STIRI Liga I “Ar fi ridicol să vorbim despre altceva decât despre evitarea retrogradării”

Ewald Lienen stie ca are misiunea de a salva Otelul de la retrogradareEwald Lienen stie ca are misiunea de a salva Otelul de la retrogradareOţelul a pierdut un nou meci în Liga I, 1-2 pe teren propriu cu Vaslui, iar norii negri nu părăsesc Galaţiul. Iată cele mai importante declaraţii după înfrângerea de ieri:

Ewald Lienen: "În primul meu meci, la Timișoara, am avut multe ocazii, dar până la urmă gazdele au câștigat. Am avut ghinion atunci, dar acum nu a fost la fel. Vaslui e o echipă puternică, excelentă pe contraatac. Am avut câteva ocazii, dar n-am putut evita jocul lor pe contre. Ei au marcat primii și au putut aștepta apoi în apărare. Sunt surprins plăcut, sunt mulți jucători tehnici aici în România, există o circulație bună a balonului. Liga I este o competiție dură. Poate că nu se compară cu cele mai importante campionate din Europa, dar este un campionat bun. După ce ne vom regăsi spiritul de luptă, apoi putem începe să jucăm fotbal. Suntem pe locul 14, este o diferență mare de puncte față de primele locuri și e ridicol să vorbim despre titlul de campioană de aici, de unde suntem noi. Trebuie să evităm retrogradarea! Am ținut cu România la baraj, pentru că lucrez aici, chiar dacă știam mulți jucători de la greci, pe care i-am antrenat. Era important pentru clubul nostru, pentru fotbalul românesc, să se califice România."

Narcis Răducan: “Vasluiul a fost echipa mai matură, au înscris când trebuia. Nu aş putea spune că băieţii nu au muncit, au alergat foarte mult, dar nu este de ajuns doar să alergi când întâlneşti un adversar valoros. Clasamentul nu ne avantajează, suntem într-o zonă extrem de periculoasă. Îmi pare rău că Lienen are parte de acest debut nefericit, dar sunt convins că munca lui se va vedea pe teren. Nu are rost să comentăm arbitrajul, a fost unul bun. Nu aş vrea să ne creăm vreun alibi."

Liviu Ciobotariu (antrenor FC Vaslui): "Noi am venit pregătiți să câștigăm acest joc. Victoria este meritată. Eu nu pot decât să felicit jucătorii pentru modul în care au jucat, pentru atitudinea pe care au avut-o, pentru faptul că au crezut în rezultat. Suntem pe un drum bun și încercăm să menținem același ritm până la final. Din păcate, această victorie ne-a adus doi jucători accidentați, mă refer la Nuno Viveiros și la Wilk, dar avem un lot bun și cred că putem să înlocuim aceste piese foarte importante pentru noi. Am stat foarte bine în teren, știam că jucătorii de la Oțelul sunt periculoși și aici mă refer la jucătorii de la mijlocul terenului și la acest atacant, Henrique, unul foarte interesant. Ne-a fost ușor să declanșăm contraatacuri, iar acolo s-a jucat meciul."

Lucian Sânmărtean (FC Vaslui): "Am obținut o victorie importantă, au fost trei puncte obținute din greu. Cred că s-au spart ghinioanele. Începem să câștigăm și afară, e important că am făcut o muncă foarte bună, iar rezultatele o confirmă. Am învins un adversar bun, este o victorie de moral pentru noi. Suntem pe un drum bun, deși echipa nu mai este cea de acum câțiva ani."