11 la 11 am fost net superiori adversarilor, deci puteam spera chiar la o victorie.
Însă nu trebuie ignorate deciziile centralului, acesta judecând, nu o dată, cu două unități de măsură diferite. Marquinhos a primit cartonașul galben în prima repriza pentru proteste, după ce Cretinescu Jr. a lăsat „avantaj” la două faulturi în atac, în careul Oțelului, ambele faze putându-se solda cu goluri în poarta lui Brăneț. De asemenea, acesta a ignorat și alte faulturi, unele chiar dure, ale dinamoviştilor.
Un bun exemplu poate fi faza din minutul 42, atunci când la un corner executat de Marquinhos, Iorga a fost cât pe ce să rămână fără câțiva dinți după ce un jucător dinamovist a ridicat piciorul până la nivelul capului.
Nu putem uita însă că astfel de practici sunt la ordinea zilei la fosta echipă a securității, cu greu putând fi uitat arbitrajul execrabil de la acel 1-2 din sezonul trecut, atunci când aceștia au primit 2 penalty-uri(unul complet gratuit!), însă centralul a închis ochii la un blocaj ca în volei făcut de Alexe în propriul careu.

FC Oțelul Galați - FC Dinamo Bucureşti 1-2 (1-0)