STIRI Cupa Romaniei ORBECĂIND SPRE (SEMI)FINALĂ

digisport.rodigisport.roCeahlăul Piatra Neamţ – Oţelul Galaţi 0-2 (0-1)
Chiar dacă scârţâie tare în campionat, Oţelul merge în continuare bine în Cupă, reuşind să treacă la zero şi de Ceahlăul, în sferturile de finală, chiar pe terenul echipei nemţene.

Deşi lipsită de spectacol, partida a reuşit să transmită multe emoţii, mai ales în ora de pauză impusă de ceaţa lăsată peste stadion. Scorul de 2-0 reflectă fidel diferenţa de eficienţă dintre cele două echipe, gălăţenii reuşind să marcheze de 2 ori fără a primi gol, în condiţiile în care raportul ocaziilor a fost unul echilibrat. Dacă vreţi, a fost şi revanşa mult aşteptată după acel umilitor 1-4 din campionat.
Debutul a fost unul cum nu se putea mai bun pentru “leii” noştri de oţel. Iorga a deschis scorul încă din minutul 11, smulgând “strigăte de bucurie” din partea comentatorului, telespectatorii fiind nevoiţi să ghicească ce s-a întâmplat după reacţia jurnalistului plictisit. Neagu l-a servit excelent, iar mijlocaşul Oţelului a trimis pe lângă portarul advers din poziţie de 1 contra 1. Încercările gazdelor de a egala s-au lovit de zidul impenetrabil facut de Simaitis (cu o paradă bună în minutul 20 la un corner), dar mai ales de ceaţa, care a hotărât că 27 de minute de (pseudo)fotbal merită răsplătite cu o oră de pauză.
Imediat după revenire Giurgiu putea face 2-0, sutul său la firul ierbii fiind respins cu greu de goalkeeperul nemţean. Şi gazdele ar fi putut marca, însă Simaitis s-a opus din nou excelent(45’) şi şi-a trimis echipa în avantaj şi în cea de-a doua pauză, de această dată de numai 15 minute.
Partea secundă a fost la fel de anostă, sentiment accentuat şi de absenţa prezenţei ceţoase care făcuse “deliciul” publicului în prima parte. Şi dacă ceaţa din atmosferă a dispărut se pare că ea s-a pus pe prestaţia fotbalistică a celor două combatante. Sarabanda bâlbelor a fost întreruptă doar de intervenţia lui Simaitis(50’) şi de ocazia mare ratată de Iorga(54’). De gol s-a lipit însă Băjenaru, un maestru al Cupei, care a înscris după o minge ridicată de Giurgiu peste defensiva nemţeană(65’). Până la final nu s-a mai întâmplat mare lucru, chiar dacă Sîrghi a marcat, iar golul i-a fost anulat (corect) pentru offside, la semnalizarea lui Miclos Nagy, care ne-a mâncat meciul de la Dinamo etapa trecută…
Oţelul merge mai departe în Cupă, în semifinale, unde a mai ajuns doar de două ori, în sezoanele 1999-2000 şi 2003-2004, ultima oară echipa noastră prinzând chiar finala. Adversara din semifinale, Petrolul, se anunţă a fi un adversar dificil, însă competiţia knock-out a avut dintotdeauna darul de a furniza surprize. Prima manşă se va disputa la Galaţi în jurul datei de 12 decembrie, în timp ce returul va avea loc la Ploieşti abia la anul, undeva în aprilie !
Până atunci însă urmează partida din etapa cu numărul 18, împotriva celor de la CSMS Iaşi, meci capital în lupta pentru evitarea retrogradării şi o nouă ocazie pentru publicul gălăţean să îşi impingă echipa spre victorie cum a facut-o la jocul cu FC Vaslui.

CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ - OŢELUL GALAŢI  0-2