STIRI Liga I Mişelăricu la primul gol, Henrique e golgeter

Constantin Miselaricu a spart gheataConstantin Miselaricu a spart gheataDupă ce a debutat recent în prima divizie, Constantin Mişelăricu a spart gheaţa marcând şi primul său gol în Liga I. Fundaşul central a înscris cu capul în minutul 48 al meciului câştigat în faţa celor de la FC Botoşani cu 2-1, după o centrare din corner a lui Liviu Băjenaru. Reuşita sa a adus egalarea dând semnul renaşterii pentru formaţia roş-alb-albastră care s-a impus pe final.

Şi că tot am ajuns aici… Oţelul s-a impus până la urmă prin golul lui Henrique de Jesus Bernardo, care a devenit golgeterul echipei cu această nouă reuşită! Astfel, în doar 8 meciuri în tricoul roş-alb-albastru, acesta a marcat deja de 6 ori, egalându-l pe Marquinhos, care a reuşit acelaşi număr de goluri, dar în mai multe partide jucate. Raportând golurile marcate de vârful brazilian la minutele jucate, ne dă o medie şi mai încurajatoare de 1 gol la 89 de minute, adică un gol pe meci în alte cuvinte. De altfel, Henrique este surpriza plăcută din topul Digisport care numeşte fotbalistul lunii, iar în luna noiembrie se bate cu Budescu, Antal sau Lemnaru, pentru unul din primele 3 locuri!

Constantin Mişelăricu (24 de ani) a fost transferat de Oţelul încă din 2011, dar a debutat în echipa noastră abia în septembrie 2013, la meciul cu Concordia Chiajna, când a fost titular şi integralist. Fundaşul central a mai evoluat pentru Delta Tulcea şi Săgeata Năvodari, fiind şi campion cu Oţelul deşi nu a jucat niciun minut în acea stagiune. El are 6 prezenţe pentru echipa noastră în acest moment (campionat + Cupă) şi mai exact 426 de minute jucate.

Henrique de Jesus Bernardo (26 de ani) a fost adus la echipă în septembrie şi în doar 535 de minute jucate a marcat deja de 6 ori, dându-le speranţe suporterilor gălăţeni că este golgeterul de care aveam atâta nevoie. Sud-americanul a declarat după partida cu Corona Braşov, în care reuşitele sale au dus echipa în sferturi, că speră ca Oţelul să câştige Cupa României cu ajutorul golurilor marcate de el. Atacantul de 1,87m înălţime şi-a început cariera în 2004, în localitatea natală, la Campinas, iar apoi a mai evoluat pentru FC Guarani, Corinthians, Vitoria Setubal, Nautico, Aluminium Hormozgan şi EC Sao Jose. El a venit liber de contract acum două luni.