STIRI Amicale FĂRĂ VICTORIE: Oţelul - Diósgyőri VTK 1-5 (0-1)

Otelarii nu s-au regasit in amicaleOtelarii nu s-au regasit in amicaleOţelul a încheiat fără victorie cantonamentul din Antalya, suferind o înfrângere drastică, scor 1-5, în ultima partidă de verificare, cea cu maghiarii de la Diósgyőri VTK, formaţie clasată pe locul 3 în prima ligă a Ungariei.

Antrenorul Tibor Selymes a început partida cu: Hotoboc - Solomou, Leca, Cucu, Popescu – Helder, Sanaa - Iorga, Cernat, Hamroun – Matondo.

DVTK a început cu: Antal - Eperjesi, Szalai V., Alves, Németh M. - Egerszegi, Krstić - Barczi, Grumić, Gosztonyi - Griffiths. Rezerve: Radoš, Bősz, Okuka, Ho-Young, Koman, Bognár, Marjanović, Bacsa, Takács.

Oţelarii au făcut faţă doar în prima repriză, când ungurii au înscris un singur gol, în minutul 23, în urma unui penalty produs de Stelian Cucu. Repriza a doua a fost un coşmar pentru roş-alb-albaştri care, între minutele 71 şi 86, au încasat nu mai puţin de 4 goluri! Reuşita de onoare a formaţiei noastre a venit în urma unui penalty transformat de Jugurtha Hamroun (89’).

În Antalya formaţia noastră a jucat 5 partide de verificare: 2-2 cu LASK Linz (Austria II), 1-1 cu Dinamo Batumi (Georgia), 2-3 cu Karpaty Lviv (Ucraina), 1-2 cu ACS Timişoara (România II) şi 1-5 cu Diósgyőri VTK (Ungaria).

După acest ultim meci, care trebuie uitat cât mai repede, oţelarii vor reveni în ţară, intrând în linie dreaptă cu pregătirile pentru returul campionatului. Peste doar o săptămână jucăm acasă cu Dinamo! Ca să găsim totuşi o parte pozitivă, dacă o putem numi aşa fiind o simplă superstiţie, în general când echipa noastră a pierdut jocurile amicale s-a descurcat onorabil în campionat. Nu mai departe de “vestitul” campionat din 2005-2006, oţelarii (aflaţi pe penultima poziţie în Liga I) au învins în deplasare pe Dinamo cu 3-0 în prima etapă a returului, deşi cu doar o săptămână înainte fuseseră spulberaţi (tot 3-0) într-un amical cu rivala CF Brăila care activa în eşaloanele inferioare!