STIRI Liga I Lienen şi caietul său

Ewald Lienen a explicat ce contin notitele saleEwald Lienen a explicat ce contin notitele saleAntrenorul Ewald Lienen a explicat ce conţine caietul pe care îl foloseşte la toate meciurile Oţelului. Tehnicianul german spune că nu face decât să-şi noteze fazele importante din timpul meciurilor, pentru a putea schimba mai uşor tactica la pauza partidelor dacă e nevoie.

Lienen a mai afirmat că a fost printre primii antrenori care a venit cu pixul şi caietul pe bancă în timpul meciurilor, la începutul anilor ‘90, iar de atunci mai toţi tehnicienii recurg la astfel de metode.

Ewald Lienen: "Am fost printre primii care mi-am luat notiţe în timpul partidelor la începutul anilor '90, iar acum aproape toată lumea îşi ia notiţe în timpul partidei, nu e nimic special. Îmi notez minutele în care au fost faze de poartă în ambele tabere. Pentru ca la pauză să am o confirmare clară. Pare că îmi iau foarte multe notiţe dar nu e aşa. Sunt 7-8 lucruri scurte pe care mi le notez şi mă ajută în tactica de la pauză şi în analiza meciurilor la conferinţe."