STIRI Liga I Victorie clar? la Valea M?rului

O?elul a revenit pe primul locO?elul a revenit pe primul locAvântul Valea M?rului – SC O?elul Gala?i 1-4(1-2)

O?elul a revenit pe primul loc în clasament dup? ce a profitat de pasul gre?it al celor de la H?rman ?i a câ?tigat cu 4-1, în deplasare, la Valea M?rului. Disputat pe o vreme total nepotrivit? pentru o competi?ie sportiv? în aer liber, cu ploaie sâcâitoare, frig ?i vânt, meciul a fost de bun augur pentru o?elari, ace?tia profitând de gazonul cu drenaj foarte bun al gazdelor, care le-a permis s? combine în vitez?.
Juc?torii antrena?i de Damian B?ncil? au avut cea mai bun? presta?ie de pân? acum ?i au câ?tigat la un scor care nu las? prea mult spa?iu de comentarii, e drept, în fa?a unui adversar care nu se reg?se?te în acest debut de campionat.
Ro?-alb-alba?trii au controlat meciul de la un cap?t la cel?lalt ?i ar fi putut marca înc? din primele minute, atunci când un ?ut deviat, trimis de la peste 30 de metri, a lovit bara transversal?. Dup? alte dou? ocazii bune, câte una la fiecare poart?, John Ibeh, poreclit de unii Neculai, a marcat cu un ?ut plasat de la marginea careului mare(13).
Replica gazdelor nu a întarziat prea mult, ace?tia egalâng cu un ?ut la firul ierbii, de la 16 metri, numai 5 minute mai târziu(18).
Scorul pauzei a fost stabilit înc? de la juum?tatea primei p?r?i, atunci când, în urma unui atac prelungit bine purtat, o?elarii au marcat prin Musc?, r?mas singur cu portarul dup? o pas? foarte bun? de la Ibeh.
Partea secund? i-a g?sit pe oaspe?i a?teptând gre?elile adversarilor pentru a se desprinde, gre?eli care au fost decisive în ultimele 20 minute, atunci când s-a mai marcat de dou? ori.
În minutul 80 Cosmin Stoian a primit mingea de la Ibeh, a fost blocat în prim? faz? dar al doilea ?ut, de la marginea careului, nu a mai putut fi oprit nici m?car de goalkeeperul Avântului(70).
Cirea?a de pe tort a fost pus? de Silvestre, servit la 20 de metri de Stoian, portughezul a intrat în careu ?i a ?utat de la 14 metri iar mingea a întrat în poart? dup? ce a lovit ambele bare laterale(80).
Partida de la Valea M?rului a reprezentat ?i o premier? din punct de vedere statistic, favori?ii no?tri fiind la prima victorie în deplasare ?i la primele goluri marcate în prima repriz? la un meci în deplasare.
Etapa urm?toare O?elul va juca pe teren propriu, împotriva celor de la KSE Tg. Secuiesc, tocmai cei care i-au înfrânt pe cei de la H?rman etapa aceasta, motiv de aten?ie suplimentar? din partea nostr?.
O?elul: Udeanu – Vasile, Ilie (cpt), Gî??, Man?u – Chiriac (Crihan? 82), Itoafa – Bârl?deanu (Codreanu 87), Ibeh (Bahna?u 76), Stoian – Musc? (Silvestre 78). Antrenor: Damian B?ncil?