STIRI Liga I 2014 - Anul marketingului la Oţelul?

Marketingul a murit odata cu inchiderea magazinului...Marketingul a murit odata cu inchiderea magazinului...Anul 2013 nu numai că a fost foarte slab din punct de vedere sportiv pentru Oţelul, dar a însemnat şi moartea marketingului la clubul roş-alb-albastru, care s-a întors în „epoca de piatră” a fotbalului gălăţean. Peste câteva zile intrăm în 2014, iar echipa noastră favorită împlineşte 50 de ani!! Din păcate, intrarea în anul jubiliar se face ca la un club de divizie inferioară, fără magazin oficial...


Fan-shopul a fost închis încă din toamnă, conducerea preferând să o lase aşa şi să nu mai facă nimic tot restul anului. Anul 2013 a însemnat şi închiderea revistei oficiale a clubului, proiectul început în 2012, nefiind pe placul celor de la TNG. De asemenea, în vară au fost mari probleme cu abonamentele, acestea fiind aduse în preziua primului meci din campionat! Să nu ne mai mire că Oţelul şi-a pierdut spectatorii şi că a avut cea mai slabă asistenţă din 2005 încoace, când jucam pe „Dunărea”....
2014 vine se pare cu un nou suflu, iar conducerea promite lucruri măreţe, la împlinirea a 50 de ani de Oţelul. În primul rând, aşa cum este normal, s-a promis deschiderea unui nou magazin oficial! Acesta ar urma să fie instalat chiar la stadion, locul cel mai bun pentru un fan-shop, după părerea noastră, deoarece suporterii îşi pot achiziţiona materiale promoţionale direct la meciuri şi le pot folosi pe loc în tribune, peluze... De asemenea, se zvoneşte că noul magazin va coincide cu semnarea unui nou parteneriat, firma de echipament urmând a fi schimbată din Masita în Nike! De aici decurg şi alte schimbări cum ar fi cea a tricourilor de joc, urmând a se reveni cel mai probabil la dungile verticale. În plus, pentru a sărbători cei 50 de ani de Oţelul, se va crea probabil un nou logo care va fi purtat alături de actuala emblemă pe tot parcursului lui 2014. Mai mult, conducerea încearcă să dea drumul la abonamente încă din ianuarie, pentru a da şansa fanilor să devină suporteri fideli cu cel puţin o lună înainte de reluarea campionatului şi pentru a repara greşelile teribile din vară, când s-au pierdut pe drum o mulţime de spectatori...
Cel puţin pe hârtie iniţiativele clubului sunt lăudabile şi aşteptăm cu toţii ca ele să se materializeze şi în realitate, iar odată cu împlinirea celor 50 de ani, FC Oţelul să intre din nou în normal, iar aniversarea  unei campioane să fie sărbătorită aşa cum se cuvine, marketingul fiind unealta de bază prin care se poate realiza din nou legătura dintre suporteri şi club, relaţia deteriorându-se vizibil în acest an.

Comentarii   
 •  
 •  

#1 Steel Dany » 27-12-2013 12:24

si sa venim cat mai multi la meciuri, sa incercam sa reumplem peluza! ati vazut, fanii lui U Cluj vin cate 7-8 mii, desi echipa e mai jos ca noi, veneau si cand erau pe ultimul loc, si incredibil, cand stadionul a fost suspendat ei au cumparat bilete de solidaritate, si luau cate 10-15 de fiecare.RESPECT!
+3

Steel Dany

 •  
 •  

#2 Leviathan » 27-12-2013 12:28

Ti-ai gasit comparatie, din nefericire nu se poate compara cu nimeni, orasul nostru.
+1

Leviathan

 •  
 •  

#3 Leonard » 27-12-2013 13:26

E adevarat ca nu avem magazin oficial, ca lipsesc multe lucruri. Dar hai sa fim sinceri cu noi si sa recunoastem ca principala problema suntem noi. Inainte de a critica jucatorii, conducerea, ar trebui sa ne uitam la noi. Cand noi suntem 1000 acasa si aia impartiti in 5, cand noi nu suntem in stare sa fim uniti ,sa ne respectam la un nivel minim intre noi, ne plangem de altii? Eu unul am vazut foarte multi suporteri care s-au retras din peluza pe la tribuna,fie din comoditate, fie pt. ca s-au saturat sa fie tratati de proprii suporteri ca niste dusmani.
+3

Leonard

 •  
 •  

#4 Tudor » 27-12-2013 15:05

Proiectele sunt bune dar asteptam sa se materializeze. Traim intr-o tara in care promisiunile sunt vazute ca niste simple minciuni.
+1

Tudor

 •  
 •  

#5 Steel Dany » 27-12-2013 17:51

poate il aducem pe Wellington de la Concordia, e foarte bun, e un fel de Cuadrado

Steel Dany

 •  
 •  

#6 Johnny8 » 27-12-2013 18:49

ar fi super sa mai schimbam si noi echipamentu, si in magazine sa gasim si treninguri si alte chestii , nu numai tricouri,cani si fulare. E ceva normal sa avem si schimbari, e un nou patron, alta conducere ceva normal.
+1

Johnny8

 •  
 •  

#7 Johnny8 » 27-12-2013 19:48

Dregan ce propuneri de Sigle ai....Noua Sigla.

Johnny8

 •  
 •  

#8 Viorel Craciun » 27-12-2013 20:57

Citez pe Johnny8:
Dregan ce propuneri de Sigle ai....Noua Sigla.

tu ,prietene ,ai aparut cu multe intrebari de "mare interes" ,cum ar fi :unde joaca Otelul ca as vrea sa vad si eu meciul ,sa vad si eu noua sigla " .cand ai intrebat tu OTELUL juca acasa ,daca nu stii unde e stadionul ,intrebi !sigla a fost afisata inainte de sarbatori ,in mai multe variante !restul e vorba in vant !
+2

Viorel Craciun

 •  
 •  

#9 jean404 » 27-12-2013 21:03

Sper si eu sa se redeschida magazinul cat mai curind dar problema este ca daca il vede nenea adamescu ca nu e pe profit cu el, indata il va inchide. Imi spunea baiatul(Ovidiu) ala de la vechiul magazin ca foarte putini ai trec pragul in timpul saptamanii, se vede si la stadion ca din 3000 de suporteri nu stiu daca vezi vreo 40 de fulare.
Apropo....acele persoane care primeau comenzi de fesuri si fulare, au fost macar vreo 10 solicitari???
Leonard e si normal ca lumea nu mai vine la peluza la cum va purtati voi ca derbedii acolo, un exemplu ar fi meciul Otelu - FC Severin din aprilie, il mai tii minte ce comportament de ciobani era acolo??? Au vrut sa dezbrace un baiat aparent inofensiv care nu avea nici o treaba cu ei pentru ca vroiau pisatii aea sa para smecheri, mai apoi nu stiu daca a ramas careva neimproscat cu namolul ala de apa care se adunasera la peluza (care mai tine minte de ploaiea aea torentiala de 15 min de la pauza). Se aduna o mina de baieti la peluza, nu inteleg de ce liderul de acolo ai pune sa cante 2-3 cantece si apoi toti intra in hibernare, si cu cantecele stam foarte prost, trebuie ceva nou, la altele de mai intervenit cu niste schimbari, etc. Ca is pisati ca nu is pisati, ca is berbeci sau nu Sarbatori Fericite la toti si Anul 2014 sa fie de nota 15 !!!
+3

jean404

 •  
 •  

#10 Johnny8 » 27-12-2013 21:22

Citez pe Viorel Craciun:
Citez pe Johnny8:
Dregan ce propuneri de Sigle ai....Noua Sigla.

tu ,prietene ,ai aparut cu multe intrebari de "mare interes" ,cum ar fi :unde joaca Otelul ca as vrea sa vad si eu meciul ,sa vad si eu noua sigla " .cand ai intrebat tu OTELUL juca acasa ,daca nu stii unde e stadionul ,intrebi !sigla a fost afisata inainte de sarbatori ,in mai multe variante !restul e vorba in vant !


Cred ca ai luat ochelari invers:))....Nu stiu ce sigla ai vazut tu inainte de sarbatori, :lol: :lol:
−2

Johnny8

 •  
 •  

#11 MariusCosmin » 27-12-2013 22:19

Citez pe Johnny8:
Citez pe Viorel Craciun:
Citez pe Johnny8:
Dregan ce propuneri de Sigle ai....Noua Sigla.

tu ,prietene ,ai aparut cu multe intrebari de "mare interes" ,cum ar fi :unde joaca Otelul ca as vrea sa vad si eu meciul ,sa vad si eu noua sigla " .cand ai intrebat tu OTELUL juca acasa ,daca nu stii unde e stadionul ,intrebi !sigla a fost afisata inainte de sarbatori ,in mai multe variante !restul e vorba in vant !


Cred ca ai luat ochelari invers:))....Nu stiu ce sigla ai vazut tu inainte de sarbatori, :lol: :lol:dunareabatrana.ro/.../...
+2

MariusCosmin

 •  
 •  

#12 Leonard » 28-12-2013 03:54

Jean, baiatul de care ai amintit tu e un amic de-al meu, iar de la meciul ala nu a mai calcat in peluza, tocmai din cauza acelui incident. Si cred ca nu-l poate condamna nimeni. Peluza o sa fie la acelasi slab nivel, atata timp cat unii vin acolo cu teama mai mare de proprii suporteri decat de cei ai echipelor adverse. A spune de toti oamenii din galerie ca sunt derbedei, e ca si cum ai spune ca toti oamenii din tribune isi injura proprii jucatori. Sa nu uitam ca galeria asa cum e ea momentan, a tinut steagul sus mereu, indiferent de situatia clubului.Ceea ce eu vroiam sa fac prin postarea mea,era sa trag un semnal de alarma asupra situatiei in care ne aflam noi suporterii.Iar asta nu tine de o singura persoana, ci de noi toti. Puterea unui club e data de suporterii sai. Iar noi cred ca am ramas putin datori. 10 solicitari? S-au dat 100 de fulare si caciuli si s-a lansat o noua comanda pt. ca solicitarile sunt peste asteptari.

Leonard

 •  
 •  

#13 Issos » 28-12-2013 08:33

Ai dreptate Leonard, dar sa nu uitam ca la meciul cu Vaslui o parte din baieti si-au luat jucariile si au plecat. Sa nu uitam ca galeria la injurat pe Iorga la unele meciuri. Sa nu uitam ca galeria a exaltat cand "betivul de Grahovac" a fost inlaturat, dar intr-un final a ajuns sa-l injure si pe autohtonul Branet, cel care era vazut ca un portar mult mai bun decat veneticul bosniac. E trist ce se intampla in peluza unii sunt oameni mici, dar au orgolii mari.
+1

Issos

 •  
 •  

#14 Leonard » 28-12-2013 10:50

Iorga e injurat pe la tribune.Branet si Grahovac...nu sunt persoana potrivita sa iti raspunda din mai multe motive.Despre decizia de a nu ne prezenta la unele meciuri sau de a pleca in timpul meciului la un moment dat, grupul Steel Boys isi rezerva dreptul sa ia ce decizii considera de cuviinta in anumite imprejurari care le impun. Fiecare e stapan pe propria persoana si raspunde pentru faptele lui, atat la bine cat si la rau. Din punctul meu de vedere schimbarea in bine sau in rau tine de actiunile fiecaruia din noi. Daca tie Issos, nu iti convine atmosfera de pe stadion, fa ceva in sensul asta. Poate o sa si reusesti sa faci ce altii nu pot sau sa indrepti greselile altora.
−1

Leonard

 •  
 •  

#15 Dregan » 28-12-2013 11:31

Citez pe Johnny8:
Dregan ce propuneri de Sigle ai....Noua Sigla.

Nu prea ma pricep eu la desenat asa ca sa o lasam pe seama conducerii :-) Dar cred ca ar fi normal sa contina elementul principal care apare in toate siglele vechi. Mai exact acesta dunareabatrana.ro/.../...

Dregan

 •  
 •  

#16 Issos » 28-12-2013 15:26

Draga Leonard sa stii ca Iorga a fost injurat de galerie la ultimul meci de acasa, nu doar de handicapatii din tribune, sa stii, ca eu personal ii apostrofez pe cei care ii injura pe jucatori asumandu-mi riscul de a-mi fi umplut frigiderul si pentru urmatoarea generatie sau si mai rau de a fi lovita. Desi sunt convinsa ca poate aveti motive de a parasi tribuna, totusi la meciul cu Vaslui ati abandonat echipa la greu, un capitan nu-si abandoneaza niciodata corabia.
+2

Issos

 •  
 •  

#17 Leonard » 28-12-2013 17:20

Draga Issos, eu vorbesc aici in numele grupului Steel Boys, nu in numele galeriei.Iar cand iti spun ca noi nu l-am injurat,asa este, pentru ca ne asumam faptele. Cand am strigat lui Narcis Raducan sa plece la steaua pentru ca echipa noastra e la retrogradare si el se ocupa cu alte lucruri, i-am recunoscut in fata ca noi i-am strigat asta, cand i-am strigat lui Pascu trivialitati, am recunoscut ca noi am facut asta.Asa cum ne-am asumat de fiecare data lucrurile pe care le-am facut, asa si acum ne-am fi asumat asta, dar nu e cazul. Nu stii motivele pentru care la meciul cu Vaslui am plecat din peluza si fiind in necunostinta de cauza, e corect sa te abtii. Nu cred ca un suporter normal la cap, pleaca in minutul 20 de pe stadion, dupa ce toata saptamana s-a chinut sa faca o coregrafie si nu numai, decat daca au fost niste situatii care l-au obligat sa faca asta.Pentru a nu inflama sui mai mult lucrurile, o sa aleg sa nu iti prezint care a fost situatia, dar daca erai cu noi in peluza, cred ca nu mai era nevoie sa iti mai explic eu acum.Cand de aproape 8 ani de zile faci tot ce iti sta in putere sa tii stegaul sus, si vorbesc aici de grupul meu pentru ca am renuntat de mult sa mai vorbesc si in numele galeriei, mi se pare cel putin bizar sa spui "ati abandonat corabia". Iti apreciez grija, pentru ca asta inseamna ca iti pasa, dar mi-ar placea sa nu mai stati pe margine si sa va implicatoi mai mult in lucrurile astea, daca tot va pasa.
+1

Leonard

 •  
 •  

#18 Issos » 28-12-2013 18:53

Ok, poate ati plecat din cauza unor chestiuni interne si ati dorit evitarea unor ciocniri fizice si pe buna drepatate, dar trebuie sa va rezolvati problemele interne, daca nu veti reusi acest fapt veti pierde si mai multi membriul si aceste probleme se rasfrang si asupra echipei, aceasta fiind privata de suportul galeriei, ma bucur ca cei in numele carora vorbesti nu l-au injurat pe Iorga, dar din dreptul Peluzei Nord, la ultimul meci de acasa s-a auzit acea scandare arhicunoscuta n u e Iorga. Sa stii ca acum un deceniu am facut parte din Peluza Nord, insotind echipa inclusiv in deplasari, care erau achitate din surse proprii, acum din motive pesonale nu mai pot veni in peluza, dar asta nu ma impiedica sa-mi cumpar abonament si sa ragusesc la fiecare meci, dar niciodata nu am injurat jucatorii ros-alb-albastri. Rezolvati convulsiile interne. Otelul, nu moare, nu poate muri, dar alungarea legiunii sarbe a slabit echipa, din pacate nu invatam nimic din istorie.
+3

Issos

 •  
 •  

#19 Steel Dany » 28-12-2013 19:26

ce sigla? asta e cea mai frumoasa si completa sigla din lume!

Steel Dany

Login sau crează cont pentru a comenta              |