STIRI Liga I Oțelul iernează pe primul loc în Liga I

FOTO Liviu PazargicFOTO Liviu PazargicEchipa de fete a clubului Oțelul a încheiat meciurile din campionat pe anul 2014 cu o victorie la scor de neprezentare. Disputat la Fălticeni, pe Stadionul “Tineretului”, jocul cu penultima clasată din serie, Armonia Dolhești, a fost câștigat de Oțelul cu 3-0, după ce la pauză ”oțelarele” aveau avantaj de doar un gol.

Scorul a fost deschis de Monica Bențoiu în minutul 5. Avantajul a fost dublat de Roxana Dinescu în minutul 55, iar scorul final a fost stabilit de Aura Harabagiu în minutul 85. De remarcat că în minutul 80 al jocului, “Andy” Herczeg a ratat o lovitură de pedeapsă din cauza stării deplorabile a terenului.

Pentru Oțelul au jucat la Fălticeni: Toma – Neacșu, Vasile (cpt.), Despa, Stan – Sfinteș (60’ Harabagiu), Herczeg, Răduc, Bențoiu – Dinescu, Solonca.

La finalul anului 2014, Oțelul este liderul Seriei a II-a din Liga I, cu 25 de puncte obținute în nouă jocuri, 8 victorii, o remiză, golaveraj 75-2. “Oțelarele” au trei puncte mai mult față de echipa de pe locul doi, Navobi Iași, dar și un joc în plus sau golaveraj inferior.
Pentru fetele de la Oțelul urmează ultimul meci al anului. Miercuri, 3 decembrie, de la ora 13.00, echipa pregătită de Ion Morohai va juca pe Stadionul „Ancora-Zoltan David” în optimile Cupei, cu echipa de prima ligă - Fair Play București.