STIRI Liga I OȚELUL SE CALIFICĂ, DAR NU CONVINGE

FOTO Ionut BadalutaFOTO Ionut BadalutaOțelul Galați – Ceahlăul Piatra Neamț 3-2 pen. 0-0(0-0)
Oțelul s-a calificat în sferturile Cupei Ligii, după ce a învins la penalty-uri, scor 3-2, 0-0 după 120 de minute, Ceahlăul din Piatra Neamț. Partida a arătat de ce cele două echipe sunt cotate printre favorite la retrogradare, niciuna dintre combatante nefiind capabilă să arate un fotbal coerent, plăcut ochiului.

Prin urmare, am asistat la 120 de minute de chin, din cei 26 de purtători de tricou de fotbal, și ne gîndim aici doar la jucătorii de câmp, doar Zaharia lasând impresia că mai știe ceva cu mingea.
Dacă grupul încropit în ultimele 3 săptămâni, care a jucat sub culorile roș-alb-albastre, avea scuza lipsei totale a coeziunii, supriza plăcută a fost adversara, Ceahlăul dându-ne speranțe că ar putea exista măcar o echipă mai slabă decât noi, la momentul actual.
Doar 3 ocazii au avut cele două echipe în primele 45 de minute. Gheorghiu a trimis puțin pe lângă în debutul partidei(3’), fiind imitat de Onwachi la cealaltă poartă(16’).
Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Margine, acesta scăpând singur cu Vlasie, însă goalkeeperul oțelar a reușit să blocheze tentativa de dribling a jucătorului nemțean.
Partea secundă a fost ceva mai animată, nu cu mult însă. Zaharia și-a demonstrat clasa în câteva rânduri, dar șuturile sale au fost respinse de fiecare dată de Jovic’(75’ şi 80’), în timp ce Sipovic a trimis agonizant de aproape de bară cu un șut de la 14 metri(90’).
Prelungirile nu au adus nimic nou, singurele situații mai răsărite fiind cele în care oțelarii au solicitat penalty, dar fără niciun rezultat și ocazia mare a oaspeților, care au trimis în bară, la chiar ultima acțiune a partidei, în minutul 120!
Cum meciul de înot de două ore nu s-a soldat cu nicio câștigătoare, s-a trecut la loviturile de departajare.
0-1: Țepeș a marcat pentru oaspeți.
1-1: Căpitanul Mișelăricu a restabilit egalitatea.
1-1: Vlasie a respins șutul lui Achim!
2-1: Zaharia a adus Oțelul în avantaj.
2-1: Chitoșcă a trimis peste poartă.
2-1: Cojoc a avut o execuție foarte slabă, iar Jovici a reținut.
2-2: Nemțenii au egalat.
3-2: Tânărul Stoian a readus echipa noastră în avantaj.
3-2: Vlasie a respins șutul lui Marc și a consfințit calificarea favoriților noștri în sferturi!

Din păcate, dincolo de importanța pentru moral a acestei calificări, suporterii oțelari nu au prea multe motive de bucurie, jocul echipei fiind unul foarte slab, fiind evidente atât lipsa unor jucători de valoare pe anumite posturi, cât și lipsa de coeziune între jucători. Dacă timpul poate rezolva cea de-a doua problemă, pentru prima doar conducerea clubului poate găsi soluții. Cert e că ne așteaptă vremuri grele.

Oţelul: Vlasie – Cojoc, Mişelăricu, Sipovic, Murgoci – V.Gheorghe (81’ Marus) – Onwuachi, St.Cucu, S.Ilie (56’ Zaharia) – Cristea (65’ Stoian), Tudorie. Antrenor Michael Weiss