STIRI Liga I “Lucrurile nu se pot derula așa tot timpul"

Ewald Lienen a incercat sa incheie intr-o nota optimistaEwald Lienen a incercat sa incheie intr-o nota optimistaOţelul a pierdut şi ultimul meci al unui an 2013 îngrozitor şi cu siguranţă liniştea nu este cuvântul care va caracteriza conducerea şi staff-ul tehnic în această pauză. Iată ce au declarat cei doi antrenori după partida pierdută de roş-alb-albaştri cu 1-0 pe terenul celor de al U.Cluj:

Ewald Lienen: "Cred că am jucat bine în ultimele trei etape și am vrut să continuăm asta, în ultimul meci dinaintea Sărbătorilor. A fost greu pentru ambele echipe să joace pe acest teren alunecos. Niciuna dintre echipe n-ar fi meritat victoria. În repriza a doua am controlat jocul, ei au avut o singură ocazie, cu un șut de la distanță. Nu ne-am descurcat bine în ofensivă, dar nici echipa adversă nu a fost periculoasă. Părea imposibil să pierdem acest meci. Atacantul lor a controlat mingea cu mâna, pentru că face o mișcare cu brațul la acea minge înaltă. El și-a creat ocazia doar cu ajutorul mâinii, deci a fost henț. Dacă a fost henț, am pierdut un punct. Și cu Timișoara am fost echipa mai bună, dar am pierdut din nou în minutul 92. Le-am zis jucătorilor că nu a fost rezultatul dorit, dar putem să fim mândri de munca noastră. Echipa e pe drumul cel bun, putem să intrăm în vacanță cu capul sus. Lucrurile nu se pot derula așa tot timpul."

Mihai Teja (antrenor U.Cluj): ”Cred că ne-am făcut Sărbătorile mult mai fericite, am mai pus trei puncte la zestrea din clasament. Suntem acolo, în lupta pentru salvarea de la retrogradare. La început, eram mult mai jos și nimeni nu ne mai dădea șanse. Datorită acestor băieți care au dat maximum și s-au pregătit exemplar, am urcat în clasament. Le mulțumesc, am făcut o muncă extraordinară împreună. Le mulțumesc și suporterilor, care au venit în număr mare și au făcut super atmosferă. Nu mă așteptam să învingem. Spre final am dominat, am mai introdus un vârf, am încercat să câștigăm. Ne-am dorit până în ultimul moment, dar nu mă gândeam că vom învinge în ultimul minut. Sunt prea bucuros ca să vorbesc de arbitraj. Nu am văzut henț la Lemnaru, am văzut preluare pe piept și gol. Deocamdată vreau și eu câteva zile ca să ne odihnim, apoi vom discuta, ne vom așeza la masă și vom face planul pentru retur.”