STIRI Liga I CUM DOAR O DATĂ-N VIAȚĂ VEZI

O echipa unita si victorioasaO echipa unita si victorioasaFC Brașov – Oțelul Galați 1-3(1-2)
7 martie 2014. O zi pe care, dacă ești oțelar, nu o vei uita în veci. Un meci pe care nu-l vei uita în veci. E greu de crezut că un meci, care se anunța ca o bătălie oarecare pentru salvarea de la retrogradare, poate provoca asemenea trăiri unor suporteri, dar uite că, până si meciurile decisive de altădată, barajul cu Bihorul, finala Cupei din 2004, meciul cu Timișoara sau finala Supercupei, pălesc la capitolul tensiune, prin comparație cu victoria din această seară, de la Brașov.

Cine nu mă crede, să-mi arate finală de Champions League sau de Cupă Mondială în care o echipă ratează de 5 ori singur cu portarul, și, conducând cu 2-1 și având om în plus, reușește totuși sa fie dominată de adversară, în partea a doua, adversară ale cărei mingi se plimbă pe linia porții, lovesc bara sau sunt respinse miraculos de portar tocmai când le vedeam în poartă.
Partida a avut două reprize mult peste media campionatului, așa-zisul derby promovat de mass-media săptămâna trecută nefiind capabil să concureze ca dramatism nici cu încălzirea de la meciul nostru.
Prima parte a fost dominată autoritar de favoriții noștri care, pe lângă cele două goluri marcate, au mai ratat o căruță de mari ocazii. Balul l-au deschis Astafei(7’) - ratare singur cu portarul - și Popescu(11’) - șut în plasa laterală. Apoi Victoraș s-a revanșat, înscriind cu un șut plasat, după o pasă foarte bună a lui Tudorie(12’). Au urmat două mari ocazii la cele două porți, cu Marquinhos(17’) și Buga(18’) în prim plan. Apoi s-a făcut 0-2, Tudorie așezând minea cu capul în vinclul colțului lung, după o centrare ca la carte a lui Milea(22’). Totul părea să meargă excelent, dar acelaşi Milea a greșit nepermis la 20 de metri de poartă, iar Buga a redus din diferență după numai un minut.
Astafei(30’) și Marquinhos(34’) au încheiat repriza cu alte două ratări din situații de 1 la 1 cu portarul advers, pe care l-au și făcut mare cu această ocazie. Până la pauză nu au avut loc schimbări, chiar dacă scorul de doar 1-2 nu făcea dreptate realității din teren, în condițiile în care raportul marilor ocazii, inclusiv cele finalizate, a fost de 2-7!
Și dacă 11 la 11 oțelarii măturaseră pe jos cu brașovenii, te-ai fi așteptat ca după eliminarea măcelarului Marius Constantin, după o intrare criminală la Marquinhos(48’), treaba să se simplifice și mai mult. Dar de unde! Speriați de jocul dur al gazdelor (un alt stegar având o intrare la fel de dură la Sîrghi în prima repriză, dar sancționată numai cu galben) oțelarii au avut o cădere greu de explicat.
În numai 10 oameni, gazdele au dominat clar teritorial, iar ocaziile au început să apară. În minutul 59, Goicoechea l-a blocat bine pe Buga în careu, în situație de 1 la 1. La cealaltă poartă lovitura de cap trimisă de Sîrghi a trecut puțin pe lângă(68’).
Nici Giurgiu nu a vrut să fie mai prejos și a trimis în portar, tot din postură de unu la unu, după un serviciu excelent primit de la Tudorie(77’). Imediat, la poarta cealaltă, Goicoechea a scos miraculos o minge trimisă de Surdu, care se îndrepta spre vinclul porții!(78’).
Ultimele 10 minute au lăsat (probabil) multe văduve în Galați și Brașov, după ce Aganovic a trimis în bară, iar apoi goalkeeperul Oțelului a respins cu un nou reflex de excepție un șut trimis de stegari, în aceeași fază(86’)! În urma cornerului rezultat, mingea a ajuns la Mateiu, în poziție suspectă de ofsaid, dar șutul său a fost respins de Lovin de pe linia porții!
Cooper ar fi putut rezolva meciul, dar a trimis foarte slab dintr-o poziție ideală(90+4’), iar mingea centrată de Cristea a trecut prin fața porții noastre, imediat după. Pe contraatac, mingea a ajuns la Filip, intrat de numai 7 minute, la 40 de metri de poarta noastră, iar acesta s-a dus glonț spre poarta adversă și a înscris cu un șut plasat, de la 14 metri, după o cursă solitară de aporape 70 de metri(90+5')! Nu există cuvinte care să poată reda bucuria adusă suporterilor oțelari de un Filip, pupa-i-aș picioarele, pe care inclusiv subsemnatul l-a blamat în dese rânduri. Euforia i-a făcut pe unii suporteri, nu dăm nume, să ajungă până la a merge după meci direct la Biserica Sf. Vasile de lângă stadion, pentru a-i mulțumi lui Dumnezeu pentru sănătate şi pentru că ne-a permis să trăim un asemenea moment.
Fluierul de final i-a găsit pe jucătorii oțelari triumfători și brașovenii la pământ, deși, la ce spectacol fotbalistic au oferit, ar fi trebuit să primească și ei un premiu de consolare. Cu un raport al ocaziilor de 7-11, partida a fost probabil cea mai palpitantă din ultimii ani din Liga 1, iar la capătul ei, Oțelul are 3 puncte în plus, care ne dau energie și speranță pentru a rezolva favorabil lupta pentru salvarea de la retrogradare.
Cinste câștigătorilor, respect învinșilor(doar celor care merită)!
A fost un meci cum doar odată-n viață vezi, un meci de înregistrat și de pus în ramă de către fiecare oțelar…

OŢELUL: Goicoechea – Milea (88’ Filip), Sîrghi, Prestia, Popescu – Lovin, Giurgiu, Cooper – Marquinhos (56’ Zaharia), Tudorie (79’ Henrique), Astafei. Antrenor Ewald Lienen