STIRI Nationale România U16 a învins S.U.A. prin golul lui Sefer!

Antonio Sefer are doar 15 aniAntonio Sefer are doar 15 aniRomânia U16 a învins ieri cu 1-0 selecţionata similară a Statelor Unite ale Americii, în primul meci de la turneul amical Aegean Cup, care se joacă la Kusadasi (Turcia). Mai important pentru mândria Galaţiului este faptul că unicul gol al partidei a fost marcat de Antonio Sefer, jucător la Oţelul, în chiar primul minut de joc, direct din lovitu liberă! Tânărul nostru fotbalist a purtat tricoul cu numărul 10 şi a fost înlocuit în minutul 64 al partidei.

Cel mai bun produs al Centrului de Copii şi Juniori al Oţelului, din ultimii ani, are şansa să-şi demonstreze calităţile şi la următoarele două meciuri de verificare, contra Belgiei pe 19 ianuarie, de la ora 14.30 şi Greciei pe 21 ianuarie, de la ora 12.00. În cealaltă grupă vor juca Turcia, Cehia, Ucraina și Norvegia. La finalul meciurilor din grupe echipele de pe primul loc vor juca în finala mare, pe 23 ianuarie, iar cele de pe locul doi vor juca în finala mică.

Sorin Haraga (antrenor secund Oţelul): ”Antonio Sefer este un jucător de perspectivă, un junior foarte talentat, cu calități, cu execuție. Pe noi ne onorează prezența sa la lotul național. Este un moment foarte bun pentru el, îi doresc cât mai multe reușite la acest turneu.”