STIRI File de poveste DEPLASARE DE POVESTE: În 1989, 2.000 de gălăţeni au luat cu asalt Constanţa

foto arhivafoto arhivaOţelul joacă sâmbătă în deplasare la Farul Constanţa, într-un meci care ne va arăta probabil cât de tristă este soarta ultimilor ani pentru două echipe de mare tradiţie ale fotbalului românesc. Acest duel moldoveano-dobrogean s-a purtat în trecut mai mult prin prima ligă cu meciuri de poveste, cum este cel despre care vom scrie în rândurile de mai jos.

Pentru suporterii de azi special, am extras un pasaj din cartea Străjerii Moldovei a lui Cristian Socianu, în care ni se arată pasiunea acelor vremuri pentru fotbal. Era 1989, iar Combinatul punea la dispoziţie fanilor “oţelari”, majoritatea muncitori pe platforma siderurgică, o garnitură de tren pentru a putea face deplasarea la Constanţa.
Deşi învinsese pe Juventus Torino cu un an înainte, echipa noastră se bătea la retrogradare, pe care nu reuşea să o evite în cele din urmă. Cu toate astea, nu mai puţin de 2000 de oameni din Galaţi au luat atunci drumul Constanţei, pentru a-şi încuraja echipa în tentativa ei de a se salva. Rezultatul a fost unul bun pentru echipa noastră, chiar dacă până la urmă am căzut în B, dar cel puţin după acel meci cei 2000 de gălăţeni s-au întors fericiţi acasă.
Acesta era fotbalul romantic, un fotbal în care banii nu erau importanţi, iar fotbalul se juca doar pentru spectatori, aceştia din urmă răsplătind printr-o loialitate incredibilă eforturile jucătorilor din echipa favorită.

Etapa 30, 6 iunie 1989, ora 18:00, 20.000 de spectatori
Farul Constanţa – Oţelul 0-0
Arbitru: Florin Popescu (Ploieşti)
Oţelul: Călugăru, G.Popescu, Anghelinei, Baicea, Ion, Chebac, M.Stan, Burcea, O.Popescu, Hanghiuc (75’ Podoabă), Profir (89’ Tofan). Antrenori: Mircea Dridea şi Ion Morohai

Peste 2.000 de gălăţeni au luat drumul căilor ferate până la Marea Neagră în garniturile puse la dispoziţie de Combinat. Era o partidă decisivă de “a fi sau a nu fi” mai departe în Divizia A. În aceste condiţii, Oţelul a jucat ca pe teren propriu. Cu acţiuni bine gândite de un Burcea în plină formă, cu un căpitan – Anghelinei – de care n-a putut trece nimeni şi nimic, cu un Chebac care aducea un suflu nou atacului gălăţean, Oţelul reuşea să părăsască locul fatidic pe care se afla. Era al cincilea meci consecutiv fără înfrângere şi speranţele renăscuseră. Oţelul urca până pe locul 13 şi întoarcerea de la Constanţa cu garnitura de tren a Combinatului nu a mai părut atât de lungă şi obositoare pentru miile de gălăţeni fericiţi acum la întoarcere.
(Extras din cartea “Străjerii Moldovei” de Cristian Socianu)

Comentarii   
 •  
 •  

#1 Ciprica » 23-10-2015 16:28

Unii dintre noi mai au la activ si alte deplasari memorabile la constanta, mai exact meciul cu Partizan. La mine a fost cu trenul la dus si cu autocarul la intoarcere. Good ol` times...
+1

Ciprica

 •  
 •  

#2 Galati1964 » 23-10-2015 19:26

O alta deplasare de poveste a fost si cand am jucat cu Steaua la Constanta in Cupa Romaniei. Cred ca am fost aproximativ 500 de galateni care am dominat de la un capat la altul fondul sonor, in cinditiile in care tot stadionul era plin de stelisti constanteni, iar galeria adversarilor nu numara mai mult de 200 de persoane.
+1

Galati1964

 •  
 •  

#3 Dregan » 23-10-2015 19:33

Citez pe Galati1964:
O alta deplasare de poveste a fost si cand am jucat cu Steaua la Constanta in Cupa Romaniei. Cred ca am fost aproximativ 500 de galateni care am dominat de la un capat la altul fondul sonor, in cinditiile in care tot stadionul era plin de stelisti constanteni, iar galeria adversarilor nu numara mai mult de 200 de persoane.

Cel mai frumos meci de Cupa al Otelului. 3 sepci pierdute din microbuzul Steel Boys, 3 goluri marcate de Otelul :D
+1

Dregan

 •  
 •  

#4 Dregan » 23-10-2015 19:35

Citez pe Ciprica:
Unii dintre noi mai au la activ si alte deplasari memorabile la constanta, mai exact meciul cu Partizan. La mine a fost cu trenul la dus si cu autocarul la intoarcere. Good ol` times...

2004. 0-0. Is multe si mereu cu peripetii la Constanta :-)

Dregan

 •  
 •  

#5 alfar » 23-10-2015 20:14

"Acesta era fotbalul romantic, un fotbal în care banii nu erau importanţi, iar fotbalul se juca doar pentru spectatori, aceştia din urmă răsplătind printr-o loialitate incredibilă eforturile jucătorilor din echipa favorită"..... se vede ca sinteti doar niste tinci cu imagini deformate din anii cind cei mai mari din voi mergeati la gradinita.
au fost anii din fotbal cind secretarii de partid, directori de combinate, sefi de militie sau armata cu relatii la influenti din cc al pcr sau familia ceausescu faceau clasamente si in fotbal. anii cind romania cucerea pe banda rulanta gheata de aur pina s-au saturat toti de golaneala asta, cind la steaua si dinamo se luau jucatori cu japca dar si pe grade si bani din bisnita cu aro-uri , blugi si guma, casetofoane si casete video din deplasari. au fost anii cind combinistii erau organizati ca minerii la meciuri, cu distrugeri de trenuri si betii cumplite, cam toate meciurile din '89 aveau sfirsit stabilit. suporterii, muncitori tarani dar si soldati in termen erau dusi la meciuri pentru ca asta a fost pentru comunisti o distractie data pentru muncitori si tarani fara sa aiba alte pretentii....titlul de campiona a romaniei se dadea intre nicu si alti ceausisti......nu stiti ce vorbiti.....
−2

alfar

 •  
 •  

#6 alfar » 23-10-2015 20:53

calugarul, portar mediocru, gelu popescu,primitiv si chirurg, anghelinei, cel mai bun dar nu a avut loc la nationala de bumbescu cu steaua lui nicu in spate,baicea,ion chebac,profir, rudimentari, o.popescu, jucator bunisor, burcea, un dobrin de galati, hanghiuc, cangurul cu mare talent dar sfirsit prea repede, butelie la o virsta, podoaba,unu brunet, tofan,da,
m.stan, era fundas ca si acum. antrenori dridea, era antrenor cu un nume, morohai de-al nostru. o echipa modesta atunci, de aia ne-am dus in "b". adevar.
+1

alfar

 •  
 •  

#7 GOGU » 24-10-2015 08:10

Asa este ,ai descris exact echipa din acele vremuri .[ptr alfar]
−1

GOGU

 •  
 •  

#8 GOGU » 24-10-2015 08:11

Din pacate ajungem sa traim din amintiri.... :oops:
−1

GOGU

 •  
 •  

#9 mateuts37 » 25-10-2015 21:52

Citez pe alfar:
calugarul, portar mediocru, gelu popescu,primitiv si chirurg, anghelinei, cel mai bun dar nu a avut loc la nationala de bumbescu cu steaua lui nicu in spate,baicea,ion chebac,profir, rudimentari, o.popescu, jucator bunisor, burcea, un dobrin de galati, hanghiuc, cangurul cu mare talent dar sfirsit prea repede, butelie la o virsta, podoaba,unu brunet, tofan,da,
m.stan, era fundas ca si acum. antrenori dridea, era antrenor cu un nume, morohai de-al nostru. o echipa modesta atunci, de aia ne-am dus in "b". adevar.

IN MARE PARTE AI DREPTATE, DAR TOTUSI JUCATORII ALERGAU FARA MOFTURI, CHIAR IUBEAU FOTBALUL SI SPECTATORII DIN TRIBUNA. cHIAR ERA O EMULATIE INTRE ACESTIA SI SPECTATORI.

mateuts37

Login sau crează cont pentru a comenta              |