FOTO Ionut BadalutaFOTO Ionut BadalutaOțelul Galați – Rapid București 2-0(1-0)
Oțelul a spart gheața în Liga 1, după ce a învins Rapidul la Galați, scor 2-0. A fost nevoie să treacă 6 etape pentru a ne reaminti cum să trăim bucuria victoriei. E drept, meciul în sine a fost unul anost și fără prea multe ocazii de a marca. Însă, parcă niciodată n-a fost mai savuroasă o victorie venită după o dispută urâtă.

Formula improvizată, ca de fiecare dată, a Oțelului a dat lovitura încă din start. Cristian Cristea a deschis scorul în minutul 8, după un asist de mare efect venit de la Stelian Cucu, o preluare pe piept și o finalizare cu toată opoziția goalkeeperului Bornescu, care ne refuzase cu numai câteva săptămâni în urmă.
Cum era de așteptat, jocul s-a schimbat, gălățenii așteptând greșeala rapidiștilor. De partea cealaltă, oaspeții n-au avut decât o oportunitate serioasă de a marca, însă Pancu a trimis la o palmă de bară, din mijlocul careului(18'). Totuși, giuleștenii au reușit să marcheze, în minutul 41, însă golul a fost anulat corect, pentru un offside la Coman.
Partea secundă a început după aceleași coordonate, numai că, de această dată, contraatacul s-a dovedit a fi o armă eficientă. În minutul 60, Lucian Murgoci a centrat în careul oaspeților și, dintre doi rapidiști, Cristea a trimis spectaculos în plasa porții, din cădere, fără nicio șansă pentru Bornescu.
Dacă oaspeții nu ne-au pus prea mari probleme, viața am reușit să ne-o complicăm singuri, după ce Marcel Avdic a primit al doilea cartonaș galben, în minutul 77.
Chiar și cu un om în minus, Oțelul mai putea marca pe contraatac, însă Alexandru Zaharia, excelent servit de Serkan Ciftci, a șutat în Bornescu.
Fluierul de final a consfințit o victorie pe cât de chinuită, pe atât de muncită și de care aveam nevoie ca de aer. Urmează o deplasare la una dintre echipele care vor lupta pentru evitarea retrogradării, în Bănie. Cert este că, atunci când există ambiție și puțin noroc, se pot obține rezultate satisfăcătoare chiar și în lipsa valorii.

OŢELUL – RAPID 2-0 (1-0)