STIRI Liga I 6 etape, un punct avans: Scapă Oţelul?

Jucatorii au nevoie de tot suportul fanilor ros-alb-albastri pe acest final de infarctJucatorii au nevoie de tot suportul fanilor ros-alb-albastri pe acest final de infarctS-a încheiat şi etapa a 28-a, iar Oţelul a reuşit să scoată din nou capul la suprafaţă, trecând exact peste linia retrogradării, adică pe locul 14, având un punct în faţa celor de la FC Braşov, aceştia aflându-se pe prima poziţie care duce în Liga a II-a.

Din acest moment, soarta echipei noastre depinde numai de ea însăşi, deoarece dacă am învinge în toate partidele care au mai rămas de disputat nu am mai depinde de alte rezultate. Bineînţeles, în mod normal, Oţelul ar trebui să-şi învingă doar contracandidatele pentru a scăpa de la retrogradare. Echipa noastră are meciuri pe propriul teren cu Săgeata Năvodari, ACS Poli Timişoara şi Viitorul Constanţa şi dacă va câştiga aceste partide şi-ar adăuga 9 puncte la zestrea de 31 şi ar fi mai mult ca sigur salvată. Deplasările sunt mult mai dificile, cu meciuri la Botoşani, Vaslui sau Steaua, echipe aproape invincibile acasă!
O altă veste bună ar fi aceea că, după etapa din weekend, Oţelul nu mai are cea mai slabă apărare, fiind depăşită la acest capitol negativ de Săgeata, Viitorul şi Corona Braşov, formaţii ce au primit multe goluri runda trecută.
Chiar dacă se află în imediata apropiere a locurilor retrogradabile, mai exact la un punct de locul 15 şi la două de poziţia 16, în acelaşi timp Oţelul este la doar 3 puncte distanţă de locul 9 ocupat de Concordia Chiajna, formaţie faţă de care suntem mai buni şi în meciurile directe, lucru important având în vedere că acesta e principalul criteriu de departajare în caz de egalitate la puncte!
Meciul de sâmbătă (ora 16.30) contra Săgeţii Năvodari, care se va disputa la Galaţi, este absolut CAPITAL pentru salvarea de la retrogradare. Echipa noastră nu numai că trebuie să învingă, dar ar fi bine să o facă la o diferenţă de două goluri sau să câştige la zero, pentru a putea fi mai bună în confruntările directe şi decât Săgeata!

Comentarii   
 •  
 •  

#1 granata » 22-04-2014 11:50

Sa facem 9 puncte in 6 partide si suntem salvati indiferent de rezultatele "prietenesti" ale adversarilor.

granata

 •  
 •  

#2 Arkan » 22-04-2014 12:07

De la Sageata vor fi suspendati Florin Achim si Tudose, pentru 7, respectiv 4 galbene. De la noi, doar Cooper (7 galbene) va lipsi pe motiv de suspendare...dar ce pierdere importanta e!

Ca sa nu ajungem sa tinem cu formatii ca cea de langa cimitirul Ghencea (cum am fost nevoiti aseara), in speranta ca vor bate in meciurile cu contracandidatele noastre, trebuie sa castigam toate pardidele de acasa. Paradoxal, misiunea e mult mai grea, din cauza presiunii si faptului ca adversarii se vor apara aglomerat.
+1

Arkan

 •  
 •  

#3 Steel Dany » 22-04-2014 12:38

putem face 15-18 puncte
−1

Steel Dany

 •  
 •  

#4 lucigl » 22-04-2014 13:02

L-am auzit pe Narcis pe la TV saptamna trecuta ca pe 21-22 aflam daca am luat licenta . Nimic despre asta ?

lucigl

 •  
 •  

#5 bogdan64 » 22-04-2014 13:25

OTELUL NU MOARE!

bogdan64

 •  
 •  

#6 Dregan » 22-04-2014 13:41

Citez pe lucigl:
L-am auzit pe Narcis pe la TV saptamna trecuta ca pe 21-22 aflam daca am luat licenta . Nimic despre asta ?

Probabil intr-o saptamana se va afla. Ma indoiesc ca se anunta de Paste... Anul trecut s-a aflat cam pe 30 aprilie ca nu am luat licenta... dunareabatrana.ro/.../...

Dregan

 •  
 •  

#7 Aruon » 22-04-2014 14:40

Cu totii la meci contra Sagetii Navodari!!!Impreuna vom fi mai puternici!

Eu zic ca ne salvam daca jucam cum am jucat cu Medias si cu Chiajna si cu Brasov..Avem calitate mai multa in returul asta..

Deci daca depinde de noi sa facem tot posibilul iar patronul sa mai bage un salariu sa fie totul ok ,asa ar trebui

Hai OTELUL!!!
+1

Aruon

 •  
 •  

#8 Scarto_gl » 22-04-2014 15:46

Cred ca va fi o etapa buna pentru noi. Chiar daca Viitorul va castiga la Corona acasa, Brasovul va pierde cu Steaua iar noi, cu o victorie contra Sagetei care in meciurile din deplasare are doar 1 victorie si golaveraj 8 la 26, ne vom duce la 4 puncte de locul 15. Pe final de sezon vor fi insa "mari surprize" si de aceea e important sa ne asiguram linistea cat mai devreme. Jucatorii sunt nemultumiti si au dreptate, au muncit si trebuie sa isi primeasca banii, insa oricat de neplatiti ar fi trebuie sa fie constienti ca o retrogradare in CV cantareste foarte mult.
Va salut!

Scarto_gl

 •  
 •  

#9 Steel Dany » 22-04-2014 15:57

Batem Sageata, Timisoara, Viitorull, avem sanse si cu Vaslui, au si eu probleme foarte mari, iar in ultima etapa, 5teaua, deja campioana probabil, vor juca cu gandul la vacanta si ii putem bate sau putem face un egal, deci 12-18 pct pot fi realizate.

Steel Dany

 •  
 •  

#10 Tudor » 22-04-2014 17:24

Nu ne mai ramane decat sa facem macar egal cu Vaslui si Steaua, iar pe restul sa le batem, nu? :lol:
Eu zic ca ar fi un impuls puternic plata unui salariu...macar inca unul.

Tudor

 •  
 •  

#11 Bada » 22-04-2014 19:18

Vad mult optimism si mi se pare cam exagerat. Ca sa folosesc un cliseu extrem de uzat, va fi o lupta pe viata si pe moarte. Ca Sageata e slaba, pe hartie, in deplasare, nu ne incalzeste cu nimic. N-avem nicio garantie ca nu prind meciul vietii lor la Galati. Nu cred ca se astepta nimeni sa pierdem 0-7 cu Rapid in 2006, nici macar cel mai optimist rapidist, dar s-a intamplat. Trebuie sa fim foarte precauti si, cel mai important, SA FACEM TOT CE NE STA IN PUTERI PENTRU A NE IMPINGE ECHIPA SPRE VICTORIE! Daca stam cu mainile in san si asteptam sa faca ei totul, s-ar putea sa avem suprize. S-a vazut si la meciul cu Chiajna ca, avand suporterii in spate, echipa merge mult mai bine. Chiar daca, Doamne fereste, vor trece prin momente mai slabe, in oricare dintre cele 3 meciuri de acasa pe care le mai avem, noi trebuie sa-i sustinem in continuare, asa cum s-a intamplat in 2010. Atunci eram doar vreo 3000 la meciul cu Gloria, eram condusi si cu om in minus din minutul 20, dar pentru ca i-am incurajat toata partida, au reusit sa intoarca si sa castige. Ala e modelul la care trebuie sa aspiram! Depinde si de noi, nu numai de ei.
+4

Bada

 •  
 •  

#12 Steel Dany » 22-04-2014 19:38

2-0 cu Sageata!

Steel Dany

 •  
 •  

#13 Steel Dany » 22-04-2014 19:39

Citez pe Bada:
Vad mult optimism si mi se pare cam exagerat. Ca sa folosesc un cliseu extrem de uzat, va fi o lupta pe viata si pe moarte. Ca Sageata e slaba, pe hartie, in deplasare, nu ne incalzeste cu nimic. N-avem nicio garantie ca nu prind meciul vietii lor la Galati. Nu cred ca se astepta nimeni sa pierdem 0-7 cu Rapid in 2006, nici macar cel mai optimist rapidist, dar s-a intamplat. Trebuie sa fim foarte precauti si, cel mai important, SA FACEM TOT CE NE STA IN PUTERI PENTRU A NE IMPINGE ECHIPA SPRE VICTORIE! Daca stam cu mainile in san si asteptam sa faca ei totul, s-ar putea sa avem suprize. S-a vazut si la meciul cu Chiajna ca, avand suporterii in spate, echipa merge mult mai bine. Chiar daca, Doamne fereste, vor trece prin momente mai slabe, in oricare dintre cele 3 meciuri de acasa pe care le mai avem, noi trebuie sa-i sustinem in continuare, asa cum s-a intamplat in 2010. Atunci eram doar vreo 3000 la meciul cu Gloria, eram condusi si cu om in minus din minutul 20, dar pentru ca i-am incurajat toata partida, au reusit sa intoarca si sa castige. Ala e modelul la care trebuie sa aspiram! Depinde si de noi, nu numai de ei.

prin 2007-2008 daca spunea cineva ca vom avea probleme cu echipele nou promovate, mai ales acasa, si cu Viitorul.... radeam 3 zile, pe atunci imi puneam doar problema scorului, mi ales cand era Grig si faceam spectacol, in sezonul cu acel 0-7 am avut golaveraj 60-56. Nu credeam ca voi ajunge sa cred intr-o victorie cu 1-0 maxim 2-0 cu Sageata, Viitorul, Concordia.... Prin 2008 eram dezamagit cand bateam DOAR cu 3-1, acum sar in sus de fericire cand dam 3 goluri, meciul cu Brasov a fost de vis.

Steel Dany

 •  
 •  

#14 Tudor » 23-04-2014 11:28

@Bada vital este ca cei pusi pe injuraturi sa stea acasa sa-si injure televizorul pana le-o crapa ochii!

Tudor

Login sau crează cont pentru a comenta              |