STIRI Amicale NE-AU SALVAT "REZERVELE": Oţelul – LASK Linz 2-2 (0-2)

Faza la care Cristea a egalat din penaltyFaza la care Cristea a egalat din penaltyOţelul a început greoi primul meci al cantonamentului din Antalya, dar şi-a revenit pe parcurs şi a egalat pe final, după ce a fost condusă la pauză cu 2-0! Deşi a început meciul într-o formulă cu posibili titulari pentru retur, s-a văzut clar că echipa suferă la capitolul omogenitate, având mulţi jucători noi în primul 11.

Antrenorul Tibor Selymes a început cu: Hotoboc - Solomou, Leca, Sissoko, Popescu - Sanaa, Dică - Iorga, Cernat, Hamroun – Matondo.

Aşadar, în primul mitan am avut parte de un joc încâlcit, în care am ţinut foarte puţin mingea şi am şutat pe poartă abia în minutul 44, când Florin Cernat a executat o lovitură liberă. Oţelul s-a apropiat sporadic de poarta celor de la LASK Linz, neavând nicio ocazie mare de gol. În schimb, austriecii ne-au pedepsit în două rânduri. Mai întâi portarul Hotoboc a gafat, degajând o minge direct la Martin Harrer, acesta a înaintat până la marginea careului mare şi a şutat la colţ, fără speranţe. Faza din minutul 5 a semănat foarte mult cu cea din meciul de Cupă cu Pandurii, când goalkeeperul nostru a greşit în mod similar. Apoi, în minutul 22, austriecii au făcut şah-mat apărarea noastră şi, în urma unui un-doi între Harrer şi Vujanovic, acesta din urmă a rămas singur cu Hotoboc pe care l-a învins lejer. La poarta cealaltă, Yulu-Matondo şi Laurenţiu Iorga au luftat şi au irosit două faze promiţătoare.

În repriza a doua, antrenorul Tibor Selymes i-a trimis în teren pe: Kalambay - Milea, Miron, Mişelăricu, Murgoci – Helder, Cucu - Grădinaru, Popa, Brigido – Cristea.

Noul portar al echipei noastre s-a opus foarte bine la un şut periculos în minutul 52, reuşind să închidă poarta pentru restul meciului, împreună cu apărarea. A contat probabil şi faptul că şi austriecii au schimbat liniile, iar cei aflaţi în teren pentru Oţelul în repriza a doua erau mai obişnuiţi să joace împreună, din turul Ligii I.
În minutul 54 am avut parte de o fază frumos lucrată de Stelian Cucu, care i-a trimis lui Răzvan Grădinaru, acesta i-a pasat în centru lui Iulian Popa, care a şutat defectuos pe lângă poartă. Mijlocaşul nostru avea să se revanşeze în minutul 59, când a marcat direct dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, la un fel de corner mai scurt. Mingea s-a scurs surprinzător în poartă, fiind atinsă şi de fundaşii şi portarul celor din Linz. Egalarea, meritată după aspectul jocului din repriza a doua, a venit în minutul 82, Cristian Cristea marcând fără probleme în urma unui penalty dictat după secunde bune de gândire ale arbitrului, la un henţ în careu.

După gol nu s-a mai întâmplat mare lucru, iar “oţelarii” au încheiat la egalitate cu liderul din Liga a II-a austriacă, o echipă arţăgoasă, care ştie să ţină de minge. Trebuie avut în vedere şi faptul că roş-alb-albaştrii veneau după un cantonament foarte greu în Poiana Braşov, în care au văzut mingea destul de rar. Următorul meci al echipe noastre în stagiul de pregătire din Antalya va avea loc duminică, 8 februarie, când vom întâlni pe Dinamo Batumi, locul 5 în Georgia.

LASK Linz (prima repriză): Pervan - Kerschbaumer, Barry, Hieblinger, Erbek - Fabiano, Hinum - Drazan, Dovedan, Harrer - Vujanovic.

LASK Linz (repriza secundă): Penz - Takougnadi, Neuhold, Luckeneder, Ullmann - Madibo, Schröger - Pellegrini, Michorl, Savic - Templ.