STIRI Liga I UN PUNCT MARE, CE PANA MEA!

Goicoechea a fost din nou decisivGoicoechea a fost din nou decisivAstra Giurgiu - Oțelul Galați 1-1(1-1)
Oțelul a reușit una dintre suprizele sezonului, după ce a remizat, 1-1, pe terenul echipei de pe locul doi, Astra Giurgiu. Bucuria noastră e cu atât mai mare cu cât a venit pe fondul unei evoluții foarte bune, într-un moment de mare criză financiaro-administrativă a clubului.

Însă, debutul fulminant al partidei n-a fost favorabil. După ce Sîrghi a înscris în minutul 3, iar reușita a fost anulată, corect, pentru un offside urmat de un fault comis de Prestia, giurgiuvenii au deschis scorul la prima lor ocazie. Jucătorul cu nume inspirat din Star Wars, Yoda, a trecut printre fundaşii noștri ca prin brânză, a șutat în bară, iar Yazalde a reluat ricoșeul în plasa porții.
Deschiderea rapidă de scor nu le-a priit gazdelor, Oțelul punând rapid stăpânire pe joc. Putea fi 1-1 în minutul 20, atunci când Tudorie a fost călcat clar în suprafața de pedeapsă, însă centralul i-a arătat galben pentru simulare. Inevitabilul s-a produs 6 minute mai târziu, atunci când Marquinhos a fost ciupit în careu, a căzut, iar centralul a arătat punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de același optar, acesta ajungând la cota 7 în campionat, dintre care 5 goluri marcate de la 11 metri!
Putea fi și mai bine pentru oțelari, însă centralul a refuzat să-i arate al doilea galben lui Cristescu, după o talpă pusă pe tibia lui Sîrghi. Scorul a rămas neschimbat până la pauză, în ciuda dominării echipei oaspete.
Partea secundă a avut un debut la fel de spectaculos, dar cu gazdele în prim plan, de această dată. Dominarea astralilor s-a concretizat printr-un penalty, destul de ușor acordat după un umăr la umăr între Sîrghi și Yoda. Din fericire, în poarta Oțelului s-a aflat un Goicoechea în mare formă, acesta parând șutul aceluiași Yoda(55’). Tot Goicoechea a parat și șutul foarte periculos trimis de neeliminatul Cristescu, numai două minute mai târziu. Ultima mare ocazie a gazdelor i-a aparținut lui Seto, însă lovitura sa de cap a fost respinsă de pe linia porții de oportunul Florin Lovin.
Până la final nu am mai remarcat decât piedica de prost gust a lui Dinu Gheorghe, supărat pe impotența propriei echipe, asupra lui Cooper.
Fluierul de final a consfinţit un 1-1 echitabil, după un nou meci spectaculos și reușit al Oțelului, rezultat ce le face cinste fotbaliștilor oţelari, cei care, în ciuda marilor restanțe ale clubului către ei, au spus la unison, prin vocea lui Ioan Filip: „Mergem să câștigăm, ce pana mea!”
Ce ziceți, merită și ei să fie susținuți cu adevărat la meciul cu Chiajna?

Oțelul Galați: Goicoechea - Mişelăricu, Sîrghi, Prestia, D.Popescu - Giurgiu, Cooper, Lovin (83’Filip) – Marquinos (75’Zaharia) – Astafei (90+3’Djumo), Tudorie. Antrenor: Ewald Lienen