STIRI Cupa Romaniei NE-AM ÎNECAT… LA MAL

Dacia UGolul marcat de MironGolul marcat de Mironnirea Br?ila – O?elul Gala?i 3-1 - dup? prelungiri (0-0, 1-1)
Prima confruntare a s?pt?mânii dintre Dacia Unirea Br?ila ?i O?elul, a fost pierdut? de favori?ii no?tri, dup? o egalare nea?teptat? survenit? chiar înaintea fluierului de final al celor 90 de minute. Desf??urat? la Br?ila, în fa?a a 2000 de spectatori, dintre care 100 de g?l??eni, partida a fost decis? în cea de-a doua repriz? de prelungiri, dup? ce O?elul r?m?sese deja în 10 juc?tori.
Primele 45 de minute s-au desf??urat într-o u?oar? not? de dominare a gazdelor care, îns?, s-au remarcat doar prin irosirea unui num?r foarte mare de lovituri libere acordate de centralul partidei. Singurele emo?ii s-au datorat ocaziilor ratate de Stelic? Nicoli??, pentru br?ileni, în fapt o parad? superb? portarului Eduard Preda(26’), respectiv Bogdan Chipirliu, care a trimis pe lâng? poart? dintr-o pozi?ie excelent?(33’).
Partea secund? a fost mai animat?, “o?elarii” prinzând curaj ?i ie?ind la joc, ceea ce a f?cut ca în multe momente ace?tia s? controleze jocul f?r? probleme. Truda a fost r?spl?tit? prin golul marcat de Ionu? Miron, care a finalizat simplu, la col?ul lung, dup? o centrare de pe partea dreapta, de la Samoel Cojoc(60’).
Br?ilenii au încercat s? revin?, îns? în zadar, tinerii “o?elari” stând bine în teren. Singura ?ans? a venit în urma unui ?ut de la marginea careului, respins din nou de Preda(70’). Din p?cate, când p?rea c? nimic nu ne mai poate opri din drumul spre faza urm?toare a Cupei, gazdele au reu?it egalarea, în urma unei ac?iuni prelungite de atac, pornite de la o nou? lovitur? liber?, Musc? fiind cel care a trimis mingea în poart?(88’), scorul de 1-1 fiind ?i cel cu care s-au terminat cele 90 de minute.
De?i descump?ni?i de o asemenea egalare, “o?elarii” s-au mi?cat bine în prima repriz? a prelungirilor. Putea fi 1-2 în dou? rânduri, dup? dou? ?uturi din unghi, îns? de fiecare dat? goalkeeperul br?ilean a intervenit salvator.
Colac peste pup?z?, Cosmin Stoian a v?zut al doilea cartona? galben chiar înainte de sfâr?itul reprizei, la un fault pentru care centralul nu a inten?ionat s? arate avertisment, a?a cum nu le ar?tase nici br?ilenilor pentru un fault similar în primele 45 de minute, dar a fost convins de tu?ierul de pe acea parte.
Cu un om în minus, “o?elarii” au c?zut în ultimele 10 minute din cele 120 disputate. Preda a avut o nou? parad? bun?, îns? nu a mai avut ce face la ?utul lui Iosofache(111’). Bomboana de pe coliv? a fost servit? de centralul partidei, acesta dictând penalty dup? ce un juc?tor br?ilean a ?utat din apropiere în mâna lui Lucian Murgoci. Musc? a fost cel care a executat ?i l-a învins pe Preda, de?i acesta din urm? a intuit foarte bine col?ul(117’).
Chiar dac? jocul echipei începe s? se lege treptat, este evident c? exist? lacune majore în continuare, lacune care nu au leg?tur? cu presta?ia slab? a brig?zii de arbitri sau cu lucr?rile Zei?ei Fortuna. Partida de sâmb?t? ar putea fi una a revan?ei, cu atât mai mult cu cât gazdele nu au p?rut deloc un adversar de neînvins.

Dacia Unirea Br?ila: Mitrea - Ni??, Ivan, Ghiocel, St?nciulescu - Petean - Ro?u (67’ Pu?ca?u), Moise (81’ Iosofache), Frunz? - St.Nicoli?? (62’ Onofra?), Musc?. Antrenor Alin Pânzaru
O?elul: Preda - Marus (85’ Ioni??), Cojoc, Asanache, Murgoci - ?tefan (82’ Ad?sc?li?ei), Dajbog – Stoian, St?nescu (118’ Avram), Miron – Chipirliu. Antrenor Daniel Florea