sursa foto: http://fcdynamo.ru/sursa foto: http://fcdynamo.ru/În al şaptelea meci disputat pe anul 2014 de către Oţelul, gălăţenii au suferit şi prima înfrângere, 2-3 cu Dinamo Moscova, în faţa celui mai puternic adversar întâlnit până acum. Echipa noastră va pleca astfel din Spania cu următorul bilanţ: 4 victorii, 2 egaluri şi o înfrângere. Jocul cu moscoviţii s-a desfăşurat pe MFC Norte 2, din localitatea Marbella şi a fost transmis în totalitate de televiziunea privată a clubului rus.

Oţelul a jucat în formula: Goicoechea – Tritz, Sîrghi (46’ Prestia), Sipovic, Popescu (90’ Ilie) – Filip (80’ Sevillano), Giurgiu – Marquinhos (46’ Băjenaru), Cooper (46’ Milea), Astafei (73’ Gavrilă) – Tudorie (80’ Henrique).

Dinamo Moscova: Gabulov (46’ Shunin), Zhirkov (60’ Lomić), Granat, Wilkshire (46’ Zhivoglyadov), Danilkin (46’ Rothenberg; 60’ Fernandez), Yusupov (32’ Zobnin), Kasai, Noboa (86’ Florescu), Ionov (67’ Tashaev), Kuranyi (70’ Kokorin), Dyadyun (70’ Katrych).

Ruşii ne-au arătat din start de ce reprezintă cel mai tare adversar întâlnit de Oţelul şi aveau 3-0 încă din minutul 18! Mai întâi a marcat Kasai în minutul 2, după o gravă greşeală a lui Tritz. Vedeta Kuranyi a dublat avantajul peste numai câteva minute, iar Dyadyun (min. 18) a dus scorul la un neliniştitor 3-0. De altfel, moscoviţii învinseseră cu o zi înainte cu 5-0 pe Dnepr din Ucraina, iar fanii gălăţeni se gândeau deja la ce e mai rău. Repriza s-a încheiat cu avantajul consistent luat de Dinamo.
În mitanul secund, băieţii lui Dan Petrescu au lăsat-o mai moale, iar oţelarii au părut mai montaţi să nu se facă de râs şi au luat cu asalt poarta alb-albaştrilor. Victoraş Astafei a dat semnul trezirii, marcând dintr-un penalty pe care tot el îl obţinuse. Apoi tânărul Alexandru Tudorie a înscris un gol - specialitatea casei – cu capul. Deşi au încercat roş-alb-albaştrii nu au reuşit să ducă la capăt misiunea unei reveniri complete şi nu au mai marcat, partida încheindu-se cu victoria ruşilor. Din păcate, la una din ultimele faze ale meciului, Dan Popescu s-a accidentat destul de grav la prima vedere.
După meci, delegaţia gălăţeană a luat drumul Galaţiului. Revenirea în țară va avea loc în noaptea dintre 13 şi 14 februarie. Apoi, pregătirile vor intra în linie dreaptă, deoarece prima partidă oficială pe care oțelarii o vor disputa în 2014 va avea loc pe 22 februarie (ora 19.00), contra Pandurilor din Tg. Jiu în etapa a 20-a a Ligii I.