STIRI Liga I ADIO, DAR CINE VINE?

Ionut Badea nu mai e antrenorul OteluluiIonut Badea nu mai e antrenorul OteluluiSăgeata Năvodari - Oțelul Galați 2-1(2-0)
Ar fi fost frumos să începem prin a spune că Oțelul s-a trezit în ceasul al 12-lea, însă după înfrângerea din etapa cu numărul 12 putem spune doar adio Ionuț Badea. E și ăsta un început, dar cine vine să-l înlocuiască?
Nici în confruntarea de la Constanța Oțelul nu a arătat o față schimbată. Am văzut aceeași jucători blazați, fără chef de fotbal, aceleași scheme obosite, aceleași ratări enervante. Poate doar două  plusuri am putea trece în contul nostru, Cooper și Henrique arătând din nou că pot fi doi dintre jucătorii de care aveam așa mare nevoie.
Partida a început cu gol, încă din minutul 8, atunci când gazdele au plecat pe contraatac la o greșeală a lui Băjenaru, Roman a intrat în careu și a înscris cu un șut din unghi, la colțul scurt, profitând de reacția slabă a lui Simaitis.
De foarte puțin timp la Galați, Henrique și Cooper au fost cei mai periculoși jucători ai Oțelului. În minutul 16 panamezul l-a servit foarte bine pe brazilian, preluarea a fost pe măsură, însă acesta din urmă a întârziat șutul și a fost blocat. Două minute mai târziu, Cooper le-a arătat colegilor săi cum se șutează de la 20 de metri, însă goalkeeperul gazdelor a respins cu greu în corner. Tot Henrique l-a pus la încercare pe Panagopoulos, cu un șut din întoarcere de la mare distanță(20’), reținut în cele din urmă.
În minutele 29 și 30 oțelarii ar fi putut egala, însă Iorga a trimis în brațele portarului, iar Antunes a fost blocat  de acelaşi Panagopoulos, cel mai bun jucător al gazdelor în partida de ieri.
Gazdele și-au revenit în ultimul sfert de oră al reprizei și doar intervenţiile lui Simaitis în minutele 31, 33 și 40 au făcut ca scorul să rămână 1-0. Nu a mai fost nimic de făcut însă în minutul 42, când Sîrghi a alunecat prosteşte în careu, iar Dinu a înscris cu un șut plasat. Chiar și așa, Băjenaru putea reduce din diferență până la pauză, însă a șutat slab dintr-o poziţie bună.
Surprinzător sau nu, în partea secundă terenul s-a înclinat spre poartă Săgeții, Oțelul reușind să înscrie încă din minutul 52, atunci când Henrique a reluat cu capul în plasă după o respingere a portarului advers.
Atacurile oțelarilor au continuat, însă Astafei, în minutele 57 și 70, a ratat două mari ocazii de a marca, iar celelalte atacuri s-au blocat undeva la marginea careului advers.
În ultimele 5 minute, profitând de spațiile mari din defensiva noastră, gazdele au ratat două bune ocazii de a majora scorul, dar tabela a rămas neschimbată.
Scorul final, 2-1, indiferent cât de just sau injust ar fi, pune capăt erei Ionuț Badea la Oțelul, chiar înaintea optimilor Cupei. Rămâne de văzut dacă se va căuta o soluție permanentă imediat sau se va găsi o soluție provizorie momentan. Totuși, mult mai important va fi ca soluția pe termen lung să fie una potrivită situației grele prin care trece echipa noastră, managementul de până acum nefiind tocmai unul dătător de speranțe.

SĂGEATA NĂVODARI – OŢELUL GALAŢI 2-1 (2-0)
Liga I – Etapa 12
Stadion „Farul” Constanţa – Spectatori 200
Marcatori: Roman 7’, Dinu 42’ / Henrique 52’
Cartonaşe galbene: I.Filip, Mera, Iordache, Roman 85/ Băjenaru 39, Cooper 45, Iorga 75, Sevillano 90
SĂGEATA: Panagopoulos – Peteleu, Achim (59’ Popa), Mera, Ionuț Filip – N’Doye, Munteanu – Florean (46’ Iordache), Dinu (71’ Chițu), Vezan – Roman. Antrenor: Tibor Selymeş
OŢELUL: Simaitis – Antunes, Sîrghi, Costin (46’ Mișelăricu), Popescu – Giurgiu (46’ Ioan Filip), Cooper – Iorga, Băjenaru (74’ Sevillano), Astafei – Henrique. Antrenor: Ionuţ Badea
Arbitri: Marius Avram (București) - Bogdan Gheorghe (București) şi Florin George Neacşu (Câmpulung Muscel).