STIRI Cupa Romaniei FINAL: Dacia Unirea Brăila – Oţelul 3-1

Anul trecut i-am invins cu 1-0 tot pe terenul lorAnul trecut i-am invins cu 1-0 tot pe terenul lorMinutul 120+2 - Final al partidei. Scor final 3-1  și Oțelul părăsește Cupa României

Minutul 118 - Ultima schimbare la Oțelul: iese Stănescu, intră Avram

Minutul 117 - Gol Brăila! Muscă transformă lovitura de pedeapsă

Minutul 116 - Penalty pentru gazde

Minutul 111 - Gol Brăila! Gazdele marchează după un șut din interiorul careului de 16 metri a lui Iosofache

Minutul 106 - Partida este reluată

Minutul 105+1 - Final al primei reprize de prleungiri

Minutul 105 - Cosmin Stoian încasează al doilea castonaș galben și este eliminat

Minutul 101 - Adăscăliței scapă singur cu portarul, trece pe lângă el, dar intră în unghi și șutul acestuia este deviat în corner

Minutul 90 - Partida este reluată

Minutul 90+4 - Final al timpului regulamentar de joc. Urmează două reprize de prelungiri acâte 15 minute fiecare

Minutul 90 - Partida va fi prelungită cu 4 minute

Minutul 88 - Gol Brăila! Echipa gazdă restabileșțe egalitatea în urma unei faze fixe

Minutul 85 - A doua schimbare la Oțelul: iese Marus, intră Ioniță

Minutul 82 - Chipirliu pasează cu călcâiul pentru Stoian, dar șutul acestuia este deviat de un fundaș advers

Minutul 81 - Prima înlocuire la Oțelul: iese V. Ștefan, intră Adăscăliței

Minutul 80 - Ultima schimbare la Brăila: iese Moise, intră Iosofache

Minutul 70 - Onofraș sutează de la marginea careului, dar Preda plonjează și respinge spectaculos

Minutul 67 - A doua modificare la formația gazdă: iese Roșu, intră Pușcașu

Minutul 61 - Schimbare la Brăila: iese S. Nicoliță, intră Onofraș

Minutul 60 - GOOOOOL OȚELUL ! Miron marchează cu un șut cu latul la colțul lung și deschide scorul

Minutul 54 - V. Ștefan sutează de la marginea careului, dar execuția acestuia trece peste poarta brăileană

Minutul 50 - S. Nicoliță este angajat în adâncime, preia în lateral și șutează peste poartă

Minutul 46 - A început repriza secundă

Minutul 45+1 - Pauză

Minutul 45 - Prima repriză va fi prelungită cu 1 minut

Minutul 39 - Chipirliu interceptează o minge în jumătatea adversă, dar pasa decisivă nu ajunge la Stănescu

Minutul 33 - Chipirliu ratează o bună oportunitate de a deschide scorul, dar șutul său din interiorul careului trece pe langă poartă

Minutul 26 - S. Nicoliță reia cu capul din interiorul careului mic, dar Preda are o intervenție miraculoasă și respinge balonul

Minutul 12 - Frunză execută o lovitură liberă indirectă de la 18 metri, dar mingea trece peste buturile porții apărate de Preda

Minutul 5 - O nouă lovitură liberă de la marginea careului Oțelului, șutul lui Moise trece pe lângă stâlpul din stânga al porții

Minutul 2 - Brăilenii au beneficiat de o lovitură liberă din colțul careului de 16 metri, însă zidul oțelar a blocat șutul către poarta lui Preda

Minutul 1 - A început partida

16:20 - Galeria Oțelului își face simțită prezența pe stadionul Municipal. Aproximativ 100 de suporteri oțelari susțin echipa în această partidă

Iată echipa de start a Oțelului: Preda - Marus, Cojoc (cpt), Asanache, Murgoci - V. Ștefan, Dajbog - Stoian, Stănescu, I. Miron - Chipirliu. Rezerve: Vicol, Adăscaliței, Ioniță, Constantinescu, Istrate, Avram, Perju. Antrenor: Daniel Florea

După un debut slab la nivelul Ligii a II-a, soldat cu două înfrângeri, pentru formația noastră urmează două partide de foc în numai 3 zile, ambele pe terenul marii rivale, Dacia Unirea Brăila. După zeci de ani în care Oţelul a dominat fotbalul din zonă, iată că acum, după două runde disputate, suntem pe ultimul loc în eşalonul secund, în timp ce brăilenii ocupă poziţia întâi! Astfel, aceasta este o primă ocazie pentru tinerii jucători gălăţeni de a intra în inimile suporterilor în urma meciului din Faza a V-a a Cupei României. La fel ca anul trecut, echipa noastră va da piept din prima cu formaţia din orașul învecinat.

Așadar, azi se întâlnesc două foste finaliste ale Cupei României, atât Oțelul cât și Dacia Unirea Brăila bifând ultima fază a acestei competiții, ambele fiind însă învinse. Gălăţenii au pierdut contra lui Dinamo, scor 0-2, în 2004, în timp ce adversarii noștri au înregistrat același rezultat în anul 1993, împotriva Universităţii Craiova.
Duelul aprig dintre Oțelul și Dacia Unirea Brăila a început încă din anii ’70 și s-a purtat cu precădere în diviziile inferioare, cele două rivale făcând meciuri memorabile una împotriva celeilalte, indiferent de locul ocupat în clasament. În epocă modernă a fotbalului românesc însă, echipă noastră a progresat enorm, reușind chiar să-și adjudece titlul de campioană în 2011, în timp ce vecinii noștri au stagnat din punct de vedere fotbalistic și nu au mai simțit gustul Ligii 1 de peste două decenii.
După un parcurs de 24 de ani fără întrerupere pe prima scenă a fotbalului românesc, echipa noastră a luat o pauză, astfel că acest derby își va consuma acum încă un episod. Statistica meciurilor directe arată că gălăţenii sunt în avantaj, cu 13 victorii în 22 de dueluri care au avut loc în diferite eșaloane ale fotbalului românesc, în timp ce brăilenii s-au impus de 7 ori, iar 2 meciuri s-au terminat la egalitate. Trebuie precizat că rivalitatea dintre cele două cluburi, care dăinuie de aproape 40 de ani, este și mai mare în rândul fanilor, gălăţenii mergând în deplasare cu sutele pe terenul adversarei, la fel cum a fost şi anul trecut când i-am răpus în Cupă.

ECHIPE PROBABILE:
Dacia Unirea Brăila: Mitrea - Niță, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Roșu, Olenic, Pușcașu, Necoară - Onofraș, Muscă.
Oţelul: Grecu – Marus, Cojoc, Asanache, Murgoci – Dajbog, Ştefan – Stoian, Istrate, Chipirliu – Stănescu.

DECLARAŢII ÎNAINTE DE MECI:
Daniel Florea: ”Sincer, ca şi în meciul cu Călăraşiul, vreau să câştigăm. Vreau ca echipa mea să arate mult mai bine. După meciul cu Dunărea am fost dezamăgit, dar am încredere în jucători. O să discut cu ei, să încercăm ca din cele două meciuri următoare să scoatem maximum. Cupa ne interesează, este o competiţie în care ne jucăm şansa. Sincer vreau să câştig, vreau ca echipa să joace mult mai bine, jucătorii să prindă încredere, asta îmi doresc.”

Alin Pânzaru (antrenor Dacia Unirea Brăila): “Oţelul e Oţelul. Au scos jucători mereu, în anul în care au câştigat campionatul jumătate din fotbalişti erau scoşi din propria pepinieră, dar acum nu mai joacă numele. Dacă te uiţi pe scheletul aliniat de Oţelul vedem foarte mulţi tineri care sunt la debut la Liga a II-a. Au entuziasm, au apanajul acesta al tinereţii, poftă de viaţă şi de joc, dar nu au experienţă şi uite că la primele etape s-au clătinat. Bănuiam că în următoarea fază a Cupei României împerecherile se vor face pe criterii geografice şi aşa a fost. Este o tragere la sorţi bună pentru noi. Vom juca cu Oţelul şi vom încerca să ne luăm revanşa pentru înfrângerea de anul trecut, tot din această competiţie. Atunci Oţelul era în prima ligă şi avea în componenţă jucători pentru acel eşalon, acum datele problemei sunt altele. Ţinând cont de faptul că se joacă pe «Municipal», dar şi de rivalitatea sportivă dintre noi şi gălăţeni, sper ca tribunele stadionului nostru să fie cât mai populate. Cu sprijinul suporterilor vom putea obţine două victorii consecutive în faţa Oţelului.”

Pe această cale, reamintim tuturor suporterilor “oțelari” că deplasarea în orașul vecin se va face în mod organizat, cu trenul, întâlnirea roș-alb-albaștrilor urmând să aibă loc la Gară, în jurul orei 13:00, costul deplasării fiind de 11 lei, iar biletul de intrare 5 lei!

UPDATE: Meciul va fi transmis in format live text de site-ul nostru incepand cu ora 16:30.