STIRI Liga I (DOAR) UN PUNCT MUNCIT

Jugurtha Hamroun inscriind golul egalizatorJugurtha Hamroun inscriind golul egalizatorFC Botoșani – Oțelul Galați 1-1(0-0)
7 puncte în următoarele 3 meciuri. Acesta era obiectivul Oțelului înainte de deplasarea de la Botoșani. Cu moralul la pământ și speranțe de 2 bani în buzunar, “oțelarii” au dat o replică bună gazdelor, altfel o echipă lipsită de grijile retrogradării, ba chiar potențială candidată la Europa League.
Debutul a fost marcat de ocazia din minutul 4, atunci când Emil Dică a fost blocat în extremis de un fundaș advers, care i-a suflat mingea la 7 metri de poartă. De altfel,  acțiunile “oțelarilor” au curs bine de cele mai multe ori, dar numai până la marginea careului.
Botoșănenii au replicat printr-o presiune constantă, multe lovituri libere și cornere, vreo două șuturi din afara careului, respinse de Dumitru Hotoboc, și cam atât. De partea cealaltă, Laurenţiu Iorga putea deveni erou, dar a șutat complet aiurea, cu piciorul de urcat în autobuz, de la marginea suprafeței de pedeapsă, iar Florin Cernat, deși a arătat cum se bate o lovitură liberă de la 40 de metri, a fost blocat de Curileac.
Mult mai animată a fost partea a doua, care a avut de toate, de la goluri și bare, la ratări și o eliminare. Cea mai mare ocazie a Oțelului a fost ratată încă din primele minute, atunci când francezul Faugh-Porret a vrut să ne arate cum se repinge o minge din fața porții, dar nu a reușit decât să ne aducă aminte de McKain, cu un șut puternic, la o palmă de propria poartă.
Și cum “auto-ocaziile” se răzbună, Croitoru a marcat în minutul 50 cu o lovitură de cap plouată, ajutat de marcajul larg al fundașilor, precum și de reacția potențial hilară, dacă n-ar fi fost dureroasă, avută de Hotoboc.
Părea că iar vom pierde prostește, așa cum s-a întâmplat de atâtea ori în acest sezon, însă a venit minutul de inspirație cu numărul 68. Athos Solomou i-a arătat lui Iorga cum se șutează cu stângul, deși este tot dreptaci, dar Curileac a respins spectaculos în corner. În urma loviturii de colț mingea a rămas la Jugurtha Hamroun, pasă la Cernat, șut puternic din prima al căpitanului nostru, iar Curileac a respins suficient cât să-i permită lui Hamroun un gol cu poarta goală, de la 4-5 metri!
Putea fi și mai rau, dar și mai bine. Mai întâi Faugh a trimis în bară, profitând de o ieșire nu foarte inspirată a portarului nostru(72’). Apoi Alexandru Tudorie a avut o bună ocazie de a marca, dar a trimis peste, din unghi(85’). Și cum nu putea trece meciul fără o eliminare, Hamroun a trecut de partea întunecată, cu un procedeu des întâlnit în filmele cu Van Damme asupra lui Roșu, pentru care a văzut... roșu(88’).
În ciuda insistențelor centralului Iulian Dima, care a prelungit partida cu un minut şi 8 secunde peste perioada de prelungiri(!?), gazdele nu au mai reușit să pună în pericol poarta “oțelară”. Prin urmare, prima parte a obiectivului de 7 puncte în 3 etape a fost îndeplinită. Nu mai rămâne „decât” să câștigăm următoarele două partide. Prima, acasă, miercuri, la o oră la care unii abia se trezesc, împotriva unei echipe ce a lăsat impresia că e favorita sistemului, în acest retur. Însă datoria noastră rămâne de a ne încuraja echipa, indiferent de ce se întâmplă în jur!

FC BOTOŞANI – OŢELUL GALAŢI 1-1(0-0)
Liga I - Etapa 21
Stadion „Municipal” Botoșani - Spectatori: 4000
Au marcat: Croitoru 50’ / Hamroun 69’
Cartonașe galbene: Martinus, Faugh-Porret, Croitoru, Hadnagy / E.Dică, Murgoci, Hamroun
Cartonaș roșu: Hamroun 89’
FC Botoşani: Curileac - Patache, Ngadeu, Tincu, Faugh-Porret - Vaşvari - Batin (46’ Hadnagy), Danci (46’ Croitoru), Roşu, Martinus (79’ Svichi) - Roussel. Antrenor: Leo Grozavu
Oţelul: Hotoboc - Solomou, Miron, St.Cucu, Murgoci – H.Tavares, E.Dică - Iorga, Cernat (90+1’ I.Popa), Hamroun - Yulu-Matondo (68’ Tudorie). Antrenor: Florin Marin
Arbitri: Iulian Dima (București) - Florin Danșa (Oradea) şi Gabriel Bârjac (Zalău) - Sorin Andrei Antonie (București).