FC Oțelul Galați - FC Tatran PresovFC Oțelul Galați - FC Tatran PresovDupă eșecul din prima partidă împotriva celor de la MFK Frydek-Mystrek (2-3), Oțelul va disputa astăzi cel de-al doilea amical al stagiului de pregătire susținut în Poprad, Slovacia. Oțelarii vor întâlni formația 1. FC Tatran Presov, ocupanta locului 4 în ultimul sezon al ligii secunde slovace, cu începere de la ora 16:00 (ora României).

Jocul de verificare va fi transmis în format LIVE TEXT pe site-ul nostru prin intermendiul lui Dan-Dumitru Neculcea, aflat în Slovacia.

LIVE OȚELUL GALAȚI - TATRAN PRESOV 2-1 (Click aici pentru REFRESH)

15:20 - Partida se va disputa pe Tatran Štadión,Prešov (5.410 locuri), arena de casă a celor de la FC Tatran

15:25 - Oțelul va începe partida în următoarea formulă: Lungu - Mișelăricu, Sipovic, Miron, Popescu - Cucu, Cojoc - Onwuachi, Cristea, Murgoci - Tudorie

15:40 - Temperatura la Presov este de aproximativ 26°C, iar umiditatea de 30%

15:45 - Căpitan al Oțelului va fi, ca și la precedenta partidă, fundașul Constantin Mișelăricu

Minutul 1 - A început partida. Slovacii au avut lovitura de start

Minutul 3 - Lovitură liberă de pe flancul drept al atacului slovac, însă Miron intuiește desfășurarea fazei, iese inspirat din zid și respinge balonul

Minutul 5 - Atacantul celor de la Tatran este angajat cu o minge lungă în careu, râmăne singur cu Lungu, însă vârful slovac alunecă și mingea este interceptată de goalkeeper-ul oțelar

Minutul 6 - Slovacii execută o lovitură liberă de pe stânga, dar Tudorie, repliat în sprijinul defensivei, respinge cu capul

Minutul 11 - Tudorie scapă singur cu portarul slovacilor, dar faza este întreruptă de decizia tușierului de a ridica fanionul pentru o poziție de offside

Minutul 15 - Un jucător al celor de la Tatran pătrunde în careu, dar șutul acestuia este prea moale pentru a-l învinge pe Lungu

Minutul 20 - Slovacii beneficiază de un corner de pe partea stângă, mingea este trimisă în careu de unde este reluată cu capul spre poartă, dar Lungu este din nou pe fază și reține

Minutul 24 - Arbitrul oferă celor două formații o pauză de hidratare

Minutul 26 - GOOOL OȚELUL! În urma unei lovituri de la margine, Cristea prelungește mingea cu capul la Tudorie, iar atacantul Oțelului reia simplu cu latul în plasă. Oțelul - Tatran 1-0

Minutul 27 - GOOOL OȚELUL! Gălățenii își dublează rapid diferența de pe tabela de scor prin Lucian Murgoci, care concretizează o pasă venită de la Tudorie. Oțelul - Tatran 2-0

Minutul 29 - Schimbare la Oțelul: iese Popescu, intră Rusu

Minutul 32 - Lovitură liberă de la 30 de metri pentru Tatran, dar execuția nu îi pune probleme lui Lungu care reține de sub transversală

Minutul 36 - Cojoc centrează de pe flancul drept, Tudorie deviază până la Onwuachi, dar șutează în blocajul unui fundaș advers

Minutul 39 - Sipovic faultează la 20 de metri de propria poartă, iar din lovitura liberă rezultată slovacii au o dublă ocazie: în prima fază, balonul lovește bara transversală, apoi ajunge la un jucător slovac care reia pe lângă buturile lui Lungu

Minutul 42 - Cojoc are o acțiune individuală pe partea dreaptă, pătrunde și șutează de la 20 de metri pe lângă poartă

Minutul 45 - Final al primei reprize. Oțelul conduce la pauză cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Tudorie (26) și Murgoci (27)

Minutul 46 - A început repriza secundă

Minutul 48 - Gol Tatran Presov! Miron încearcă să protejeze balonul pentru a obține un aut, însă este deposedat, mingea este centrată în careu și reluată în plasă. Oțelul - Tatran 2-1

Minutul 52 - Un fotbalist slovac șutează de la 16 metri poziție centrală, dar Lungu se întinde și reține de la rădăcina barei

Minutul 57 - Centrare de pe dreapta a atacului slovac, mingea ajunge la marginea careului de unde este trimisă cu latul pe lângă stâlpul din dreapta al porții apărate de Lungu

Minutul 59 - Schimbare la Oțelul: iese Lungu, intră Abraham

Minutul 60 - Tudorie execută o lovitură liberă de la 22 de metri, mingea trece puțin pe lângă poartă

Minutul 61 - Schimbare la Oțelul: iese Cojoc, intră Ilie

Minutul 62 - Lovitură liberă directă pentru Tatran de la 18 metri, zidul oțelar respinge balonul

Minutul 66 - Dublă schimbare la Oțelul: ies Cucu și Murgoci, intră Ikeng și Davies

Minutul 72 - Slovacii trimit mingea în careu de pe flancul drept, balonul este reluat către poartă, dar Abraham scoate de la vinclu cu prețul unei accidentări. Goalkeeper-ul gălățean poate relua partida

Minutul 76 - Contraatac 4 vs 2 pentru Oțelul, Cristea este faultat la marginea careului. Execută Ilie, dar mingea este blocată de zid

Minutul 78 - Dublă schimbare la Oțelul: ies Miron și Cristea, intră Tomozei și Boștină

Minutul 85 - Abraham scoate un șut puternic expediat din interiorul careului

Minutul 88 - GOOOL OȚELUL! Ilie execută un corner de pe stânga, mingea este respinsă până la marginea careului de unde Sipovic înscrie cu un șut plasat. Oțelul - Tatran 3-1

Minutul 90+2 - Final de meci. Oțelul se impune cu scorul de 3-1 (2-0), prin golurile marcate de Tudorie (26), Murgoci (27) și Sipovic (88)

*Dunărea Bătrână vă mulțumește pentru interes și vă așteaptă să urmăriți în continuare site-ul nostru pentru ultimele noutăți din cantonamentul din Slovacia. Forza Oțelul!