STIRI Cupa Romaniei

FOTO Ionut BadalutaOţelul a fost eliminată din Cupa României de către rivala Dacia Unirea Brăila, după un meci aprig care a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide câştigătoarea. Tabăra gălăţeană s-a declarat destul de mulţumită de jocul roş-alb-albaştrilor, dar a acuzat  arbitrajul punând şi pe seama acestuia rezultatul de 1-3 înregistrat la final.

Dacia UGolul marcat de Mironnirea Brăila – Oțelul Galați 3-1 - după prelungiri (0-0, 1-1)
Prima confruntare a săptămânii dintre Dacia Unirea Brăila şi Oţelul, a fost pierdută de favoriții noștri, după o egalare neașteptată survenită chiar înaintea fluierului de final al celor 90 de minute. Desfășurată la Brăila, în fața a 2000 de spectatori, dintre care 100 de gălăţeni, partida a fost decisă în cea de-a doua repriză de prelungiri, după ce Oțelul rămăsese deja în 10 jucători.

Anul trecut i-am invins cu 1-0 tot pe terenul lorMinutul 120+2 - Final al partidei. Scor final 3-1  și Oțelul părăsește Cupa României

Minutul 118 - Ultima schimbare la Oțelul: iese Stănescu, intră Avram

Minutul 117 - Gol Brăila! Muscă transformă lovitura de pedeapsă

Minutul 116 - Penalty pentru gazde

Minutul 111 - Gol Brăila! Gazdele marchează după un șut din interiorul careului de 16 metri a lui Iosofache

Minutul 106 - Partida este reluată

Dacia Unirea Braila vs OtelulDupă două etape în Liga a II-a pentru Oțelul urmează două jocuri consecutive cu Dacia Unirea Brăila, ambele în oraşul vecin. Antrenorul echipei noastre, Daniel Florea, a vorbit la Lider Sportiv, de la Radio ProFM LiderFM, despre cele două jocuri:

Galati vs BrailaAntrenorul celor de la Dacia Unirea a vorbit în presa brăileană despre cele două întâlniri cu Oţelul, din Cupă şi campionat, care vor avea loc într-un interval de doar 3 zile, între 9 şi 12 septembrie. Alin Pânzaru, cel care a jucat la ambele formaţii pe vremea când era fotbalist, a explicat că se aştepta ca formaţia pe care o pregăteşte să dea de Oţelul în Cupa României, având în vedere că tragerea la sorţi s-a făcut pe criterii georgrafice. Tehnicianul brăilenilor vrea să răzbune înfrângerea şi eliminarea de anul trecut şi crede că poate învinge Oţelul de ambele ori, deoarece formaţia noastră nu mai este nici măcar cea de anul trecut.

Braila vs GalatiOţelul a avut ghinion la tragerea la sorţi contând pentru Faza a 5-a a Cupei României la fotbal şi nu a prins o echipă de Liga a III-a, cum au primit majoritatea formaţiilor din eşalonul secund. În schimb, Oţelul va juca în deplasare împotriva echipei Dacia Unirea Brăila, într-un derby regional istoric! Cele două formaţii s-au întâlnit în competiţia KO şi acum 3 ani, Oţelul impunându-se lejer la Galaţi, cu 3-0, dar şi anul trecut când roş-alb-albaştrii au învins cu 1-0 la Brăila. Partida se va disputa miercuri, 9 septembrie 2015, de la ora 16.30, pe Stadionul “Municipal” din oraşul vecin.

Otelarii si-au dezamagit din nou suporteriiPandurii Tg. Jiu – Oțelul Galați 2-0(1-0)
Oțelul a fost eliminată și din Cupa Ligii, după ce a fost înfrântă pentru a treia oară în mai puțin de trei luni de Pandurii, scor 2-0.

Meciul ar fi trebuit sa se joace la Baza Sportiva Zoltan DavidProgramat inițial pentru miercuri, 3 decembrie, de la ora 13.00, la Galați, pe stadionul „Ancora-Zoltan-David”, jocul din faza secundă a Cupei, dintre Oțelul și Fair Play București a fost amânat.

Liga Profesionistă de FotbalAstăzi, de la ora 16.00, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, va avea loc tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale Cupei Ligii Adeplast.

Liga Profesionistă de FotbalMarti, 11 noiembrie, de la ora 16.00, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, va avea loc tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale Cupei Ligii Adeplast.