STIRI Liga I VICTORIE ÎN VINEREA MARE

Armando Cooper a fost omul meciuluiArmando Cooper a fost omul meciuluiGaz Metan Mediaș - Oțelul Galați 0-2 (0-1)
Două înfrângeri consecutive, venite pe fondul eternelor probleme cu banii, au adus Oțelul într-o situație nefastă, cu numai 7 etape înainte de finalul sezonului. Nici deplasarea de la Mediaș, programată inițial pentru prima zi de Paște, nu se anunța una prea bună.
Apoi lucrurile au început să meargă în favoarea oțelarilor. Primul semn de bun augur, schimbarea programării și mutarea meciului în Vinerea Mare, a fost urmat de intrarea unei noi tranşe de drepturi salariale în conturile jucătorilor, chiar în ziua  meciului.
Deși aveau ceva motive de bucurie, jucătorii trimiși de Ewald Lienen în teren, într-o formulă inedită, nu au avut o prestație tocmai strălucită. Din fericire, ceea ce ne-a lipsit în atâtea rânduri în acest sezon, Fortuna, și-a făcut simțită prezența astăzi, iar favoriții noştri au reușit să se impună, aducând 3 puncte prețioase la Galați.
Prima parte a început într-o notă de dominare teritorială a gazdelor, care însă nu au avut mari ocazii de a marca. Ceva emoții a stârnit totuși acțiunea lui Muntean, blocat de “Mișu” într-o poziție foarte bună(17’).
Contrar cursului jocului, Cooper a dechis scorul în minutul 36, finalizând cu toată opoziția lui Pleșca, după o pasă din prima de la Filip, care combinase la rândul său cu Astafei, acesta fiind și scorul pauzei.
Partea secundă a început foarte prost, cu gazdele forțând în atac, iar ocaziile nu au întârziat să apară, amintindu-ne parcă de meciul trist cu Dinamo. În minutul 51, Prestia a degajat în spatele lui Todea, mingea a sărit spre poartă și a căzut pe bara transversală! Nu au trecut nici 5 minute și gazdele au ratat două mari ocazii, în numai un minut. Mai întâi Goicoechea a avut o intervenție de excepție la lovitura de cap a lui Mach(54’). Apoi, la cornerul rezultat, Frăsinescu a trimis la o palmă peste bara transversală.
Scăpați de sub presiunea adversarilor, gălățenii au împins jocul departe de poarta proprie, și au reușit să dea lovitura în minutul 68. Florin Lovin a trimis o parabolă superbă peste întreaga defensivă medieșeană, Cooper a venit lansat din spate și a trimis plasat, cu capul, peste Pleșca, reușind dubla în chiar prima partidă în care a marcat pentru Oțelul!
Putea fi chiar 0-3, însă șutul lui Tudorie, din întoarcere, a trecut puțin pe lângă poartă.
Emoții nu am mai avut decât în minutele de final, atunci când Llullaku a trimis în bară, cu un șut plasat, de la 10 metri(88’).
S-a terminat 0-2, iar Oțelul a primit un supliment de moral chiar înaintea primei mari confruntări din finalul sezonului, cea de pe teren propriu, cu Săgeata Năvodari. Din păcate, victoria a avut și un preț, cel mai bun oțelar din ultimele 3 partide, Cooper, fiind suspendat pentru cumul de cartonașe.
Rămâne de văzut în ce măsură vom reuși noi, suporterii, să ne mobilizăm pentru a le sprijini eforturile jucătorilor și staff-ului tehnic.

GAZ METAN MEDIAŞ – OŢELUL GALAŢI 0-2 (0-1)
Liga I - Etapa a 28-a
Stadion „Gaz Metan” - Spectatori: 2.000
A marcat: Cooper 35’, 68’
Cartonaşe galbene: Robertson / Popescu, Cooper, Filip, Prestia
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Trtovac, Frăsinescu, Mach, Zaharia – Tahar (64’ Antic), Todea – Munteanu, Dan, Petre (70’ Llullaku) – Bawab (46’ Robertson). Antrenor: Cristi Dulca
Oţelul: Goicoechea - Tritz, Sîrghi, Prestia, Mişelăricu (69’ Milea) - Lovin - Cooper (89’ Băjenaru), Filip, Giurgiu, Popescu - Astafei (60’ Tudorie). Antrenor: Edwald Lienen
Arbitri: George Găman - Sebastian Gheorghe, Vlad Bîrleanu - Dorian Micloșină, Sergiu Popa - Adrian Popescu