STIRI Liga I FINAL: Gaz Metan Mediaş – Oţelul 0-0

Toti sunt cu ochii pe noi acumToti sunt cu ochii pe noi acumOţelul a înviat parcă din morţi după Paşte, reuşind două victorii consecutive, contra FCSB-ului şi Viitorului Constanţa, adică exact atâtea victorii câte reuşise în primele 26 de etape. Situaţia este în continuare una aproape imposibil de remontat în favoarea noastră, mai ales că vedem rezultate suspecte la tot pasul prin Liga I.

Cu toate acestea, spiriul roş-alb-albastru al speranţei continuă să ne bântuie pe toţi, de la suporteri la jucători, iar astăzi putem încerca să ne depăşim din nou condiţia, pe terenul unei echipe care se bate cu disperare tot pentru salvarea de la retrogradare. Echipa noastră este din nou pe ultimul loc, după victoria CFR-ului de ieri, dar se pare că asta e poziţia de pe care ne putem lua la trântă deodată cu oricine din Liga I.
În istoria duelului dintre Oţelul şi Gaz Metan Mediaş s-au jucat 16 meciuri oficiale până acum, în care echipa noastră a înregistrat 8 victorii, 6 egaluri şi 2 înfrângeri. În tur, cele două echipe s-au anulat reciproc şi au încheiat la egalitate, 1-1, pe o vreme furtunoasă, după ce Cristian Cristea a egalat pe final, medieşenii deschizând scorul cu un gol senzaţional al lui Dan Roman, cel care l-a sfârşit a fost modest şi i-a cerut tricoul lui Florin Cernat! Din cele 8 jocuri disputate la Mediaş, Oţelul a reuşit să câştige 4 întâlniri, a încheiat alte 3 partide la egalitate şi a fost învinsă o singură dată. Sezonul trecut, echipa noastră s-a impus cu 2-0 pe terenul Gaz Metanului, prin dubla lui Armando Cooper, o victorie extrem de importantă pentru salvarea de la retrogradare reuşită anul trecut.
Pentru meciul de diseară, antrenorul Florin Marin nu se va putea baza pe Lucian Murgoci, Jugurtha Hamroun, Dumitru Hotoboc, Robert Moglan, Dragoş Plopeanu, Alexandru Zaharia sau Emil Jula, toţi fiind accidentaţi.

ECHIPE PROBABILE:
GAZ METAN: Pleşca - Creţu, Vişa, Velazquez, Buzean - Tahar, Elton - Munteanu, Curtean, Petre – Roman.
OŢELUL: Abraham – Solomou, Miron, Sissoko, Popescu – Cucu, Tavares – Grădinaru, Cernat, Iorga - Popa.

Partida va fi arbitrată de o brigadă alcătuită din: Paul Unimatan(Zalău) la centru, ajutat de către Gero Szabo(Cluj-Napoca) și Stelian Slabu(Braşov), în timp ce funcția de al 4-lea oficial va fi îndeplinită de către Dragoş Istrate(Bucureşti), observatorul acestora urmând a fi Nicolae Grigorescu, din Timişoara.

DECLARAȚII ÎNAINTE DE JOC:
Florin Marin: „Va fi un meci important pentru ambele echipe, e o partida cu miză deosebită. Ambele formații vin după victorii, ei au învins la Astra, în timp ce noi ne-am impus fără probleme în fața Viitorului. Echipa care va da dovadă de stăpânire de sine, de echilibru și de consistență în joc va câștiga meciul. Important este rezultatul, nu contează dacă joci sau nu spectaculos acum pe final de campionat. Gazul e deasupra liniei și sunt sigur că sunt montați în partida cu noi. Reîntoarcerea lui Pustai e un câștig pentru ei, e un antrenor bun și cu experiență. Numai victoria contează pentru noi, trebuie să scoatem maxim din fiecare joc. Cei de la Mediaș își pot lua măsuri suplimentare pentru Cernat, dar Florin este un jucător care poate destabiliza orice apărare și să facă diferența.”

Dan Roman (jucător Gaz Metan Mediaş): “Avem câte o finală la fiecare meci. Trebuie să câștigăm puncte ca să rămânem în Liga I. Trebuie să câștigăm și joi cu Oțelul, altfel nu are niciun rost victoria cu Astra. Cred că domnul Pustai ne-a schimbat atitudinea. Ne-a lăsat liberi, am fost mai ofensivi. Noi n-avem probleme cu banii. Avem și o primă la victorie.”