STIRI Cupa Romaniei FINAL: Dacia Unirea Br?ila – O?elul 3-1

Anul trecut i-am invins cu 1-0 tot pe terenul lorAnul trecut i-am invins cu 1-0 tot pe terenul lorMinutul 120+2 - Final al partidei. Scor final 3-1  ?i O?elul p?r?se?te Cupa României

Minutul 118 - Ultima schimbare la O?elul: iese St?nescu, intr? Avram

Minutul 117 - Gol Br?ila! Musc? transform? lovitura de pedeaps?

Minutul 116 - Penalty pentru gazde

Minutul 111 - Gol Br?ila! Gazdele marcheaz? dup? un ?ut din interiorul careului de 16 metri a lui Iosofache

Minutul 106 - Partida este reluat?

Minutul 105+1 - Final al primei reprize de prleungiri

Minutul 105 - Cosmin Stoian încaseaz? al doilea castona? galben ?i este eliminat

Minutul 101 - Ad?sc?li?ei scap? singur cu portarul, trece pe lâng? el, dar intr? în unghi ?i ?utul acestuia este deviat în corner

Minutul 90 - Partida este reluat?

Minutul 90+4 - Final al timpului regulamentar de joc. Urmeaz? dou? reprize de prelungiri acâte 15 minute fiecare

Minutul 90 - Partida va fi prelungit? cu 4 minute

Minutul 88 - Gol Br?ila! Echipa gazd? restabile??e egalitatea în urma unei faze fixe

Minutul 85 - A doua schimbare la O?elul: iese Marus, intr? Ioni??

Minutul 82 - Chipirliu paseaz? cu c?lcâiul pentru Stoian, dar ?utul acestuia este deviat de un funda? advers

Minutul 81 - Prima înlocuire la O?elul: iese V. ?tefan, intr? Ad?sc?li?ei

Minutul 80 - Ultima schimbare la Br?ila: iese Moise, intr? Iosofache

Minutul 70 - Onofra? suteaz? de la marginea careului, dar Preda plonjeaz? ?i respinge spectaculos

Minutul 67 - A doua modificare la forma?ia gazd?: iese Ro?u, intr? Pu?ca?u

Minutul 61 - Schimbare la Br?ila: iese S. Nicoli??, intr? Onofra?

Minutul 60 - GOOOOOL O?ELUL ! Miron marcheaz? cu un ?ut cu latul la col?ul lung ?i deschide scorul

Minutul 54 - V. ?tefan suteaz? de la marginea careului, dar execu?ia acestuia trece peste poarta br?ilean?

Minutul 50 - S. Nicoli?? este angajat în adâncime, preia în lateral ?i ?uteaz? peste poart?

Minutul 46 - A început repriza secund?

Minutul 45+1 - Pauz?

Minutul 45 - Prima repriz? va fi prelungit? cu 1 minut

Minutul 39 - Chipirliu intercepteaz? o minge în jum?tatea advers?, dar pasa decisiv? nu ajunge la St?nescu

Minutul 33 - Chipirliu rateaz? o bun? oportunitate de a deschide scorul, dar ?utul s?u din interiorul careului trece pe lang? poart?

Minutul 26 - S. Nicoli?? reia cu capul din interiorul careului mic, dar Preda are o interven?ie miraculoas? ?i respinge balonul

Minutul 12 - Frunz? execut? o lovitur? liber? indirect? de la 18 metri, dar mingea trece peste buturile por?ii ap?rate de Preda

Minutul 5 - O nou? lovitur? liber? de la marginea careului O?elului, ?utul lui Moise trece pe lâng? stâlpul din stânga al por?ii

Minutul 2 - Br?ilenii au beneficiat de o lovitur? liber? din col?ul careului de 16 metri, îns? zidul o?elar a blocat ?utul c?tre poarta lui Preda

Minutul 1 - A început partida

16:20 - Galeria O?elului î?i face sim?it? prezen?a pe stadionul Municipal. Aproximativ 100 de suporteri o?elari sus?in echipa în aceast? partid?

Iat? echipa de start a O?elului: Preda - Marus, Cojoc (cpt), Asanache, Murgoci - V. ?tefan, Dajbog - Stoian, St?nescu, I. Miron - Chipirliu. Rezerve: Vicol, Ad?scali?ei, Ioni??, Constantinescu, Istrate, Avram, Perju. Antrenor: Daniel Florea

Dup? un debut slab la nivelul Ligii a II-a, soldat cu dou? înfrângeri, pentru forma?ia noastr? urmeaz? dou? partide de foc în numai 3 zile, ambele pe terenul marii rivale, Dacia Unirea Br?ila. Dup? zeci de ani în care O?elul a dominat fotbalul din zon?, iat? c? acum, dup? dou? runde disputate, suntem pe ultimul loc în e?alonul secund, în timp ce br?ilenii ocup? pozi?ia întâi! Astfel, aceasta este o prim? ocazie pentru tinerii juc?tori g?l??eni de a intra în inimile suporterilor în urma meciului din Faza a V-a a Cupei României. La fel ca anul trecut, echipa noastr? va da piept din prima cu forma?ia din ora?ul învecinat.

A?adar, azi se întâlnesc dou? foste finaliste ale Cupei României, atât O?elul cât ?i Dacia Unirea Br?ila bifând ultima faz? a acestei competi?ii, ambele fiind îns? învinse. G?l??enii au pierdut contra lui Dinamo, scor 0-2, în 2004, în timp ce adversarii no?tri au înregistrat acela?i rezultat în anul 1993, împotriva Universit??ii Craiova.
Duelul aprig dintre O?elul ?i Dacia Unirea Br?ila a început înc? din anii ’70 ?i s-a purtat cu prec?dere în diviziile inferioare, cele dou? rivale f?când meciuri memorabile una împotriva celeilalte, indiferent de locul ocupat în clasament. În epoc? modern? a fotbalului românesc îns?, echip? noastr? a progresat enorm, reu?ind chiar s?-?i adjudece titlul de campioan? în 2011, în timp ce vecinii no?tri au stagnat din punct de vedere fotbalistic ?i nu au mai sim?it gustul Ligii 1 de peste dou? decenii.
Dup? un parcurs de 24 de ani f?r? întrerupere pe prima scen? a fotbalului românesc, echipa noastr? a luat o pauz?, astfel c? acest derby î?i va consuma acum înc? un episod. Statistica meciurilor directe arat? c? g?l??enii sunt în avantaj, cu 13 victorii în 22 de dueluri care au avut loc în diferite e?aloane ale fotbalului românesc, în timp ce br?ilenii s-au impus de 7 ori, iar 2 meciuri s-au terminat la egalitate. Trebuie precizat c? rivalitatea dintre cele dou? cluburi, care d?inuie de aproape 40 de ani, este ?i mai mare în rândul fanilor, g?l??enii mergând în deplasare cu sutele pe terenul adversarei, la fel cum a fost ?i anul trecut când i-am r?pus în Cup?.

ECHIPE PROBABILE:
Dacia Unirea Br?ila: Mitrea - Ni??, Ivan, Ghiocel, St?nciulescu - Ro?u, Olenic, Pu?ca?u, Necoar? - Onofra?, Musc?.
O?elul: Grecu – Marus, Cojoc, Asanache, Murgoci – Dajbog, ?tefan – Stoian, Istrate, Chipirliu – St?nescu.

DECLARA?II ÎNAINTE DE MECI:
Daniel Florea: ”Sincer, ca ?i în meciul cu C?l?ra?iul, vreau s? câ?tig?m. Vreau ca echipa mea s? arate mult mai bine. Dup? meciul cu Dun?rea am fost dezam?git, dar am încredere în juc?tori. O s? discut cu ei, s? încerc?m ca din cele dou? meciuri urm?toare s? scoatem maximum. Cupa ne intereseaz?, este o competi?ie în care ne juc?m ?ansa. Sincer vreau s? câ?tig, vreau ca echipa s? joace mult mai bine, juc?torii s? prind? încredere, asta îmi doresc.”

Alin Pânzaru (antrenor Dacia Unirea Br?ila): “O?elul e O?elul. Au scos juc?tori mereu, în anul în care au câ?tigat campionatul jum?tate din fotbali?ti erau sco?i din propria pepinier?, dar acum nu mai joac? numele. Dac? te ui?i pe scheletul aliniat de O?elul vedem foarte mul?i tineri care sunt la debut la Liga a II-a. Au entuziasm, au apanajul acesta al tinere?ii, poft? de via?? ?i de joc, dar nu au experien?? ?i uite c? la primele etape s-au cl?tinat. B?nuiam c? în urm?toarea faz? a Cupei României împerecherile se vor face pe criterii geografice ?i a?a a fost. Este o tragere la sor?i bun? pentru noi. Vom juca cu O?elul ?i vom încerca s? ne lu?m revan?a pentru înfrângerea de anul trecut, tot din aceast? competi?ie. Atunci O?elul era în prima lig? ?i avea în componen?? juc?tori pentru acel e?alon, acum datele problemei sunt altele. ?inând cont de faptul c? se joac? pe «Municipal», dar ?i de rivalitatea sportiv? dintre noi ?i g?l??eni, sper ca tribunele stadionului nostru s? fie cât mai populate. Cu sprijinul suporterilor vom putea ob?ine dou? victorii consecutive în fa?a O?elului.”

Pe aceast? cale, reamintim tuturor suporterilor “o?elari” c? deplasarea în ora?ul vecin se va face în mod organizat, cu trenul, întâlnirea ro?-alb-alba?trilor urmând s? aib? loc la Gar?, în jurul orei 13:00, costul deplas?rii fiind de 11 lei, iar biletul de intrare 5 lei!

UPDATE: Meciul va fi transmis in format live text de site-ul nostru incepand cu ora 16:30.