STIRI Cupa Romaniei

Cupa Romaniei - momentan doar un vis indepartatOţelul a fost eliminată din Cupa României, după ce a pierdut cu 2-0 pe terenul Stelei, în sferturile de finală. Odată ieşiţi din competiţia KO, gălăţenii se pot concentra acum doar pe campionat, acolo unde situaţia tinde să devină disperată, echipa noastră aflându-se pe loc retrogradabil cu o singură etapă înainte de încheierea turului!

Ewald LienenOţelul a fost învinsă pe terenul Stelei cu 2-0 şi a părăsit Cupa României în faza sferturilor de finală. Iată cele mai importante declaraţii de după meci:

Giurgiu se va lupta din nou cu BourceanuDupă înfrângerea suferită pe terenul celor de la Viitorul, pentru formația noastră urmează două confruntări cu Steaua București, prima oară în sferturile Cupei României.

Narcis Raducan este increzator in sansele OteluluiIată ce au declarat directorul general Narcis Răducan şi antrenorul Ewald Lienen, referitor la partida de Cupă cu Steaua, care va avea loc în această seară, de la ora 20.30 şi va fi transmisă în direct pe ProTV:

FOTO de Marius CernatFederaţia Română de Fotbal a stabilit programul sferturilor Cupei României la fotbal. Partida Steaua - Oţelul se va disputa la Bucureşti, joi (5 decembrie) cu începere de la ora 20.30 şi va fi transmisă în direct pe ProTV. Cele două echipe se vor întâlni apoi, la numai câteva zile distanţă în campionat, dar de data aceasta partida se va juca la Galaţi.

Narcis RaducanOţelul a picat cu Steaua în sferturile Cupei, într-un meci care se va juca într-o singură manşă la Bucureşti, pe 3, 4 sau 5 decembrie. Directorul general Narcis Răducan este de părere că echipa noastră are avantaje, dar şi dezavantaje în faţa campioanei en-titre.

Steaua - Otelul in CupaOţelul va juca în deplasare împotriva echipei Steaua Bucureşti în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal. Cele două echipe s-au întâlnit utlima oară într-un meci eliminatoriu în Supercupa României, când Oţelul, campioană en-titre la acea oră, s-a impus cu 1-0. Între timp datele problemei s-au mai schimbat, formaţia bucureşteană deţinând titlul la ora actuală.

Trofeul Cupa RomanieiFC Oţelul Galaţi îşi va afla luni, 11 noiembrie 2013, adversara din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal. Tragerea la sorţi va avea loc la Casa Fotbalului din Bucureşti, în sala “Nicolae Dobrin”, cu începere de la ora 16:00.
Oţelul nu este cap de serie şi va face parte din Urna a II-a. Acest lucru înseamnă că formaţia noastră poate întâlni doar pe Steaua, Astra Giurgiu, Petrolul Ploieşti, Pandurii Tg.Jiu, FC Vaslui sau Dinamo.

Astazi joaca echipa mea...UPDATE: Oţelul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal după ce a învins cu 2-1 (1-1) pe Corona Braşov. Ambele goluri ale formaţiei noastre au fost marcate de brazilianul De Jesus Bernardo Henrique, în timp ce braşovenii au punctat în urma autogolului lui Joao Felipe Antunes.

Paul Unimatan incentrul imaginiiComisia Centrală a Arbitrilor l-a delegat pe Paul Unimătan (Zalău) să conducă la centru partida dintre Oţelul Galaţi şi Corona Braşov, din cadrul optimilor de finală ale Cupei României.