STIRI Liga I FINAL: Ceahlăul Piatra Neamţ – Oţelul 0-1 (0-0)

Asa s-au bucurat otelarii dupa succesul cu Ceahlaul Piatra Neamt din varaAsa s-au bucurat otelarii dupa succesul cu Ceahlaul Piatra Neamt din varaDupă o serie de trei partide în care formația noastră a arătat că se poate bate de la egal la egal cu echipe din prima parte a clasamentului, reușind să obțină remize în compania unor formații precum Petrolul Ploiești sau Astra Giurgiu, pentru „oţelari” urmează două deplasări foarte importante, două meciuri de 6 puncte, la Piatra Neamț și Cluj.

Pe lângă faptul că, într-un final, au început să apară și rezultatele, se poate observa și o nouă față a echipei, atât ca atitudine, cât și din punct de vedere fizic, jucătorii arătând că pot rezista 90 de minute pe teren, în timp ce din punct de vedere financiar lucrurile se îndreaptă către normalitate.
Acesta partidă este a 22-a în care se întâlnesc cele două formații, până acum situația fiind destul de echilibrată, cu 7 victorii ale “oţelarilor”, în timp ce nemţenii au câștigat de 6 ori, iar celelalte 8 partide s-au încheiat la egalitate, fiecare echipă reușind să înscrie câte 24 de goluri.
În acest sezon, Oțelul și Ceahlăul Piatra Neamţ s-au întâlnit și în optimile Cupei Ligii, la Galați, roş-alb-albaştrii calificându-se atunci la loviturile de departajare, datorită celor două penalty-uri parate de către Alexandru Vlasie.
Pentru jocul de sâmbătă, Tibor Selymes nu întâmpină mari probleme de lot, excepție făcând jucătorii mai vechi accidentați: Alexandru Zaharia, Dragoș Plopeanu sau Marcel Avdic. De partea cealaltă, la gazde vor lipsi Achim, Dumitraș, Cazan, Clonin și Ichim, toți fiind accidentați.

ARBITRI
Robert Dumitru(Sf. Gheorghe) – Octavian Şovre(Oradea), Florin Danşa(Oradea) – Marian Barbu(Făgăraş). Observatori: Marian Dorobanţu(Buzău), Cătălin Popa(Vaslui).

ECHIPE PROBABILE:
CEAHLĂUL: Calancea - Ţepeş, Marc, Gorea, Slavickas - Onciu, Tăbăcariu - Popadiuc, Ştefănescu, Margină – Pavel. Antrenor Florin Marin
OŢELUL: Hotoboc – Murgoci, Leca, Mişelăricu, Popescu – Helder Tavares, Karlik – Brigido (Stoian), Cernat, Popa – Cristea.

DECLARAŢII ÎNAINTE DE MECI:
Tibor Selymes: “Eu zic că suntem pregătiți pentru a lua cele trei puncte. Este foarte important deoarece ne vom apropia de Ceahlăul, vom avea o altă încredere în noi și vom merge și la Cluj să luăm puncte. Astea-s meciuri mai grele decât cu Petrolul sau cu Astra. Prima dată ne interesează Ceahlăul, unde va fi un meci de luptă, va fi care pe care pentru că, dacă noi batem, ne apropiem de ei, iar dacă ei bat, se distanțează de noi. Dacă dăm un gol și nu primim, este OK. Am luat destule goluri, ne-am săturat de câte goluri am luat și, ușor-ușor, ne-am pus defensiva pe picioare, nu mai luăm așa multe goluri, stăm bine, sper să și marcăm de-acum înainte.”

Florin Marin (antrenor Ceahlăul Piatra Neamţ): "Gălăţenii s-au întărit în perioadele de pauză competiţională. Sunt jucători care pot fi decisivi, fotbalişti pe care celelalte echipe nu i-au putut achiziţiona. Florin Cernat este un jucător de creaţie, care atunci când nu înscrie el, foloseşte des pasa decisivă. Cernat este un fotbalist complet, jucător cu explozie la momentul şutului cu piciorul stâng. Jucătorii sunt nemulţumiţi, însă nu se pune problema ca fotbaliştii mei să nu se prezinte la vreun meci. Numai că toate acestea se răsfrâng asupra lor, a jucătorilor, asupra pregătirii şi asupra rezultatelor. Nu poţi să te concentrezi la fotbal când ai alte probleme financiare. Trebuie să vină investitori, care să aibă o stabilitate din punct de vedere financiar. Este foarte greu, în situaţia în care nu sunt bani. Sunt mai mulţi factori de care depinzi la o echipă, pentru a putea spera la un loc mai bun în clasament. Ne lipseşte experienţa, dar lipseşte şi omogenitatea. Când schimbi atâţia jucători de la meci la meci nu se poate ca prestaţia grupului să nu scadă. E greu, dar cred că ne vom descurca în meciul cu Oţelul.”