STIRI Liga I DIN RĂU ÎN MAI RĂU

Nu toti jucatorii merita tricourile din imagineNu toti jucatorii merita tricourile din imagineViitorul Constanța – Oțelul Galați 4-3(4-0)
Situația Oțelului se complică pe zi ce trece, iar ultima partidă nu face decât sa confirme ca am intrat într-o vrie din care ne mai poate salva doar pauza de iarnă.

În jocul împotriva Viitorului, la Chiajna, elevii lui Ewald Lienen au început cum nu se putea mai prost, tabela arătând un neverosimil 3-0 deși abia trecuseră 22 de minute! Și de vină nu a fost ceața.
Prima lovitură a dat-o Mitrea, în minutul 6, după formula brevetată in partida de săptămâna trecută. Jucătorul Viitorului a executat o lovitură liberă de la 30 de metri iar mingea, care avea mici șanse de a intra în poartă, a fost deviată de zid și a intrat aproape în vinclul porții.
În minutul 20, fostul jucător al Oțelului, Mircea Axente, a înscris în urma unei faze controversate. Plecat dintr-un offside pe care tușierul fie l-a ignorat, fie nu l-a observat din cauza ceții groase, atacantul Viitorului a înscris cu un șut puternic la colțul scurt, din unghi, profitând de plasamentul prost al lui Brăneț.
3-0 s-a făcut numai 2 minute mai tarziu, când Axente a realizat dubla, după ce a înscris cu poarta goală, mingea revenindu-i după un șut în bară al unui coleg.
4-0 a fost scorul pauzei, în urma unei situații trase la indigo după cea din care s-a marcat primul gol. Mitrea a executat o nouă lovitură liberă de la peste 30 de metri, zidul a deviat din nou nefericit, Brăneț a fost lipsit de reacție, iar mingea s-a scurs in plasă(39').
Nici pauza nu a fost un sfetnic prea bun pentru oțelari, aceștia evoluând la fel de haotic până după minutul 70, atunci când au dat startul revenirii.
În minutul 74 Marquinhos a profitat de o bâlbâială a gazdelor, a furat mingea și i-a pasat perfect lui Henrique, preluare, doi pași, plus un șut bine plasat la colțul scurt și scorul a devenit 4-1.
Ceea ce părea imposibil s-a conturat și mai bine în minutul 77, în urma unei lovituri libere obținute de Henrique, executată de Marquinhos, prelungită de "Mișu" si reluată in plasă de Sipovic, dintr-o poziție suspectă de offside (pentru pacea noastră interioară trebuie menționat ca a fost greșeala aceluiași tușier care a greșit și la golul de 2-0).
Din păcate, golul de 4-3 a venit abia în ultimul minut de prelungiri(90'+3), atunci când Sipovic a preluat ca un mare atacant pasa de mare mijlocaș trimisă de Filip, și l-a lobat elegant pe goalkeeperul advers. Mingea putea fi respinsă cu ușurință din fața porții de către Bejan, însă acesta a avut o execuție de cascadorii râsului, prin care și-a șutat mingea în mână, iar aceasta a ricoșat spectaculos sub transversală.
Poate s-ar fi putut și mai mult, dacă ar mai fi fost câteva minute de disputat, dar, luând în calcul aspectul general al jocului, ar fi fost nedrept.
Criza se adâncește tot mai tare la noi, când mai sunt de jucat încă 3 meciuri în campionat și unul în Cupă, iar viitorul sună din ce in ce mai rău.

Viitorul Constanța – Oțelul Galați 4-3(4-0)
Liga I – Etapa 16
Stadion „Concordia” Chiajna - Spectatori: 500
Au marcat: Mitrea (7’, 40’), Axente (20’, 22’) / Henrique (74’), Sipovic (78’), Bejan (autogol 90+3’)
VIITORUL: Balauru – Nikolov, Bejan, Larie, Toşca – Benzar (74’ Daminuță), Al. Lazăr – Bălu (89’ Șerban), Gavra, Mitrea – Axente (64’ Dică). Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă
OŢELUL: Brăneţ – Milea, Sipovic, Sârghi, Murgoci (31’ Mișelăricu) – Filip, Cooper – Băjenaru (55’ Gavrilă; 79’ Tudorie), Marquinhos, Iorga – Henrique. Antrenor: Ewald Lienen
Arbitri: George Rădulescu - Vladimir Urzică, Eduard Ungureanu – Dragoş Istrate