Laurentiu BusLaurentiu BusDunărea Călărași – Oțelul Galați 3-1(1-1)
Dacă situația legală a clubului dă unele semne de îmbunătățire, nu același lucru se poate spune și despre partea sportivă a activității. Veștile bune despre revenirea sediului social al clubului la Galați nu au fost dublate de un rezultat bun și pe terenul de fotbal. Tinerii “oțelari” au ajuns la 10 meciuri consecutive fără victorie, în urmă disputei de astăzi.

Oțelul a reușit să înscrie după o perioadă foarte lungă de timp(5 partide) însă a pierdut din nou, scor 1-3, pe terenul Dunării Călărași, după ce a încasat două goluri în ultimul sfert de oră al partidei. MVP-ul confruntării a fost chiar fostul “oțelar” Laurențiu Buş, acesta pasând decisiv la prima reușită a echipei sale și înscriind celelalte două goluri.
Paradoxal, meciul a început cum nu se putea mai bine pentru roș-alb-albaștri, Bogdan Chipirliu marcând încă din minutul 4, după ce mingea centrată de el a păcălit defensiva și portarul celor din Călărași.
Bucuria a durat doar până în minutul 28, atunci când gazdele au egalat. Laurențiu Buş a trimis în careu din lovitură de la colțul terenului, iar Valentin Alexandru a marcat cu capul din careu.
Egalitatea s-a menținut până la pauză și în mare parte din repriza secundă, “oțelarii” având chiar și posibilitatea de a da lovitură, însă lovitură de cap trimisă de George Cîrjan a fost respinsă de goalkeeperul advers cu dificultate.
Din nefericire, ultimele 15 minute au fost de coșmar pentru jucătorii antrenați de Daniel Florea. Buş a marcat din apropiere, cu capul, deși înălțimea nu a fost niciodată punctul sau forte(75’) și tot el a închis tabela 10 minute mai târziu, după ce a rămas singur cu Dorinel Grecu.
Astfel, tinerii “oțelari” s-au întors din nou fără puncte, situația în clasament devenind critică, în condițiile în care doar un punct ne desparte de locul care va duce în Liga a 3-a după disputarea celor 24 de partide din sezonul regulat.
Urmează marea confruntare a orgoliilor dintre Galați și Brăila, partidă la care, indiferent de locul în clasament și de jocul prestat de “oțelari”, avem obligația de a ne prezenta exemplar în tribune.

Dunărea Călăraşi: Lungu - Ţenea, Panait, M. Popescu, Mureşan – Vădrariu (68’ Petre), L.Buş, S.Matei (20’Sg. Popescu), Preoteasa (60’ Stoica) - Alami - V.Alexandru. Antrenor: Ionel Ganea
Oţelul: Grecu – Stoian (75’ Avram), R.Codreanu, Asanache, Ciurea (65’ Cojoc) - Tătar, V.Ştefan - Chipirliu, Sefer, Miron (72’ Stănescu) – Cîrjan. Antrenor: Daniel Florea

Arbitri: Valentin Iugulescu (Târgovişte) - Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ) - Sergiu Anton (Bucureşti).