STIRI Cupa Romaniei VIDEO: I-am bătut din nou

FOTO Marian BrailescuFOTO Marian BrailescuVictorie pe terenul rivalilor. Oţelul s-a impus din nou în faţa Brăilei, de această dată în deplasare, după ce în urmă cu doi ani formaţia noastră şi-a dovedit superioritatea cu un 3-0 pe teren propriu. Succesul de astăzi, scor 1-0, e cu atât mai frumos cu cât a fost pe terenul rivalilor. Chit că vorbim de un teren foarte prost... Dar spectatorii brăileni, puţini la număr, au avut ocazia să vadă şi o adevărată galerie, un spirit real pentru susţinerea echipei încununat la final cu o grupare cu cântec a suporterilor cu jucătorii.

Meciul în sine a fost destul de încrâncenat, cu puţine faze de poartă. A fost un teren alunecos, iar Oţelul n-a aliniat nici pe departe cea mai bună formulă de start. Una peste alta valoarea gălăţenilor şi-a spus cuvântul, atât în teren cât şi în peluze!
Mai trebuie remarcat faptul că Tibor Selymeş a debutat cu un succes pe banca Oţelului, dar şi alte două aspecte: echipa noastră s-a calificat în optimile Cupei României, plus că va mai trece un an în care brăilenii au fost puşi la punct în plan fotbalistic de către gălăţeni.

Felicitări echipei pentru victorie! Felicitări suporterilor prezenţi la meci pentru încurajarea echipei!

Oţelul va începe partida în următoarea formulă: Hotoboc - Marus, Miron, Sipovic, Murgoci - Cucu, Helder - Grădinaru, Cristea, Popescu - Jula.

Echipele au ieşit la încălzire.

Rezervele Oţelului: Abraham - Mişelaricu, Karlik, Stoian, Tudorie, Adascaliţei, Stan.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Necoară , Stănciulescu - Petean, Spătaru - Frunză, Onofraş, Nicoliţă - Agbleta. Antrenor: Alin Pânzaru

Suporterii Oţelului au ajuns la stadion. Circa 300 de fani gălăţeni sunt prezenţi!

Aproximativ 1000 de brăileni asistă la meci în tribună. E şi un grup organizat de vreo 50 de fani brăileni.

Arbitrul partidei: Andrei Chivulete (Bucureşti). Asistenţi: Vlad Bărleanu (Bucureşti) şi Ionuţ Bărdac (Teleorman).

Căpitanul Oţelului la acest meci este Enes Sipovic.

A început meciul.

Minutul 2: Corner pentru Oţelul.

Murgoci a executat în centrul careului, dar Mitrea a respins.

La această partdă Popescu joacă pe postul de fundaş stanga, iar Murgoci ca mijlocaş.

Minutul 3: şut de la 20 de metri trimis de Petean peste poartă.

Minutul 5: Francis Agbleta a şutat din interiorul careului lateral stânga, dar n-a nimerit cadrul porţii.

Sorin Frunză, fost jucător al Oţelului, e căpitanul celor de la CF Brăila.

Minutul 8: şut slab al lui Spiridon de la circa 30 de metri, nicio problemă pentru Hotoboc.

Minutul 9: prima acţiune periculoasă a Oţelului, finalizată cu un şut al lui Cucu de la marginea careului.

Minutul 12: Sipovic a trimis defectuos o pasă către propriul portar, iar Hotoboc a trimis cu greu în aut.

Minutul 14: Primul şut pe spaţiu porţii al partidei i-a aparţinut lui Onofraş, dar Hotoboc a reţinut cu lejeritate. În faza imediat următoare şi Gradinaru de la Oţelul l-a încercat pe Mitrea cu un şut-centrare.

Minutul 15: cartonaş galben pentru Cristea.

Suporterii celor două echipe se contrează în scandări.

Minutul 19: Miron a reluat pe spate din şase metri centrarea lui Murgoci din lovitura liberă, dar mingea a trecut peste poartă.

Fanii gălăţeni domină categoric fondul sonor.

Terenul e într-o stare foarte proastă, jucătorii Oţelului alunecă foarte uşor.

Minutul 22: Schimbare la CF Brăila: a ieşit Agbleta şi a intrat Ndigwe.

Minutul 23: centrare bună a lui Cristea în careu, dar Mitrea ajunge la minge în faţa lui Murgoci.

La meci asistă şi două foste glorii ale Oţelului, Gelu Popescu şi Tudorel Pelin.

Minutul 29: Corner pentru CF Brăila executat de Frunză, iar Jula a deviat defectuos fiind aproape de un autogol.

Minutul 30: Frunză a şutat de la 30 de metri, dar mingea a trecut mult pe lângă poartă.

Minutul 31: centrare slabă a lui Murgoci din lovitură liberă la care un fundaş brăilean a luftat. Jucătorii Oţelului au cerut penalti pentru henţ.

Minutul 32: acţiune prelungită de atac a Oţelului, dar Jula a fost semnalizat în offside.

Minutul 35: cartonaş galben pentru Stelian Cucu.

Minutul 37: şut pe centrul porţii al lui Frunză, de la 25 de metri, Hotoboc a reuşit să apere.

Minutul 39: Sipovic a călcat pe minge şi a alunecat din postura de ultim apărător, iar Gradinaru a venit şi a recuperat mingea de la Ndigwe.

Minutul 42: Murgoci a centrat din lovitură liberă, iar Jula a reluat cu capul defectuos din careul mic.

Minutul 44: Cea mai mare ocazie de până acum. Nicoliţă a scăpat singur lateral stânga spre poartă, dar şutul său a trecut milimetric peste poartă.

Rezultat la pauză, 0-0

A început repriza a doua.

Minutul 47: şut periculos a lui Frunză de la marginea careului, puţin peste poartă.

Minutul 50: Murgoci a fost depaşit uşor, iar Nicoliţă a scăpat singur spre poartă. Şutul său din unghi s-a scurs prin faţa porţii.

Minutul 53: centrare defectuoasă a lui Gradinaru, la o fază la care Oţelul avea superioritate în careul advers.

Minutul 54: încă o schimbare la CF Brăila: a ieşit Ndigwe, a intrat Iordache.

Minutul 57: GOOOOOOOOOOOOOL Oţelul! Cristea l-a lansat perfect pe Jula, care a scăpat singur spre poartă. A protejat în faţa unui fundaş advers, iar apoi a trimis un şut puternic în plasa, de la 6 metri.

Minutul 58: schimbare la Oţelul. A ieşit Cucu, a intrat Karlik.

Minutul 63: Oţelul a pus stăpânire pe joc. Jula a tras de la 20 de metri, puţin pe lângă.

Minutul 64: lovitură liberă periculoasă pentru Oţelul de la marginea careului, dar Murgoci a tras în zid.

Minutul 68: atac prelungit al gazdelor, dar fără finalitate.

Minutul 70: schimbare la Oţelul: a ieşit Cristea, a intrat Tudorie.

Minutul 72: intervenţie bună a lui Marus în faţa lui Nicoliţă, în interiorul careului.

Minutul 73: cartonaş galben pentru Necoară, care l-a oprit prin fault pe Gradinaru, lansat spre poartă după două driblinguri frumoase.

Minutul 74: Karlik a bătut pe poartă lovitura liberă de la 30 de metri, dar Mitrea a reţinut în doi timpi.

Minutul 75: cartonaş galben pentru Nicoliţă.

Minutul 76: ultima schimbare la CF Brăila: a ieşit Onofraş, a intrat Mucuta.

Minutul 79: Hotoboc a scos excelent o minge centrată periculos de Spiridon în careul Oţelului.

Momente de dominare ale formaţiei gazdă.

Minutul 81: Fault imprudent al lui Tudorie de la marginea propriului careu. Lovitura liberă a fost executată foarte bine de Frunză, Hotoboc a scos cu greu.

Minutul 82: Ultima schimbare de la Oţelul: a ieşit Marus, a intrat Mişelaricu

Minutul 84: Necoară a tras mult peste poartă de la 25 de metri.

Minutul 85: cartonaş galben Hotoboc.

Minutul 86: cartonaş galben pentru Petean, care a stopat prin fault un contraatac promiţător purtat de Helder Tavares.

Minutul 87: Iordache a reluat cu capul de la şapte metri în braţele lui Hotoboc.

Minutul 88: Centrare înşelătoare a lui Spiridon care i-a pus probleme lui Hotoboc.

Minutul 90: Jula a scăpat singur cu portarul, dar asistentul a ridicat eronat fanionul pentru offside.

4 minute de prelungire.

Minutul 90+2: Frunză a centrat în faţa porţii, dar nimeni n-a ajuns la minge.

Minutul 90+4: Murgoci l-a faultat pe Frunză. Lovitura liberă periculoasă de la 25 de metri.