STIRI Amicale Victorie de moral pentru Oţelul

Astafei si Tudorie au fost peste adversarii lorAstafei si Tudorie au fost peste adversarii lorÎn al patrulea meci disputat pe anul 2014 de către Oţelul, gălăţenii au reuşit un rezultat cu rezonanţă, învingând cu 2-0 pe Legia Varşovia, liderul primei ligi din Polonia! Echipa noastră rămâne astfel neînvinsă în partidele de verificare din Spania. Jocul amical s-a desfăşurat pe Estadio Marbella, din localitatea cu acelaşi nume, fiind considerată importantă de către organizatorii turneului din Andaluzia.

Oţelul a jucat în formula: Goicoechea – Tritz, Sîrghi, Prestia (81’ Sipovic), Popescu – Lovin, Giurgiu - Astafei (81’ Băjenaru), Cooper (81’ Filip), Marquinhos – Tudorie.
Legia Varșovia: Kuciak - Bereszyński, Dossa Jr., Inaki Astiz, Brzyski - Vrdoljak, Lukasik - Kucharczyk (61’ Guilherme), Radović (76’ Helio Pinto), Ojamaa - Dvalishvili (69' Raphael Augusto).

Meciul a fost unul aprig disputat, în care oţelarii au luptat pentru fiecare balon, luându-şi pe sus adversarii mult mai valoroşi (conform calculului hârtiei). Foarte bine aşezaţi în teren de către Ewald Lienen, gălăţenii au opus o opoziţie dârză în faţa polonezilor, care au fos blocaţi foarte bine în preajma careului nostru. Roş-alb-albaştrii au părut mai activi şi în ofensivă, iar în minutul 10 Cristian Sîrghi a marcat în urma unui corner. De altfel, fundaşul nostru este în mare formă, el înscriind la fel şi cu Videoton şi stând la originea victoriei cu Zawasza după ce a lovit bara transversală tot în urma unei lovituri de colţ, după care Tudorie a înscris din apropiere.
Revenind la meci, Oţelul a părut mai bună decât adversara sa, reuşind golul doi până la pauză. Victoraş Astafei a dorit să demonstreze că nu este un jucător terminat şi a hărţuit în permanenţă defensiva polonezilor, fiind şi coautor la golul reuşit de Marquinhos.
Deşi abia au sosit în Spania şi au un nou meci azi cu Dinamo Kiev, cei de la Legia au folosit echipa standard cu foarte mulţi jucători din formaţia de bază!
Din păcate, suporterii gălăţeni au putut vedea în condiţii optime doar prima parte a partidei, streamul live căzând după pauză şi lăsându-ne în beznă, cu ochii pe livetexturi. Conform acestora, tot Oţelul a fost echipa mi bună şi în repriza a doua, meciul încheindu-se cu un raport al cornerelor de 5-1 în favoarea noastră, cu menţiunea că polonezii au avut prima şi singura lor lovitură de colţ abia prin minutul 75. Tot Astafei a fost cel mai periculos oţelar, el ratând câteva situaţii bune de a marca, dar este îmbucurător faptul că jucătorul pare dornic să iasă din forma slabă pe care a avut-o în tur.

REZUMAT VIDEO AICI !

Următoarea partidă amicală se va disputa duminică, 9 februarie 2014, contra celor de la Guangzhou Evergrande (locul 1 în prima ligă din China).