STIRI Liga I MECI SLAB ȘI ÎNFRÂNGERE LA DINAMO

sursa foto: digisport.rosursa foto: digisport.roDinamo București – Oțelul Galați 3-1(0-1)
Oțelul și-a înterupt seria de prestații bune din acest an, pierzând pe terenul celor de la Dinamo, 1-3, după o partidă slabă, în ciuda faptului că a condus cu 1-0 la pauză.

Prima parte a fost echilibrată, cu un plus la posesie pentru echipa lui Lienen, dar cu ocaziile mari la poarta lui Goicoechea, goalkeeperul Oţelului salvându-și în extremis echipa, în două rânduri, în minutele 14 și 28.
De partea cealaltă, Astafei a avut cea mai bună oportunitate, însă a preluat greșit într-o situație în care ar fi rămas singur cu portarul, după o pasă excelentă a lui Cooper(17’).
Golul a picat când toată lumea se pregătea de intrarea la cabine. În minutul 44 mingea a circulat repede pe traseul Lovin-Cooper-Zaharia-Giurgiu, căpitanul Oțelului înscriind cu un șut plasat de la marginea suprafeței de pedeapsă.
Partea secundă a fost departe de ceea ce am fi aşteptat de la favoriții noștri, concurând doar cu prima repriză a meciului pierdut cu Viitorul, 3-4, la titlul de cea mai slabă repriză din acest sezon.
Momentul cheie a fost minutul 51, atunci când mingea l-a lovit în mână pe Astafei, în careul propriu, iar centralul a arătat punctul cu var. Dragoș Grigore a înscris, deși Goicoechea ghicise colțul(52’). Numai 8 minute mai târziu scorul a devenit 2-1, după o greșeală în lanț a defensivei noastre, Rotariu înscriind cu capul, din apropiere, cu toată opoziția goalkeeperului oțelar(60’). Complet căzuți, din punct de vedere mental, jucătorii Oțelului au mai încasat un gol, Matei marcând după ce a ramas singur cu portarul(65’).
Acesta a și rămas scorul final, singurul lucru observabil până la final fiind lipsa ocaziilor la cele două porți.
Acest rezultat aduce echipa noastră foarte aproape de retrogradare, locul 13, ocupat momentan, fiind la numai 2 puncte distanță de locul 17! Ba mai mult, urmează alte două meciuri grele, cu CFR acasă si la Gaz Metan, partide ce vor cântări foarte mult în ecuația salvării de la retrogradare. Este din nou momentul ca suporterii să vină aproape de echipă, așa cum s-a întâmplat la partida cu cei de la Chiajna, atunci când s-a demonstrat că împreună suntem mai puternici.

Pechinezii schelălăie, Comănescu se face că nu vede
Deși partida cu Dinamo a fost ferită de mari greșeli de arbitraj, penalty-ul acordat fiind justificat, atât timp cât nu se ia în discuție intenția/lipsa intenției de a juca mingea cu mâna, oțelarii pot reclama, totuși, o fază petrecută în minutul 40. Dragoș Grigore, cel care avea să marcheze golul egalizator și care avea deja un cartonaș galben în acel moment, a fost iertat de un al doilea galben, după o intrare dură, de la spate. Centralul are și circumstanțe agravante, dat fiind că, numai cu un minut mai devreme, îl sancționase pe Lovin cu galben, după un fault tras la indigo. De altfel nu e prima dată când Comănescu are mari probleme în a-și asuma decizii importante, memorabilă fiind prestația sa de la meciul pierdut de noi la Ploiești, atunci când a refuzat să-l elimine pe Mutu după 3 acțiuni care ar fi trebuit sancționate cu galben.

DINAMO BUCUREŞTI – OŢELUL GALAŢI 3-1 (0-1)
Liga I - Etapa 26
Stadion „Dinamo” - Spectatori: 4.000
Au marcat: Grigore 53’ – pen., Rotariu 60’, Matei 65’ / Giurgiu 44’
Cartonaşe galbene: Grigore, Filip / Lovin, Cooper
Dinamo: Naumovski - Rus, Durimel, Grigore, Filip - Elton, Şerban (46’ Matei) - Bărboianu, Rotariu (86’ Velici), Lazăr - Bilinski (79’ Boubacar). Antrenor: Flavius Stoican
Oţelul: Goicoechea - Milea, Sîrghi, Prestia, D.Popescu - Lovin, Giurgiu, Cooper - Astafei, Tudorie (61’ Henrique), Zaharia (76’ Sevillano). Antrenor: Ewald Lienen
Arbitri: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) - Miclos Nagy (Cluj-Napoca), Marius Nicoară (Băile Herculane) - Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe), Andrei Chivulete (Bucureşti) - Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea).